Čtvrtek 15. dubna 2021, svátek má Anastázie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 15. dubna 2021 Anastázie

Lepší je odpočatý bankéř. Spořitelna nadělila lidem 37 dní dovolené

  19:56
Česká spořitelna vyslyšela volání bankéřů, kteří chtěli víc flexibility a volna. Od ledna jim ke standardním pětadvaceti dnům dovolené nadělila dalších dvanáct. „Lidé se zkušenostmi vyžadují jiné podmínky při odměňování a nástupu,“ říká v rozhovoru pro MF DNES členka představenstva České spořitelny Daniela Pešková.

Daniela Pešková, členka představenstva České spořitelny. | foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Většina lidí do bankovní pobočky už nechodí poslat platbu nebo zadat trvalý příkaz. Proto ubývá pracovníků za přepážkou a přibývá poradců. 

„V poradenství jsou obecně úspěšnější ti bankéři, kteří už mají nějaké zkušenosti, už řídili svůj rodinný rozpočet. Jsou uvěřitelnější,“ říká Daniela Pešková. 

Co chcete bankéřům nabídnout? Přilákat je na více dnů dovolené?
Finanční poradenství je náročná práce, a pokud má poradce klientovi pomoci, musí být v pohodě, vyrovnaný a odpočatý. Od našich zaměstnanců jsme navíc stále častěji slyšeli, že chtějí více flexibility, více možností pracovat z domova a více dní volna. Proto jsme se rozhodli, že jim ke standardním pětadvaceti dnům dovolené za rok přidáme ještě dalších dvanáct dní volna. Je to na každý měsíc jeden den. A lidé ho mohou využít, jak potřebují, aby si odpočinuli od práce.

Budou si je moci vzít najednou a udělat si dva měsíce prázdnin?
My bychom raději, aby si lidé brali volno průběžně, aby byli „průběžně odpočatí“. Pokud někdo chce dlouhé volno, je to věc individuální dohody. Těchto dvanáct dní volna mohou zaměstnanci čerpat za stejných podmínek jako standardní dovolenou, jen není možnost převést nevyčerpané volno do dalšího roku, což u dovolené v omezené míře možné je. Pochopitelně na manažery v pobočkách a v klientském call centru to klade větší odpovědnost při plánování směn, protože musíme zaručit maximální dostupnost poboček a péče pro klienty.

Vypadne vám zhruba dvacetina času zaměstnanců. Zvládnete to nahradit se stejným počtem lidí? A nebudou tyhle dny volna znamenat pomalejší růst mezd?
Na některá místa, třeba do klientského call centra, přijmeme více lidí, ale obecně věříme, že odpočatí lidé dokážou práci udělat. A opravdu je to benefit, který je navíc. Mzdy přehodnocujeme průběžně, v pobočkové síti rostly v posledních třech letech každý rok v průměru o šest procent, letos porostou u těch nejzkušenějších poradců až o osm procent. Na růst mezd a odměn dáváme letos 360 milionů korun. 

A připočítáme-li k tomu i oněch dvanáct dnů volna navíc, představuje naše letošní investice do navýšení odměn zaměstnancům více než sedm set milionů korun. Na druhou stranu musíme být zodpovědní, nemůžeme růst mezd přehnat, abychom pak ve složitější době nemuseli propouštět. Průměrný bankéř v pobočce si podle seniority u nás vydělá od 31 do 46 tisíc korun.

To je ale pořád třetina toho, co bere v Rakousku...
Platy bankovních poradců se v rakouských bankách pohybují okolo tří a půl tisíce eur, tedy zhruba devadesát tisíc korun. Mluvila bych tedy spíše o dvojnásobku, což je vzhledem k tamním vyšším životním nákladům pochopitelné. Navíc české platy obecně se pomalu přibližují k západní Evropě a my se stejně jako jiní zaměstnavatelé musíme primárně srovnávat s českým trhem.

Kde jste se inspirovali?
Známe několik příkladů ze zahraničních IT firem, kde zavedli čtyřdenní pracovní týden a produktivita stoupla. Jsme první velká firma v Česku, která něco takového zavádí, nepočítám-li malé IT firmy nebo start-upy. Sami jsme to během loňského roku zkoušeli v několika pilotních pobočkách. Zúčastnily se asi dvě stovky zaměstnanců a ukázalo se, že lidé volné dny opravdu využili. Nejčastěji se věnovali sami sobě – zašli si ke kadeřníkovi, k lékaři nebo jeli na výlet – či dětem. Hodnota toho benefitu vynikne více v pobočkách a v regionech než třeba na centrále, kde lze daleko jednodušeji pracovat z domova.

Čekáte, že díky tomu přetáhnete lidi od konkurenčních bank?
Určitě to bude naše konkurenční výhoda, způsob, jak najdeme ty nejlepší lidi na trhu. Nehledáme nicméně jen bankéře, ale v prvé řadě lidi, kteří rádi s někým komunikují. To jsou ti, kteří pracují ve službách nebo obecně i v maloobchodě. Člověka, který je schopný naslouchat. Všechno ostatní, tedy přípravu na certifikace, ho umíme doučit. Ale už ho nedoučíme, aby rád jednal s lidmi a chtěl jim pomáhat.

Kolik lidí vám chybí?
Nové zaměstnance hledáme průběžně. Standardně máme otevřeny zhruba dvě stovky volných pozic, z nichž je přes stovku v pobočkové síti a zbytek zejména v oddělení informačních technologií. Konkurenci pro nás nepředstavují jen banky, ale stále více také státní správa, která v posledních letech bují. Pro ni je člověk, který dělal rok v bance a prošel řadou školení, velmi cenný.

