Pro dávky nespěchejte, prosí úřad práce. Bojí se nekonečných front

  9:59aktualizováno  9:59
Cesta na úřad práce s novou žádostí o dávku čeká více než 400 tisíc lidí, kteří mají nárok na příspěvek na bydlení nebo na přídavky na děti. Ti musí každé čtvrtletí prokázat, že na dávku mají nárok a předložit nové podklady. Po finančně vyčerpávajících svátcích lidé na úřady spěchají, aby své peníze viděli co nejdříve. Úřady práce se proto obávají tvoření front.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Doporučujeme klientům nespěchat na úřad hned v prvních dnech nového čtvrtletí. Požádat o příspěvek na bydlení nebo doložit potřebné podklady pro výplatu přídavku na dítě je možné až tři měsíce zpětně,“ upozorňuje generální ředitelka Úřadu práce (ÚP) ČR Kateřina Sadílková. Lidé tak mají na vyřízení dávky celý leden, únor a březen.

Dávky na bydlení se zneužívají, jejich osekání však narazilo

Klientům úřad doporučuje objednat se na konkrétní hodinu, přes telefon a na vybraných pobočkách i on-line. Některé pobočky už ale mají všechny lednové termíny plné.

Jako nejsnazší se tak jeví nechat vyplněné formuláře na podatelně, kde fronta nebývá. Pokud v nich však bude chyba, může se vyřízení žádosti protáhnout. Úředníci totiž nemohou klientům jen tak zatelefonovat a opravit chybu po telefonu, ale výzvu k opravě pošlou klientovi poštou. Dělat úpravy prostřednictvím e-mailu mohou úředníci jen s klienty, kteří mají elektronicky ověřený podpis, případně datovou schránku.

Žádosti se pak zpracovávají v pořadí, v jakém přijdou a následně se odesílají lidem peníze.

Na změnu si lidi ještě nezvykli

Pravidla a formuláře k oběma dávkám – přídavek na dítě a příspěvek na bydlení – se loni kvůli novele zákona změnily. U příspěvku na bydlení se podrobně rozepisují jednotlivé náklady na nájemné, vodu, elektřinu, teplo a podobně a je třeba mít ke všemu buď razítko od dodavatele služby nebo přiložit jednotlivé faktury. To kvůli podvodům s přeplatky.

U přídavku na děti změna platí už od října 2017. Každého čtvrt roku je třeba doložit příjmy za předchozí kalendářní čtvrtletí. Dříve to stačilo jednou ročně za celý předchozí rok.

Přídavky na děti berou rodiče zhruba čtvrt milionu dětí (poslední údaj za listopad 2018 činil 246 tisíc) a vyplácí se na nich téměř 2,5 miliardy korun ročně.

Příspěvky na bydlení v Česku pobírá 163 tisíc rodin, kterým stát loni vyplatil 7,6 miliardy korun. Vedle toho existuje ještě doplatek na bydlení, což je dávka na úhradu bydlení pro nejchudší. Ten míří přímo do rukou majitelů ubytoven nebo nájemních bytů. Nárok na něj má necelých 40 tisíc lidí.

Úřad práce zveřejnil na svém webu vzorově vyplněné formuláře pro žádosti o jednotlivé dávky. Uvádí také telefonní číslo na call centrum 844 844 803, kde by pracovníci měli lidem poradit, jak formuláře vyplnit a poskytnout obecné informace o jednotlivých dávkách. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Nezastavitelný dávkomat. Maláčová chce přidat všem, neřeší, kde na to vezme

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová na tiskové konferenci po...

Éra ministryně práce Jany Maláčové (ČSSD) se zřejmě zapíše do dějin jako největší zvyšování dávek v historii Česka....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Zákon je zákon. Ženě v Polsku vypočítali důchod na 12 haléřů měsíčně

Ilustrační snímek

Jen dva groše, čili v přepočtu přibližně 12 haléřů měsíčně, činí nejnižší penze aktuálně vyplácená v Polsku. Nejvyšší...

Další z rubriky

Velikonoce u moře. Češi jezdí o svátcích do Kataru nebo na Kapverdy

Al Qasr at Madinat Jumeirah, Dubaj

Stále více Čechů využívá prodlouženého velikonočního víkendu k návštěvě některé z evropských metropolí, nebo si státní...

Češi berou cizince na hůl. Dvojí ceny jsou v Česku rostoucí problém

Ilustrační snímek

V loňském roce přibylo v Česku případů diskriminace spotřebitele ze sedmi na třináct. V téměř polovině z nich byli...

KVÍZ: Pivo z hor, ale z kterých? Jak ovládáte pivní zeměpis?

Ilustrační snímek

V novém kvízu se můžete vyzkoušet, jak znáte větší i menší české pivovary, jejich produkci a také vlastivědu. Pokud vás...

Najdete na iDNES.cz