Pro dávky nespěchejte, prosí úřad práce. Bojí se nekonečných front

  9:59aktualizováno  9:59
Cesta na úřad práce s novou žádostí o dávku čeká více než 400 tisíc lidí, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení nebo na přídavky na děti. Ti musí každé čtvrtletí prokázat, že na dávku mají nárok a předložit nové podklady. Po finančně vyčerpávajících svátcích lidé na úřady spěchají, aby své peníze viděli co nejdříve. Úřady práce se proto obávají tvoření front.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Doporučujeme klientům nespěchat na úřad hned v prvních dnech nového čtvrtletí. Požádat o příspěvek na bydlení nebo doložit potřebné podklady pro výplatu přídavku na dítě je možné až tři měsíce zpětně,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce (ÚP) ČR Kateřina Sadílková. Lidé tak mají na vyřízení dávky celý leden, únor a březen.

Dávky na bydlení se zneužívají, jejich osekání však narazilo

Klientům úřad doporučuje objednat se na konkrétní hodinu, přes telefon a na vybraných pobočkách i on-line. Některé pobočky už ale mají všechny lednové termíny plné.

Jako nejsnazší se tak jeví nechat vyplněné formuláře na podatelně, kde fronta nebývá. Pokud v nich však bude chyba, může se vyřízení žádosti protáhnout. Úředníci totiž nemohou klientům jen tak zatelefonovat a opravit chybu po telefonu, ale výzvu k opravě pošlou klientovi poštou. Dělat úpravy prostřednictvím e-mailu mohou úředníci jen s klienty, kteří mají elektronicky ověřený podpis, případně datovou schránku.

Žádosti se pak zpracovávají v pořadí, v jakém přijdou a následně se odesílají lidem peníze.

Na změnu si lidi ještě nezvykli

Pravidla a formuláře k oběma dávkám – přídavek na dítě a příspěvek na bydlení – se loni kvůli novele zákona změnily. U příspěvku na bydlení se podrobně rozepisují jednotlivé náklady na nájemné, vodu, elektřinu, teplo a podobně a je třeba mít ke všemu buď razítko od dodavatele služby nebo přiložit jednotlivé faktury. To kvůli podvodům s přeplatky.

U přídavku na děti změna platí už od října 2017. Každého čtvrt roku je třeba doložit příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dříve to stačilo jednou ročně za celý předchozí rok.

Přídavky na děti berou rodiče zhruba čtvrt milionu dětí (poslední údaj za listopad 2018 činil 246 tisíc) a vyplácí se na nich téměř 2,5 miliardy korun ročně.

Příspěvky na bydlení v Česku pobírá 163 tisíc rodin, kterým stát loni vyplatil 7,6 miliardy korun. Vedle toho existuje ještě doplatek na bydlení, což je dávka na úhradu bydlení pro nejchudší. Ten míří přímo do rukou majitelů ubytoven nebo nájemních bytů. Nárok na něj má necelých 40 tisíc lidí.

Úřad práce zveřejnil na svém webu vzorově vyplněné formuláře pro žádosti o jednotlivé dávky. Uvádí také telefonní číslo na call centrum 844 844 803, kde by pracovníci měli lidem poradit, jak formuláře vyplnit a poskytnout obecné informace o jednotlivých dávkách. 

Autor:

Nejčtenější

ANALÝZA: Auta zdraží, hrozí kolaps trhu. Poděkujte Bruselu

Nová platforma koncernu Volkswagen pro elektrická auta

Volkswagen řekl, co se ostatní bojí říct nahlas: Kvůli přísnějším limitům CO2 auta výrazně podraží. Automobilky jsou...

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Smršťovací fólie na PET lahvích obsahuje chlor. Proto bez odstranění takzvaného...

Češi patří v Evropě v třídění PET lahví mezi lepší spotřebitele, zpět se těchto lahví vybere osm z deseti. Některé...

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Zdravý rozum zvítězí, věří exportéři. Pokud ne, na hranicích budou fronty

Odpůrci brexitu demonstrují v Birminghamu během konference Konzervativní...

Špatná zpráva. Tak hodnotí Asociace exportérů úterní odmítnutí dohody o brexitu v britském parlamentu. Může být ale...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Cena dřeva za rok klesla o polovinu. Na kůrovci se dá ale i dobře vydělat

Práce s motorovou pilou je hlučná. Ve Žďáru to bude v neděli problém.

Pro majitele lesů je to pohroma. Cena za kůrovcové dřevo balancuje na hranici ziskovosti a nic nenapovídá tomu, že se...

Najdete na iDNES.cz