Čtvrtek 26. listopadu 2020, svátek má Artur
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 26. listopadu 2020 Artur

Češi loni nahlásili finančním úřadům rekordní nezdanitelné příjmy

Za rok 2019 nahlásilo 4 126 lidí příjmy osvobozené od daně ve výši téměř 140 miliard korun. To je za dobu pětiletého fungování ohlašovací povinnosti zatím nejvyšší číslo. Týká se to dědictví, prodeje firem a­ oddílů v nich, prodeje akcií či výher v loterii.

daně | foto: MAFRA

Finanční správa nezveřejňuje, z jakých druhů příjmů jaká část peněz pochází. Zjednodušeně se dá konstatovat, že se bohatým Čechům loni extrémně dařilo. Jedním z důvodů, proč částka meziročně tolik narostla (ze 120 miliard v roce 2018), může být mezigenerační výměna ve firmách. 

Řada podnikatelů z devadesátých let převádí firmy na děti, případně pokud nemají následníky, prodávají své podíly investorům. Po minimálně pěti letech držení firemního podílu je takový prodej od daně z příjmu osvobozen.

Do rekordní osvobozené částky se mohly promítnout některé z velkých, mediálně známých transakcí v uplynulém roce. 

„Řádově stovky milionů až jednotky miliard mohli utržit jednotliví vlastníci za odprodej svého podílu v letenkovém portálu Kiwi.com, za prodej podílu v třebíčském výrobci kogeneračních jednotek Tedom nebo za prodej českého herního studia Warhorse Studios, které vyvinulo úspěšnou hru Kingdome Come,“ říká Luděk Plíšek, projekt manažer společnosti Redbaenk, která se zabývá poradenstvím při prodeji firem. Konkrétní částky nejsou vždy známy ani datum, ke kterému dostanou původní majitelé zaplaceno.

Praha přiznala o 50 procent více příjmů

Nejvíce hlášení podali podle očekávání milionáři v Praze. Šlo o 83 miliard korun, které získalo až 1 661 lidí (někdo může být započítán dvakrát, protože mohl podat více hlášení za několik různých příjmů), a bylo to o polovinu více než rok předtím. Nejnižší počet milionářů eviduje tradičně Karlovarský kraj – 53 lidí zbohatlo o 937 milionů korun.

Hlášení o nezdanitelných, přesněji osvobozených příjmech (zlidověl pro to pojem „majetková přiznání“) musejí bohatí Češi podávat finančnímu úřadu už pátým rokem. Jde o příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání, protože jsou od daně osvobozené a zároveň jsou vyšší než pět milionů. 

Patří sem dědictví a dary mezi příbuznými, převody podílů a akcií firem. Úřady o­ nich nemají přehled, protože nejsou zapsány ve veřejných rejstřících. Vloni to byly ještě výhry v loterii.

Finanční úřad nechce prozradit, jaká byla nejvyšší přiznaná částka v „majetkovém“ přiznání – má mlčenlivost. „Nejvyšší oznámená částka je natolik jedinečná, že by mohla o dotyčném vypovědět tolik, aby mohl být identifikován on nebo transakce,“ uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.

Legální miliardy bez daně

Legální miliardy bez daně

Bohatí lidé by tento od daně osvobozený majetek měli přiznávat ve vlastním zájmu. Pokud to neudělají, riskují vyšetřování ze strany finančního úřadu kvůli podezření, že příjmy nezdanili, a tedy nabyli nelegálním způsobem. Jde o proceduru prokazování původu majetku.

60 lidí muselo hájit majetek

Berní úřad na podezřelý majetek narazí, když třeba analyzuje daňové podvody na DPH, a také dostává podněty od veřejnosti a jiných orgánů veřejné správy.

Od roku 2016, kdy zákon o prokazování původu majetku začal fungovat, analyzovala finanční správa více než tisícovku podnětů na pochybné příjmy. Jen zlomek podezření byl opodstatněný. Ve finále správa poslala 60 lidem celkem 66 výzev k prokázání příjmů. Někteří z ­nich již své příjmy obhájili, další museli zaplatit anebo u nich šetření zatím běží. Na dodanění včetně 20 procent penále vybral úřad zatím bezmála 21 milionů korun.

Část vyzvaných se s berňákem soudí. Loni padl u nejvyšší soudní instance – Nejvyššího správního soudu – první rozsudek v případu prokazování původu majetku. Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže finanční úřad spočetl nárůst jejího majetku a spotřeby za dané období na mnohem víc – 14 milionů korun: pořídila pozemek v obci poblíž Zlína, kde postavila rodinný dům s bazénem. 

