„Inflace v Česku je jedna z nejhorších v Evropě, reálná mzda loni klesla o 3,5 procenta. Klesá i HDP a jsme jediná země v EU, jejíž ekonomika se nevrátila na předcovidovou úroveň. Jeden z důvodů je šetření domácností. Jsme uprostřed programu na ozdravování veřejných financí, to by mohlo dávat šanci na zlepšení,“ uvedl moderátor debatu na téma Jak nastartovat českou ekonomiku.
Inflaci se podle Kupky daří krotit a až bude příští týden oznámena inflace za leden, bude mezi třemi a čtyřmi procenty. Na tom má podle ministra zásluhu vláda – konkrétně má jí o efekt takzvaného konsolidačního balíčku.
Kupka také uvedl že jsme na tom velmi dobře co do nezaměstnanosti a co do investic do dopravy a energetické bezpečnosti.
Mentoři jsou k ničemu. Autoškoly se bouří proti novince silničního zákona |
Na otázku moderátora, jestli nám bude líp, Kupka odpověděl, že bude. Havlíček si nenechal ujít příležitost upozornit, že určitě bude líp, ale až po příštích volbách.
Podle Kupky jsou hlavním nástrojem vlády pro rozvoj ekonomiky veřejné investice. Podle Havlíčka jsou však hlavními problémy ceny energií, špatná struktura HDP nebo sentiment průmyslu. A také to, že stát podle Havlíčka řídí velké korporace. „Energetické firmy řídí energetickou politiku, banky řídí finanční politiku – a pak to podle toho vypadá.“
V záplavě neshod mezi Kupkou a Havlíčkem byly ty největší okolo doporučení NERVu a okolo přijetí eura.
Role Národní ekonomické rady vlády
Co se týče NERVu, Havlíček vyčítal, že vláda na svůj poradní orgán alibisticky přehazuje odpovědnost. „Rada může odpovídat na konkrétní otázky. Ale odpovědnost za strategii má vláda,“ uvedl Havlíček.
Podle Havlíčka je s doporučeními ekonomické rady zásadní problém že nejsou tažená poptávkou vlády ale že to jsou návrhy tlačené do vlády právě NERVem. Proto se podle Havlíčka mohou míjet s reálnými potřebami na implementaci.
KOMENTÁŘ: Není tak snadné nepřijmout euro. Česko je tak trochu v jeho pasti |
Na otázku moderátora, jestli by ANO, pokud by vedlo vládu, smetlo doporučení NERVu ze stolu, odpověděl Havlíček, že ne. „Ale použitelných věcí je tam jen velmi málo,“ dodal.
Podle Havlíčka je problém s ekonomickou radou vlády v tom, že jde o analytiky a akademiky. „Od těch nelze čekat vypracování strategie.“
S tím Kupka nesouhlasil. V NERVu jsou podle něho ti nejlepší experti a doporučení od nich jsou pro vládu zásadní. Ze sady doporučení rady Kupka vypíchl jako bezprostředně aplikovatelné doporučení směrem k digitalizaci, a také PPP projekty a jejich širší využívání. Možná překvapivě je Kupka zmínil jako důležité nejen pro budování dálniční sítě, ale také u vysokorychlostní železniční sítě.
PPP je cesta i podle Havlíčka; ten se pochlubil, se že první PPP projekt byl spuštěn za jeho ministrování.
Přijetí eura
Co se týče přijetí společné měny, podle Havlíčka negativa jednoznačně přebíjejí pozitiva. „Evropská unie je ve velkých problémech a přidávat se k jejímu pevnému jádru, a ručit za závazky ostatních, by byla velká chyba,“ uvedl Havlíček. Podle něho je alibistický krok přehazovat odpovědnost na NERV. „Vláda má stanovisko České národní banky, Ministerstva financí… Co víc ještě potřebujete?“
NERV sestaví tým pro analýzu eura, své si bude chtít říct každý |
Kupka rozhodnutí vyžádat si od rady souhrn pro a proti přijetí společné měny hájil. Je podle něho důležité najít konsensus ve společnosti – a je potřeba mít na stole argumenty od expertů s nezpochybnitelnou autoritou.
„Co říkáte na vyjádření ministra Bartoše, že můžeme mít Euro za dva, tři roky?“ zeptal se Kupky moderátor. „To není realistické. Já rozumím tomu, že Piráti jsou dlouhodobě pro přijetí eura a že je to pro ně zásadní téma, ale takový časový horizont není možný,“ odpověděl Kupka.