Deficit by neměl reálně vzrůst, říká Mertlík

  12:48aktualizováno  12:48
- Nový ministr financí Pavel Mertlík prohlásil, že deficit státního rozpočtu v příštím roce neklesne pod 30 miliard korun, zároveň by ale neměl příliš stoupat, jak to chtěl prosazovat dosavadní ministr Ivo Svoboda. "Výše deficitu by měla odpovídat změněné makroekonomické situaci, z čehož vyplývá, že deficit by neměl významně reálně růst," řekl nový ministr financí v Českém rozhlase.

Postavení centrální banky
Pavel Mertlík není velkým zastáncem změn v postavení centrální banky. "Nezávislost České národní banky není ani příliš velká, ani příliš malá, jenom je v některých podstatných věcech špatně definovaná. Jedním z našich úkolů, je harmonizovat zákon o centrální bance v souladu s předpisy  Evropské unie." Podle jeho názoru nepůjde o omezení nezávislosti, ale o zpřesnění definice ČNB a jejího postavení.

Problémy bank a jejich privatizace
Vyřešit problém kapitálové přiměřenosti Komerční banky navýšením základního jmění, k čemuž se vláda rozhodla na jaře, v současné době není možné. "Ukázalo se, že tato cesta je krátkodobě neschůdná. Proto se hledá jiné, alternativní řešení, aby to nebylo příliš drahé a aby KB splnila parametry kapitálové přiměřenosti. Nejde o nic, co by dávalo příčinu k obavám o osud Komerční banky".

Výsledky valné hromady KB, která rozhodla o navýšení základního jmění Komerční bnaky až o 9,5 miliardy korun, byly zpochybněny jedním z minoritních akcionářů, s čímž nikdo podle Pavla Mertlíka nepočítal. "Celý proces nemůže řádně proběhnout a je odložen minimálně o tři měsíce od původního termínu začátku úpisu akcií 12. července," dodal. "To je důvod, proč vláda ustavila komisi, jíž jsem předsedou, která řeší situaci Komerční banky," dodal.

Jedinou alternativní možností je podle jeho slov vyvedení části úvěrů z Komerční banky. Otázkou zůstává "kam a jakým způsobem". "Může to být řešení soukromé na bázi operace typu ring fencing, kdy se část aktiv vyvede do soukromého, účelově zřízeného subjektu, nebo může jít o odkoupení ze strany Konsolidační banky. Může to být i mix obou řešení," vysvětlil Mertlík.

Účasti na navýšení základního jmění KB až do výše 9,5 miliardy Kč se vláda nevzdává. "Usnesení platí, ale dovedu si představit nižší účast státu na tomto navýšení," dodal.

O jaký objem prostředků pro Komerční banku celkem jde, však odmítl uvést. Částku 23 miliard korun, o které se nyní nejvíce spekuluje, nepotvrdil.

S inzerátem na prodej státního podílu v Komerční bance se podle něho nemusí čekat na navýšení základního jmění. "Stačí, až se rozhodne o alternativním řešení," uvedl s dodatkem, že privatizace Komerční banky by měla skončit do poloviny příštího roku.

"Memorandum zájemcům o Českou spořitelnu je možné rozeslat v podobě, v jaké existuje," tvrdí Mertlík. "Rozhodnutí bezesporu padne velmi rychle, počítejme s horizontem do konce tohoto měsíce," upřesnil.

Návrh řešení sociálních půjček České spořitelny, který vláda minulý týden neschválila, nebyl vrácen k přepracování, ale projednávání bylo přerušeno. "Vláda si pouze vyžádala další doplňující informace, aby našla optimální řešení. Pokud se to nevyřeší na středečním zasedání vlády, tak příští týden."

Ani Pavel Mertlík ještě nemá jasno, které variantě řešení sociálních půjček dá přednost. Jednou možností je ponechat sociální půjčky v portfóliu spořitelny s tím, že mezi Českou spořitelnou a ministerstvem financí či Konsolidační bankou bude uzavřena smlouva o úhradě majetkové újmy. Druhou variantou je jejich ponechání v České spořitelně s garancí od Konsolidační banky. "Je třeba posoudit obě varianty, obě řešení mají svá pro a proti," uzavřel Mertlík.

Dokončení privatizace
"Zároveň by se měla odehrát závěrečná vlna privatizace, kdy by se stát zbavil obrovského množství drobných podílů, které zatěžují Fond národního majetku," řekl Mertlík a připomněl i nutnost pokračování v prodeji velkých podniků v souladu s původním vládním harmonogramem.

Příprava zákonů
Dále je podle jeho slov na řadě příprava řady zákonů jako hospodaření se státním majetkem, rozpočtová pravidla, výběr daní. "Jde o klíčové věci a není možné prodlužovat existující časová zpoždění, což se týká například i zákona o finanční policii a prokuratuře," zdůraznil. Zkvalitnit je třeba i fungování daňové a celní správy v každodenní činnosti, doplnil.

Deregulace
Mertlík má na rozdíl od svého předchůdce odlišné smýšlení o razanci pokračování deregulací. Jako "rozumný, ale málo radikální" se mu jeví návrh ministerstva průmyslu a obchodu, které navrhovalo pro tento rok růst cen energií o devět procent a v dalších letech o 12 procent. "Pro letošní rok mohlo být uvolnění cen energií radikálnější, protože čím méně letos, tím více v budoucnu," řekl. Úkolem vlády do budoucna je pak připravit podrobný plán deregulací.Mertlík dále nevyloučil, že na ministerstvu financí provede určité personální změny. "Ministerstvo financí je dobře fungující aparát, nicméně to nevylučuje jeho restrukturalizaci, změnu počtu náměstků," uzavřel bez bližších podrobností.

Ke svému nástupu do funkce ministra financí dodal, že věří, že se mu podaří úspěšně zvládnout jak řízení ministerstva financí, tak i aktivity, kterými byl dosud ve vládě pověřen. "Správným vzorem může být například kolega Vladimír Špidla, který má ve vládě na starost kromě svého ministerstva i spoustu dalších záležitostí."

Oficiálně se svého úřadu ujme Pavel Mertlík ve středu. Jak poznamenal, technicky je do středeční půlnoci ministrem financí stále ještě Ivo Svoboda, který se z titulu své funkce zúčastní i středečního zasedání Rady obrany státu.

Snížení počtu ministrů ve vládě z dřívějších devatenácti na sudých osmnáct podle Mertlíka nezpůsobí při hlasování žádné komplikace, protože vláda schvaluje svá usnesení nadpoloviční většinou. "I nyní bude tedy potřeba ke schválení hlas deseti ministrů ku osmi, místo dřívějšího poměru deset ku devíti," poznamenal Mertlík.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Pražský hotel vydával české hovězí za australské, steak za 650 korun

Kráva před hotelem Holiday Inn u Kongresového centra.

Hotel Holiday Inn sídlící na pražském Pankráci lhal svým zákazníkům o skutečném původu podávaného hovězího masa. O...

Další z rubriky

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Mobilem od Applu platí desítky tisíc lidí, nástup je rychlejší než u Google

Apple Pay

Desítky tisíc klientů si během dopoledne aktivovaly placení mobilním zařízením od společnosti Apple v Česku. První...

Soud zamítl stížnost firmy proti pokutě za koninu v mletém hovězím mase

Ilustrační snímek

Nejvyšší správní soud zamítl kasační stížnost potravinářské společnosti Bidfood Czech Republic, která dostala pokutu...

Najdete na iDNES.cz