Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

  20:00aktualizováno  20:00
Dvě slova „Diag Human“ straší Českou republiku už od jejího vzniku a strašit ji budou dál. Kvůli jedné nešťastné větě dostala firma od státu 327 milionů korun a teď chce už miliardy. Ale v tomto případě běžná měřítka neplatí.

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human | foto: Jan RaschČTK

V roce 1992 napsal tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar dopis, v němž vyjádřil pochyby o solidnosti jisté firmy Diag Human, která se ucházela o obchod s krevní plazmou. Její majitel Josef Šťáva si to nenechal líbit. V roce 1996 padlo rozhodnutí, že spor se bude řešit u mezinárodní arbitráže, protože ministr Jan Stráský uzavřel s Diagem rozhodčí doložku. Osudová chyba. 

Josef Šťáva nakonec od státu získal v roce 2003 neskutečných 327 milionů korun, koupil si zámek Bechyně, ale nestačilo mu to. Chtěl další miliardy (domnělé penále). Ještě před deseti lety dokonce fungovala oficiální internetová stránka firmy Diag Human, na které běželo počítadlo a zobrazovalo naskakující úroky z prodlení. Točilo se rychleji než počítadlo na stojanu na benzinové pumpě.

Poslední bitva

Firma Diag Human se tak z obchodníka s krví přeměnila spíš na firmu s předmětem podnikání „spor se státem“. A podniká v tomto oboru pořád, i když už asi nikdo neurčí, o kolik peněz reálně za „zmařený obchod“ přišla. Před pár lety se dokonce objevila zpráva, že firmu Šťáva prodal, ale na sporu to nic nemění. Naposledy Diag Human zažaloval Českou republiku u Stálého rozhodčího soudu v Haagu na základě smlouvy o ochraně a podpoře investic uzavřené mezi Československem a Švýcarskem (Šťáva byl Čechošvýcar) v roce 1990.

Žaloba se bude řešit napřesrok. Diag Human chce miliardu dolarů. Ano, asi 23 miliard korun.

„Česká republika v tuto chvíli připravuje své vyjádření k žalobě. Termín jednání rozhodčího soudu se očekává v příštím roce. Datum rozhodnutí nelze odhadovat,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Diag Human spor nekomentuje. „Nejsem zproštěn mlčenlivosti, abych jakkoli reagoval na vaše otázky,“ odpověděl dlouholetý právník Diag Human Jan Kalvoda.

Počátek kauzy Diag Human

Bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar

Bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human

Josef Šťáva, majitel Diag Human

Československo hledalo v roce 1991 zpracovatele krevní plazmy od českých dárců. Vypsalo výběrové řízení, do kterého se přihlásila i dánská firma Novo Nordisk. Vybrána však nebyla a tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar (snímek vlevo) jí to zdůvodnil tak, že ji vyřazuje kvůli jejímu spojení s firmou Conneco, o níž měl pochybnosti. Bojar předtím dostal zprávu Interpolu, podle které Conneco chtělo vyvézt psychotropní látky do afrického Lesotha. Firma Conneco se pak v roce 1993 přejmenovala na Diag Human. Role Conneca jako „subdodavatele“ Novo Nordisku ani nebyla klíčová, ale Josef Šťáva (vpravo) si vyřazení nenechal líbit a spor byl na světě.

MF DNES kontaktovala i Stálý rozhodčí soud v Haagu s dotazem na spor mezi Diagem a Českem, jestli už spor eviduje a v jaké fázi. Na začátku května dorazila z Haagu stručná odpověď, že veškeré aktuální spory jsou snadno dohledatelné na internetové stránce soudu. Spor Česko vs. Diag Human tam ale ještě nebyl.

O tom, že obrazně řečeno „poslední bitva vzplála“, svědčí i smlouva z loňského února uzavřená mezi ministryní financí Alenou Schillerovou za českou stranu a americkou advokátní kanceláří Arnold and Porter. Kancelář by měla za v přepočtu 60 milionů korun zastupovala Česko ve sporu s Diag Human.

Muž, jemuž nestačí 327 milionů

Obyčejný člověk by samozřejmě jen tak nevysoudil na českém státu stamiliony, ale Šťáva je velmi tvrdý obchodník s výtečnými kontakty.

Stát udělal chybu, že se vložil do rukou rozhodců a kauza nezůstala u běžných českých soudů. Šťáva měl nejspíš své lidi i na státních úřadech. „Je to protřelý byznysmen, který za studené války spojoval Východ a Západ, protože mohl na obě strany,“ vysvětluje bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který o Diag Human napsal knihu. „Vymáhaná suma je úplně virtuální, to si počítají oni sami,“ dodal. Josef Šťáva

Fotogalerie

Sám Šťáva poskytl v roce 2016 ojedinělý rozhovor serveru Seznam zprávy, v němž mimo jiné řekl, že „stát mu zlikvidoval firmu a pro něj je to věc práva a odpovědnosti“.

Také naznačoval, že strašně moc politiků a úředníků po něm chtělo v historii provizi za to, že mu pomohou. Diag Human svoje nároky vyčísluje na základě porovnání, kolik na obchodu s krví vydělaly za uplynulá léta firmy, které byznys převzaly. V této souvislosti se objevují příměry, že to je, jako kdyby pánové Laurin a Klement vyfoukli byznys firmičce ze sousední garáže a někdo chtěl teď náhradu ve výši zisků Škodovky. Ale v případě Diag Human běžná měřítka neplatí.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Itálie zvažuje zavedení paralelní měny. Komise by ji tvrdě potrestala

Zástupce premiéra Itálie a ministr vnitra Matteo Salvini

Itálie, třetí největší ekonomika v EU a zároveň absolutně nejzadluženější člen spolku, si pohrává s myšlenkou na...

Další z rubriky

Kůrovec může letos napadnout polovinu lesů v Česku, varuje Brabec

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Pokud nastane krizový scénář, bude letos v Česku napadeno kůrovcem 500 tisíc hektarů smrkových lesů, tedy polovina...

Kraje chtějí víc na dani z paliv, každoročně bojují o peníze na opravu silnic

Oprava povrchu Západní ulice od Chebského mostu po křižovatku s ulicí Dr....

Vedení krajů došla trpělivost s každoročním dohadováním o státním příspěvku na opravy silnic druhé a třetí třídy. Z...

Policisté si na 2 500 nových aut počkají. Antimonopolní úřad zrušil tendr

Ilustrační foto

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) zrušil výběrové řízení na osobní i policejní auta pro ministerstvo vnitra...

Najdete na iDNES.cz