Co všechno musí bankéř v pobočce umět?
Z pohledu bankovní regulace je to stále náročnější. Každý bankéř musí mít čtyři certifikace – úvěrovou, pojišťovací, investiční a na penzijní spoření. A zkoušky musí v pravidelných intervalech opakovat. Zaměstnanci se na certifikace nově mohou připravovat doma, k dvanácti dnům volna jim totiž přidáváme dalších dvanáct dní možnosti práce z domova, aby se mohli na zkoušky připravovat v klidu.

Jak moc jejich výdělek závisí na tom, kolik toho lidem prodají?
V souvislosti s přechodem na poradenský model už v odměňování našich poradců zohledňujeme také přímo spokojenost klienta. Čtvrtina odměn poradce závisí na tom, jaké hodnocení od klienta dostane, a je to propojené i s tím volnem navíc. Odpočatý bankéř bude na klienta působit lépe. Máme poměrně velký vzorek, o spokojenost se po komunikaci s bankéřem podělí dvacet až třicet procent klientů.

Banky také masivně investují do nových technologií. Bude tak možné zcela nahradit bankéře?
V případě poradenství je technologie spíše jen doplněk, bankéř pomocí dat ukáže přehledně klientovi jeho finanční život. A na základě toho mu může třeba poradit, jak postupovat, aby jeho peníze neztrácely hodnotu. V těchto věcech bude role bankéře ještě nějakou dobu nezastupitelná.

Co to tedy znamená pro banku?
Měníme například formát poboček. Schůzka s poradcem nemůže probíhat v hale nebo u přepážky, ale v diskrétnějším prostředí. V novém formátu už máme zhruba každou třetí pobočku, soustředíme se na ty větší, kde je alespoň sedm či osm zaměstnanců. Nejde jen o změnu dispozice pobočky, ale také o nasazení technologií, to se týká velkých i malých poboček. Celkem do proměny pobočkové sítě investujeme kolem půl miliardy ročně. A budeme v tom pokračovat.

Hodláte snižovat počet poboček?
Teď máme kolem pěti stovek poboček, to je nejvíc na trhu. Velké snížení proběhlo kolem roku 2015, nyní ročně zavíráme kolem deseti poboček. Prioritou je pro nás pobočkovou síť optimalizovat a přesouvat pobočky tam, kde tráví klienti nejvíce času. Tedy například v obchodních centrech, kde máme pobočky otevřené i o víkendech.

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 byl posunut na 3. května 2021.

  • Nejčtenější

Firmy musejí vracet peníze z Antiviru. Kontrolou neprošlo přes 40 procent

V žádostech o podporu v rámci programu Antivirus, jímž stát přispívá podnikům zasaženým pandemií na mzdy, firmy značně...

Konec krátkých letů. Francie zakázala vnitrostátní leteckou dopravu

O víkendu francouzští poslanci hlasovali pro pozastavení vnitrostátních letů, které lze uskutečnit přímým vlakem za...

Praha je třetím nejbohatším regionem EU, předběhla Hamburk i Brusel

Pražské HDP na obyvatele činí 205 procent unijního průměru. S takovou bilancí se tuzemské hlavní město umístilo na...

VIDEO: Test samoobslužných pokladen. Albert vítězí, průkopnické Tesco zaostává

Samoobslužné pokladny jsou mezi zákazníky stále oblíbenější, a proto se objevují ve více a více řetězcích. V každém...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Nákladný nájezd ve zvláštní dobu? Křetínský chce britské supermarkety

Komentátorka agentury Reuters Aimee Donnellanová rozebrala počínání třetího nejbohatšího Čecha Daniela Křetínského. Ten...

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...

  • Další z rubriky

O odklad splátek požádalo od října 30 tisíc domácností. Čtvrtina neuspěla

Po skončení zákonného úvěrového moratoria banky vyšly vstříc zhruba 77 procentům žádostí o odklad splátek. Nebankovní...

Chystaná rychlotrať z Prahy do Brna vadí zemědělcům. Zničí 3300 hektarů půdy

Zemědělci chtějí jednat se státem o výstavbě vysokorychlostní trati mezi Prahou a Brnem. Koridor má zabrat přes 3300...

Zvítězil rozum, komentují obchodníci zrušení kvót na potraviny

Poslanci odmítli, aby se v zákoně o potravinách objevily povinné kvóty pro prodej českých potravin v obchodech nad 400...

Růst cen v Česku opět zrychluje, vyšší inflaci táhnou hlavně pohonné hmoty

Postupné zpomalování růstu cen v Česku, jež probíhalo od loňského července, je u konce. V březnu byla inflace na úrovni...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Kuchyň mají na terase. Šílený plán mladých manželů je geniální

Honza a Katka se po svatbě nastěhovali do domu svých prarodičů. V patře, které obývají, jim však chybí kuchyň. A tak...

Princ Harry se vrátil do Británie na pohřeb dědečka, karanténu nestihne

Britský princ Harry přiletěl z Los Angeles na pohřeb svého dědečka prince Philipa. Na letišti Heathrow ho v neděli po...

Podstoupím úpravu prsou. Není čas cvičit a chroustat mrkev, říká Kalivodová

Andrea Kalivodová (43) se svěřila s tím, proč se rozhodla podstoupit remodelaci prsou. Operní pěvkyně v rozhovoru pro...

Pohřeb prince Philipa se bude konat 17. dubna, Harry dorazí bez Meghan

Buckinghamský palác oznámil, že pohřeb zesnulého prince Philipa se bude konat 17. dubna. Zároveň potvrdil, že princ...

Karel neskrýval, že chce syna, prozradila těhotná Lilia Khousnoutdinova

Lilia Khousnoutdinova (32) a Karel Janeček (47) se za pár týdnů dočkají miminka. Publicistka, návrhářka a cestovatelka...