„Doporučujeme klientům nespěchat na úřad hned v prvních dnech nového čtvrtletí. Požádat o příspěvek na bydlení nebo doložit potřebné podklady pro výplatu přídavku na dítě je možné až tři měsíce zpětně,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce (ÚP) ČR Kateřina Sadílková. Lidé tak mají na vyřízení dávky celý leden, únor a březen.
Dávky na bydlení se zneužívají, jejich osekání však narazilo |
Klientům úřad doporučuje objednat se na konkrétní hodinu, přes telefon a na vybraných pobočkách i on-line. Některé pobočky už ale mají všechny lednové termíny plné.
Jako nejsnazší se tak jeví nechat vyplněné formuláře na podatelně, kde fronta nebývá. Pokud v nich však bude chyba, může se vyřízení žádosti protáhnout. Úředníci totiž nemohou klientům jen tak zatelefonovat a opravit chybu po telefonu, ale výzvu k opravě pošlou klientovi poštou. Dělat úpravy prostřednictvím e-mailu mohou úředníci jen s klienty, kteří mají elektronicky ověřený podpis, případně datovou schránku.
Žádosti se pak zpracovávají v pořadí, v jakém přijdou a následně se odesílají lidem peníze.
Na změnu si lidi ještě nezvykli
Pravidla a formuláře k oběma dávkám – přídavek na dítě a příspěvek na bydlení – se loni kvůli novele zákona změnily. U příspěvku na bydlení se podrobně rozepisují jednotlivé náklady na nájemné, vodu, elektřinu, teplo a podobně a je třeba mít ke všemu buď razítko od dodavatele služby nebo přiložit jednotlivé faktury. To kvůli podvodům s přeplatky.
U přídavku na děti změna platí už od října 2017. Každého čtvrt roku je třeba doložit příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dříve to stačilo jednou ročně za celý předchozí rok.
Přídavky na děti berou rodiče zhruba čtvrt milionu dětí (poslední údaj za listopad 2018 činil 246 tisíc) a vyplácí se na nich téměř 2,5 miliardy korun ročně.
Příspěvky na bydlení v Česku pobírá 163 tisíc rodin, kterým stát loni vyplatil 7,6 miliardy korun. Vedle toho existuje ještě doplatek na bydlení, což je dávka na úhradu bydlení pro nejchudší. Ten míří přímo do rukou majitelů ubytoven nebo nájemních bytů. Nárok na něj má necelých 40 tisíc lidí.
Úřad práce zveřejnil na svém webu vzorově vyplněné formuláře pro žádosti o jednotlivé dávky. Uvádí také telefonní číslo na call centrum 844 844 803, kde by pracovníci měli lidem poradit, jak formuláře vyplnit a poskytnout obecné informace o jednotlivých dávkách.