Firma dostala 327 milionů, teď chce 23 miliard. Diag Human dál straší Česko

  20:00aktualizováno  20:00
Dvě slova „Diag Human“ straší Českou republiku už od jejího vzniku a strašit ji budou dál. Kvůli jedné nešťastné větě dostala firma od státu 327 milionů korun a teď chce už miliardy. Ale v tomto případě běžná měřítka neplatí.

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human | foto: Jan RaschČTK

V roce 1992 napsal tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar dopis, v němž vyjádřil pochyby o solidnosti jisté firmy Diag Human, která se ucházela o obchod s krevní plazmou. Její majitel Josef Šťáva si to nenechal líbit. V roce 1996 padlo rozhodnutí, že spor se bude řešit u mezinárodní arbitráže, protože ministr Jan Stráský uzavřel s Diagem rozhodčí doložku. Osudová chyba. 

Josef Šťáva nakonec od státu získal v roce 2003 neskutečných 327 milionů korun, koupil si zámek Bechyně, ale nestačilo mu to. Chtěl další miliardy (domnělé penále). Ještě před deseti lety dokonce fungovala oficiální internetová stránka firmy Diag Human, na které běželo počítadlo a zobrazovalo naskakující úroky z prodlení. Točilo se rychleji než počítadlo na stojanu na benzinové pumpě.

Poslední bitva

Firma Diag Human se tak z obchodníka s krví přeměnila spíš na firmu s předmětem podnikání „spor se státem“. A podniká v tomto oboru pořád, i když už asi nikdo neurčí, o kolik peněz reálně za „zmařený obchod“ přišla. Před pár lety se dokonce objevila zpráva, že firmu Šťáva prodal, ale na sporu to nic nemění. Naposledy Diag Human zažaloval Českou republiku u Stálého rozhodčího soudu v Haagu na základě smlouvy o ochraně a podpoře investic uzavřené mezi Československem a Švýcarskem (Šťáva byl Čechošvýcar) v roce 1990.

Žaloba se bude řešit napřesrok. Diag Human chce miliardu dolarů. Ano, asi 23 miliard korun.

„Česká republika v tuto chvíli připravuje své vyjádření k žalobě. Termín jednání rozhodčího soudu se očekává v příštím roce. Datum rozhodnutí nelze odhadovat,“ uvedl Zdeněk Vojtěch z ministerstva financí. Diag Human spor nekomentuje. „Nejsem zproštěn mlčenlivosti, abych jakkoli reagoval na vaše otázky,“ odpověděl dlouholetý právník Diag Human Jan Kalvoda.

Počátek kauzy Diag Human

Bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar

Bývalý ministr zdravotnictví Martin Bojar

Josef Šťáva, majitel společnosti Diag Human

Josef Šťáva, majitel Diag Human

Československo hledalo v roce 1991 zpracovatele krevní plazmy od českých dárců. Vypsalo výběrové řízení, do kterého se přihlásila i dánská firma Novo Nordisk. Vybrána však nebyla a tehdejší ministr zdravotnictví Martin Bojar (snímek vlevo) jí to zdůvodnil tak, že ji vyřazuje kvůli jejímu spojení s firmou Conneco, o níž měl pochybnosti. Bojar předtím dostal zprávu Interpolu, podle které Conneco chtělo vyvézt psychotropní látky do afrického Lesotha. Firma Conneco se pak v roce 1993 přejmenovala na Diag Human. Role Conneca jako „subdodavatele“ Novo Nordisku ani nebyla klíčová, ale Josef Šťáva (vpravo) si vyřazení nenechal líbit a spor byl na světě.

MF DNES kontaktovala i Stálý rozhodčí soud v Haagu s dotazem na spor mezi Diagem a Českem, jestli už spor eviduje a v jaké fázi. Na začátku května dorazila z Haagu stručná odpověď, že veškeré aktuální spory jsou snadno dohledatelné na internetové stránce soudu. Spor Česko vs. Diag Human tam ale ještě nebyl.

O tom, že obrazně řečeno „poslední bitva vzplála“, svědčí i smlouva z loňského února uzavřená mezi ministryní financí Alenou Schillerovou za českou stranu a americkou advokátní kanceláří Arnold and Porter. Kancelář by měla za v přepočtu 60 milionů korun zastupovala Česko ve sporu s Diag Human.

Muž, jemuž nestačí 327 milionů

Obyčejný člověk by samozřejmě jen tak nevysoudil na českém státu stamiliony, ale Šťáva je velmi tvrdý obchodník s výtečnými kontakty.

Stát udělal chybu, že se vložil do rukou rozhodců a kauza nezůstala u běžných českých soudů. Šťáva měl nejspíš své lidi i na státních úřadech. „Je to protřelý byznysmen, který za studené války spojoval Východ a Západ, protože mohl na obě strany,“ vysvětluje bývalý mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt, který o Diag Human napsal knihu. „Vymáhaná suma je úplně virtuální, to si počítají oni sami,“ dodal. Josef Šťáva

Fotogalerie

Sám Šťáva poskytl v roce 2016 ojedinělý rozhovor serveru Seznam zprávy, v němž mimo jiné řekl, že „stát mu zlikvidoval firmu a pro něj je to věc práva a odpovědnosti“.

Také naznačoval, že strašně moc politiků a úředníků po něm chtělo v historii provizi za to, že mu pomohou. Diag Human svoje nároky vyčísluje na základě porovnání, kolik na obchodu s krví vydělaly za uplynulá léta firmy, které byznys převzaly. V této souvislosti se objevují příměry, že to je, jako kdyby pánové Laurin a Klement vyfoukli byznys firmičce ze sousední garáže a někdo chtěl teď náhradu ve výši zisků Škodovky. Ale v případě Diag Human běžná měřítka neplatí.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Farmářské trhy pod lupou veterinářů: rok od roku závad ubývá

Letošní kontroly veterinárních inspektorů odhalili celkem 18 procent pochybení...

V teplém počasí rizika spojená se stánkovým prodejem masných či mléčných produktů výrazně rostou. Veterinární...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz