Dluhy už nezvládají ani bohatší lidé, zoufale žádají osobní bankroty

  18:55aktualizováno  18:55
Životní úroveň mnoha lidí šla rapidně dolů a odborníci upozorňují, že se do velkých problémů dostávají i bohatší lidé. I oni stále častěji vyhlašují osobní bankrot. A nejhorší situace je v Moravskoslezském kraji, který se na celkovém počtu insolvencí v zemi podílí čtvrtinou.
Stále více lidí má problém vyjít s penězi. (Ilustrační snímek)

Stále více lidí má problém vyjít s penězi. (Ilustrační snímek) | foto: MF DNES

Jeho dluhy se vyšplhaly na 620 tisíc korun. Dluží šesti věřitelům a vidí jediné řešení. Osobní bankrot. Seznamte se s průměrným klientem ostravské Poradny při finanční tísni.

FINmarket.cz

Když půjčky, taky výhodné

Zadlužení je v Moravskoslezském kraji čím dál větším problémem a za odborníky už kvůli insolvenci nechodí jen nemajetní. Například podle registru Solus, do kterého nahlížejí mimo jiné banky při poskytování půjček, není v regionu schopný své dluhy splácet každý desátý obyvatel. V dluzích už se topí i ti bohatší.

"V poslední době hodně chodí i lidé, kteří vlastní byt, dům nebo jiný nemovitý majetek. Jde zhruba o dva z deseti klientů. To je velký rozdíl ve srovnání s dřívějším obdobím, kdy přicházeli jen nemajetní," upozorňuje Martin Gojný z ostravské poradny. Dodává, že drtivá většina lidí už přijde s tím, že chce pomoci s osobním bankrotem.

V jednotlivých okresech jsou výrazné rozdíly

Ten během posledních tří let jen s asistencí této poradny vyhlásilo 1 500 lidí. "U devadesáti procent klientů oddlužení probíhá. Sedm procent je ukončeno, z toho asi desetina prodala majetek a zbytek dluhu jim byl odpuštěn, ostatní splatili vše. V případě posledních tří procent byl vyhlášen konkurz, u poloviny z toho nezaviněně, u druhé poloviny vinou absencí v práci, krádeží a dalších dluhů," upřesňuje Gojný.

Ze statistik Czech Credit Bureau, které se touto problematikou zabývají, se Moravskoslezský kraj na celkovém počtu insolvencí v České republice podílí celou čtvrtinou. Není však všude stejně zle. "V Moravskoslezském kraji jsou v jednotlivých okresech velmi významné rozdíly," říká za sdružení Solus Miroslav Beneš.

Existují i klienti se čtyřiceti půjčkami

Nejhůře je na Bruntálsku, tam není schopno splácet své závazky 13,6 dospělého obyvatele okresu ze sta. Špatně je i na Karvinsku (12,8 člověka ze sta) a na Ostravsku (11,8 člověka ze sta).

Na Novojičínsku se v podobné situaci nachází 8 procent dospělých, na Opavsku a Frýdecko-Místecku 6,8 procenta. Průměr pro Českou republiku je 8,2 procenta. Podle meziročních srovnání se lidé v kraji zadlužují stále víc. Počty insolvenčních návrhů rostou u všech kategorií včetně firem a podnikatelů.

jobDNES.cz

Aktuálně 16 246 nabídek práce.

"Máme i extrémy, třeba klienty se čtyřiceti půjčkami najednou," říká Martin Gojný z ostravské poradny. Že začali přicházet i majetnější lidé, je podle něj důsledkem celkové situace ve společnosti a hospodářské krize. Poklesu cen nemovitostí, výkyvů v ekonomice a s tím spojené nezaměstnanosti.

"Lidé si vzali na dům hypotéku. Přijdou o práci, nejsou schopní splácet. Nemovitost má teď mnohem nižší cenu než před třemi lety. I kdyby ji prodali, nesplatí vše. Banky navíc nerady přistupují k tomu, aby se nemovitost prodala levněji, než je výše hypotéky," vysvětluje Gojný.

Ohroženou skupinou se stali také senioři

"Exekuce z důchodů a dávek nemocenského pojištění rok od roku narůstají," uvádí mluvčí České správy sociálního zabezpečení Jana Buraňová.

Podle krajů situaci správa nesleduje. V celé republice však loni exekuční srážce podléhalo 67 614 penzí. Předloni 60 874 důchodů. V roce 2000 se pak jednalo o 15 000 důchodů.

Dluhy lidi často vyženou až na ulici. A návrat do života je komplikovaný. "Dlužníků mezi našimi klienty je většina. Spousta lidí se do azylových domů dostala právě kvůli předlužení. Nemají totiž šanci získat jiné bydlení. Pokud neplatí dluhy za nájmy a energie, žádná další společnost z této oblasti už s nimi neuzavře smlouvu," vysvětluje ředitel ostravské Charity Martin Pražák.

Dodává, že například ve Vídni město dlužníkům finančně do jisté míry pomáhá. Vychází to pak levněji, než když spadnou do sociální sítě.

Nejčtenější

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Cibule z konce světa. České řetězce ji vozí 18 000 km z Nového Zélandu

Cibule z konce světa. Řetězce nakupují zeleninu až na Novém Zélandu.

Cibule z Řecka, Egypta, ale i z Nového Zélandu, nejvzdálenější země na planetě od České republiky. Tuzemské řetězce...

Další z rubriky

6:0. Česko uspělo v dalších čtyřech solárních arbitrážích za půl miliardy

Villanueva Solar Farm (Mexico)

Česká republika zvítězila v dalších čtyřech arbitrážních sporech, které souvisejí s investicemi do solárních...

Přísun čisté ropy z Ruska vázne. Do Česka dorazí později, než se čekalo

V podniku Mero spravují ropné rezervy České republiky(18. července 2012,

Čistá ropa z Ruska by měla do Česka přitéct mezi 26. a 28. květnem. Na twitteru to v pátek uvedl předseda Správy...

Prodej nemovitostí se vleče, na kupce bytu lidi čekají i půl roku

Dům v Lidické ulici v Praze, ve kterém vlastní byt Stanislav Gross s manželkou...

Prodat byt v Česku je stále těžší. Téměř ve všech regionech se oproti loňsku prodloužila doba inzerce. Na kupce si...

Najdete na iDNES.cz