Dále na sebe má napsaná dvě osobní auta a ze svého bankovního účtu utratila sedm milionů korun, zjistil finančák. V listopadu 2017 ji proto vyzval k prokázání původu majetku. Soud potvrdil, že je povinna původ doložit, řízení s ní běží dál.

Stát tak dokáže poměrně dohlédnout na majetkové poměry lidí. „Správce daně byl schopen... získal informace o pohybech na bankovních účtech poplatníka od roku 2010, o jeho nemovitém majetku a ­jeho kupních nebo tržních cenách, registrovaných automobilech a o příjmech z výdělečné činnosti i­ příjmech vyplácených z veřejného rozpočtu,“ konstatovala k rozsudku v komentáři na webu advokátka Hana Erbsová z poradenské společnosti Arrows. 

Autor:
  • Nejčtenější

Dědička pivovaru Guinness je po smrti, zemřela na následky smolné nehody

V pouhých devatenácti letech zemřela dědička světoznámého irského pivovaru Guinness Honor Ulothová. Vnučka...

Fronty ještě přijdou, vláda zapomněla na rodiče s dětmi, tvrdí prodejci

Od rána obchodníci poprvé povinně počítají zákazníky, aby měl každý pro sebe 15 metrů čtverečních v přepočtu na plochu...

PŘEHLEDNĚ: Co mění daňový balíček. Spočítejte si úsporu

Sněmovna schválila balík daňových změn, který přináší nejzásadnější změnu ve zdanění výdělku od roku 2008, kdy se...

Stovky firem se pokusily zneužít program Antivirus, říká Maláčová

V rámci programu Antivirus se několik stovek firem pokusilo o jeho zneužití. V pořadu Otázky Václava Moravce České...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Letos bez šance, zlobí se zákazníci. Ikea nestíhá nápor online objednávek

Švédská nábytkářská firma Ikea je v probíhající druhé vlně pandemie nemoci covid-19 na hraně svých kapacit. Počet...

Proč je Eva Burešová tak hubená? Promluvit ji donutila Prachařová s anorexií

Premium Herečka Eva Burešová (27) se zastala Mariany Prachařové (26), která přiznala anorexii. Hvězda Slunečné je ale sama kost...

Měli lepší stroje Sověti, nebo Američané? O jednom neobyčejném souboji

Premium Když autu dojde palivo těsně před čerpací stanicí, můžete ho k ní dotlačit. Ale co dělat, když se totéž stane letadlu...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

  • Další z rubriky

Tajemství výroby pneumatik Tomket: Každý kus podstupuje náročné testy

Advertorial Každý kus, který míří z továrny k zákazníkovi, má za sebou řadu zkoušek. Ty odhalí i nejmenší nedostatky. Právě díky...

Covid jako digitální urychlovač. Fabriky budou víc investovat do robotů

Robotizace, automatizace, nové technologie. České fabriky navzdory covidu chtějí investovat do novinek. Výsledky...

Kurzarbeit dozná změn, zvýší se maximální výše podpory, říká Jan Rafaj

Premium Až se covid přežene, budou chtít lidé opět navštěvovat divadla i restaurace, připomíná v rozhovoru Jan Rafaj, ...

Útraty během Black Friday přesáhnou miliardu, slevy v průměru 19 procent

Slevová akce Black Friday, která připadá na poslední listopadový pátek, letos zřejmě přiláká rekordní počet českých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Jsem znechucená, říká Eva Burešová, kterou vyfotili s Forejtem z MasterChefa

Eva Burešová (27) a Přemek Forejt (33) byli společně vyfoceni, jak vycházejí z domu, kde herečka bydlí. Hvězda seriálu...

Ordinace v růžové zahradě za půl roku skončí, co seriál nahradí?

Po více než patnácti letech od okamžiku, kdy padla první klapka, začal tvůrčí tým seriálu Ordinace v růžové zahradě 2...

Vyšel seznam nejpoužívanějších hesel. Pokud tam najdete své, změňte ho

Uživatelé stále používají velmi jednoduchá hesla. Přitom platí, že pokud si ho snadno zapamatujete, je s největší...

Žena nemá ráda oblečení. Nudismus praktikuje všude, kde to je možné

Dvaatřicetiletá Molly Spocková z Los Angeles od mala nesnesla mít cokoli na kůži. V pubertě už začala chodit doma nahá...

Příběh Denisy: Manžel mě ignoruje, mám dva milence

S manželem jsme svoji osm let, máme dvě děti. S tím mladším jsem teď doma. Muž je věčně v práci a na nás nemá čas....