Daňový formulář jde zjednodušit, ale je to na politicích, říká daňařka

  12:30aktualizováno  13:55
Za dva týdny vyprší lhůta pro podání daňového přiznání za loňský rok. Na co při vyplňování formuláře nezapomenout poradila v Rozstřelu daňová poradkyně z Komory daňových poradců ČR Lucie Wadurová. Finanční úřady se totiž každoročně potýkají s řadou chyb, které podávání přiznání provázejí.

Chyby dělají zejména lidé, kteří si daňová přiznání vyplňují sami. „V naprosté většině jsou způsobeny nezkušeností, neznalostí, či přehlédnutím. Formulář je příliš dlouhý,“ řekla Wadurová.

Fotogalerie

Formulář podle ní nemůže být jednodušší, dokud nebude jednodušší i daňový zákon. „Rozhodně nepodporujeme komplikovanost,“ reagovala Wadurová na běžnou představu, že komplikované daňové přiznání poradcům vyhovuje. „Byli bychom rádi, kdyby zákony byly alespoň snadno interpretovatelné či předvídatelné. Situace, kde je odborná rada potřebná, se vždycky najde,“ uvedla.

Chyby často dělají „zaměstnaní“ podnikatelé

Největším problémem při přiznáních fyzických osob je podle Wadurové to, že lidé často na řadu položek zapomenou, například na odečitatelné položky. „Třeba u darů je možné odečíst až 15 procent z daňového základu. Příjemcem může být například nadace, dobročinný spolek či nezisková organizace,“ připomněla.

Zaměstnaní lidé, kteří mají také příjmy z podnikání, se podle ní často mylně domnívají, že přiznání za ně vyřeší zaměstnavatel, nebo že sami podávají daňové přiznání pouze za podnikatelský příjem.

„U jiných příjmů, které nepřesáhnou 6 000 korun ročně, se přiznání podávat nemusí. U jediného příjmu je tato hranice 15 tisíc korun,“ uvedla Wadurová a dodala, že platí výjimka pro příjmy zdaněné srážkovou daní jako například úroky na běžném účtu nebo příjmy do 10 tisíc korun ročně na dohodu o provedení práce.

Klíčovým datem pro odevzdání daňového přiznání je podle zákona poslední březnový den. Protože však letos 31. března připadá na neděli, musí vyplněný formulář ležet na berním úřadě nejpozději v pondělí 1. dubna. Podle Wadurové je však u tohoto termínu takzvaná měkká lhůta několika dnů, během kterých ještě poplatníkovi nehrozí sankce.

Daň z příjmů snadno

Stáhněte si interaktivní přiznání, které vás povede

I letos se poplatníci setkávají s několika novinkami, jako například s vyšším daňovým zvýhodněním na první dítě, vyšším školkovným, ale i přísnějšími podmínkami pro daňový bonus. Oproti loňskému roku poklesla také částka výdajů při uplatnění výdajových paušálů.

Elektronické daňové přiznání

V současnosti již existují mnohé interaktivní formuláře, které mají podávání daňových přiznání zjednodušit. „Důležité je však především to, co se v něm má vyplnit,“ řekla Wadurová. Doporučila například elektronický portál ministerstva financí.

Podat přiznání elektronicky podle něj poplatník může například tak, že využije služeb daňového poradce, který má ze zákona povinně zřízenou datovou schránku. „Druhou možností je pořídit si vlastní datovou schránku nebo elektronický podpis,“ uvedla Wadurová.

Každý rok očekávají berní úřady přibližně 1,9 milionů přiznání. Elektronickou formu loni zvolilo 16 procent fyzických osob a 90 procent právnických osob.

„Slibně vypadá portál Moje daně, který připravuje Finanční správa. Mělo by jít o prohloubení elektronické komunikace a využívání interaktivních formulářů, které pomocí srovnání s minulými roky poplatníka upozorní na možné chyby,“ uvedla Wadurová.

Zisky z Airbnb jsou podnikatelským příjmem

Při podrobnější kontrole přiznání se Finanční správa zaměřuje na konkrétní oblasti. V minulosti to byly například internetové příjmy nebo zisky z pronájmu nemovitostí přes platformu Airbnb.

„U Airbnb, kdy se nejdná o samotné poskytnutí prostoru, ale jsou tam další navazující služby jako například výměna povelčení či úklid, se jedná o příjem z podnikání. Z této částky musíte zaplatit daň i pojistné na sociální zabezpečení a zdravotní pojištění,“ upozornila Wadurová.

Diskuse s poradkyní se dotkla i možného zrušení superhrubé mzdy, o němž někteří politici v poslední době hovoří. To by však podobu daňového přiznání příliš neovlivnilo. „Superhrubá mzda je otázka jedné kolonky ve formuláři,“ řekla Wadurová.

Autoři: ,

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Češi se naučili být nároční. U exotických dovolených vyžadují německou kvalitu

Zanzi Resort, Zanzibar

Na luxusní exotickou dovolenou vyrážejí Češi nejčastěji směrem do Asie. I když jsou asijské země synonymem pro levnou...

Televizní skupina Prima má nově stoprocentního majitele, ovládl ji Zach

Logo TV Prima

Televizní skupinu Prima zcela ovládl podnikatel Ivan Zach. Jeho firma THR Media totiž od Vladimíra Komára koupila 75...

Najdete na iDNES.cz