Desetiletý Amazon.com: 50 milionů zákazníků

  12:26aktualizováno  12:26
Největší internetový obchod na světě válcuje internetovou i kamennou konkurenci už deset let. K příležitosti narozenin uspořádá velkolepou oslavu se dvěma z nejprodávanějších umělců - Bobem Dylanem a Norah Jonesovou. Miliony zákazníků na celém světě mohou koncert sledovat on-line.
Jeff Bezos, Amazon.com

Jeff Bezos, Amazon.com | foto: Profimedia.cz

Inspirací k založení internetového obchodu bylo pro jeho majitele Jeffa Bezose jedno jediné číslo. Bylo to 2300 a vyjadřovalo odhad procentuálního nárůstu uživatelů internetu v roce 1995. To ho přimělo k myšlence založit on-line knihkupectví.

Poté, co přemluvil rodinu, aby do projektu investovala peníze, pustil se do podnikání. "Zároveň jsem je ale varoval, že by o peníze mohli přijít. Chtěl jsem si být jistý, že můžu kdykoli přijít domů," řekl Bezos.

Začátky podnikání nebyly jednoduché. Bezos přejížděl mezi domovem a poštou a většinu času trávil balením knih pro zákazníky. Těch rychle přibývalo. Zatímco v roce 1998 nakoupilo v obchodu 4,5 milionu lidí, dnes je to desetkrát více.

Také sortiment Amazonu prodělal velké změny. Když v roce 1997 dostal Bezos e-mail od zákazníka, který se ptal, jestli Amazon.com bude prodávat také CD s hudbou, nedokázal přijít na jakýkoli racionální důvod, proč by tomu tak nemělo být.

Dnes si zákazníci mohou vybírat i v takových kategoriích jako mobilní telefony, hudební nástroje, počítače, nábytek nebo potraviny.

Z malé rodinné firmy se během desetiletí stal kolos o tržní hodnotě patnácti miliard dolarů. V současné době se kurz akcie Amazonu pohybuje okolo 36 dolarů. Za nejvyšší cenu se Amazon obchodoval v roce 2000, kdy kurz přesáhl sto dolarů.

Tehdejší doba přála internetovým firmám, trh s on-line službami rostl a ceny akcií dot.com společností letěly strmě vzhůru. Pak ale bublina praskla, zájem opadl a tržní ceny nadhodnocených firem náhle spadly.

Amazon ale zareagoval pružně, začal okamžitě propouštět a šetřit a díky tomu mohl v roce 2001 poprvé vykázat kladný hospodářský výsledek. Podle analytika Safy Raschtchyho dosáhne v roce 2006 Amazon zisku ve výši 375 milionů dolarů.

Nejprodávanější zboží na Amazon.com
spisovatelé
1. J.K. Rowlingová
2. Spencer Johnson
3. Nora Robertsová
4. Dan Brown
5. Dr. Seuss
hudebníci
1. Beatles
2. U2
3. Norah Jones
4. Diana Krall
5. Eva Cassidy
DVD
1. Pán prstenů - Společenstvo prstenu
2. Pán prstenů - Dvě věže
3. Pán prstenů - Návrat krále
4. Hvězdné války - trilogie
5. The Matrix
Zdroj: www.amazon.com

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Další z rubriky

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz