Středa 29. června 2022, svátek má Petr, Pavel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 29. června 2022 Petr, Pavel

Češi loni nahlásili finančním úřadům rekordní nezdanitelné příjmy

Za rok 2019 nahlásilo 4 126 lidí příjmy osvobozené od daně ve výši téměř 140 miliard korun. To je za dobu pětiletého fungování ohlašovací povinnosti zatím nejvyšší číslo. Týká se to dědictví, prodeje firem a­ oddílů v nich, prodeje akcií či výher v loterii.

daně | foto: MAFRA

Finanční správa nezveřejňuje, z jakých druhů příjmů jaká část peněz pochází. Zjednodušeně se dá konstatovat, že se bohatým Čechům loni extrémně dařilo. Jedním z důvodů, proč částka meziročně tolik narostla (ze 120 miliard v roce 2018), může být mezigenerační výměna ve firmách. 

Řada podnikatelů z devadesátých let převádí firmy na děti, případně pokud nemají následníky, prodávají své podíly investorům. Po minimálně pěti letech držení firemního podílu je takový prodej od daně z příjmu osvobozen.

Do rekordní osvobozené částky se mohly promítnout některé z velkých, mediálně známých transakcí v uplynulém roce. 

„Řádově stovky milionů až jednotky miliard mohli utržit jednotliví vlastníci za odprodej svého podílu v letenkovém portálu Kiwi.com, za prodej podílu v třebíčském výrobci kogeneračních jednotek Tedom nebo za prodej českého herního studia Warhorse Studios, které vyvinulo úspěšnou hru Kingdome Come,“ říká Luděk Plíšek, projekt manažer společnosti Redbaenk, která se zabývá poradenstvím při prodeji firem. Konkrétní částky nejsou vždy známy ani datum, ke kterému dostanou původní majitelé zaplaceno.

Praha přiznala o 50 procent více příjmů

Nejvíce hlášení podali podle očekávání milionáři v Praze. Šlo o 83 miliard korun, které získalo až 1 661 lidí (někdo může být započítán dvakrát, protože mohl podat více hlášení za několik různých příjmů), a bylo to o polovinu více než rok předtím. Nejnižší počet milionářů eviduje tradičně Karlovarský kraj – 53 lidí zbohatlo o 937 milionů korun.

Hlášení o nezdanitelných, přesněji osvobozených příjmech (zlidověl pro to pojem „majetková přiznání“) musejí bohatí Češi podávat finančnímu úřadu už pátým rokem. Jde o příjmy, které se nemusejí psát do daňových přiznání, protože jsou od daně osvobozené a zároveň jsou vyšší než pět milionů. 

Patří sem dědictví a dary mezi příbuznými, převody podílů a akcií firem. Úřady o­ nich nemají přehled, protože nejsou zapsány ve veřejných rejstřících. Vloni to byly ještě výhry v loterii.

Finanční úřad nechce prozradit, jaká byla nejvyšší přiznaná částka v „majetkovém“ přiznání – má mlčenlivost. „Nejvyšší oznámená částka je natolik jedinečná, že by mohla o dotyčném vypovědět tolik, aby mohl být identifikován on nebo transakce,“ uvedl Lukáš Heřtus z tiskového oddělení GFŘ.

Legální miliardy bez daně

Bohatí lidé by tento od daně osvobozený majetek měli přiznávat ve vlastním zájmu. Pokud to neudělají, riskují vyšetřování ze strany finančního úřadu kvůli podezření, že příjmy nezdanili, a tedy nabyli nelegálním způsobem. Jde o proceduru prokazování původu majetku.

60 lidí muselo hájit majetek

Berní úřad na podezřelý majetek narazí, když třeba analyzuje daňové podvody na DPH, a také dostává podněty od veřejnosti a jiných orgánů veřejné správy.

Od roku 2016, kdy zákon o prokazování původu majetku začal fungovat, analyzovala finanční správa více než tisícovku podnětů na pochybné příjmy. Jen zlomek podezření byl opodstatněný. Ve finále správa poslala 60 lidem celkem 66 výzev k prokázání příjmů. Někteří z ­nich již své příjmy obhájili, další museli zaplatit anebo u nich šetření zatím běží. Na dodanění včetně 20 procent penále vybral úřad zatím bezmála 21 milionů korun.

Část vyzvaných se s berňákem soudí. Loni padl u nejvyšší soudní instance – Nejvyššího správního soudu – první rozsudek v případu prokazování původu majetku. Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže finanční úřad spočetl nárůst jejího majetku a spotřeby za dané období na mnohem víc – 14 milionů korun: pořídila pozemek v obci poblíž Zlína, kde postavila rodinný dům s bazénem. 

Dále na sebe má napsaná dvě osobní auta a ze svého bankovního účtu utratila sedm milionů korun, zjistil finančák. V listopadu 2017 ji proto vyzval k prokázání původu majetku. Soud potvrdil, že je povinna původ doložit, řízení s ní běží dál.

Stát tak dokáže poměrně dohlédnout na majetkové poměry lidí. „Správce daně byl schopen... získal informace o pohybech na bankovních účtech poplatníka od roku 2010, o jeho nemovitém majetku a ­jeho kupních nebo tržních cenách, registrovaných automobilech a o příjmech z výdělečné činnosti i­ příjmech vyplácených z veřejného rozpočtu,“ konstatovala k rozsudku v komentáři na webu advokátka Hana Erbsová z poradenské společnosti Arrows. 

Autor:
  • Nejčtenější

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

Závod o čas na severním pobřeží. Polsko si klestí nové cesty pro plyn

Nad Evropou se vznášejí obavy, že Rusko brzy zavře kohoutky se zemním plynem. Unijní státy narychlo hledají způsoby,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Základní úrok ČNB zvýšila na sedm procent. Je nejvyšší od roku 1999

Bankovní rada České národní banky oznámila další zvýšení základní úrokové sazby. Tentokrát sáhla po razantním zvýšení o...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Stovky akcionářů ČEZ rozhodují o výši dividendy, probíhají bouřlivá jednání

Úvod valné hromady energetické společnosti ČEZ potvrdil očekávání, že bude bouřlivá. Na programu má celkem deset bodů....

Zemědělci vyjeli do polí. Sklizeň ječmene ale komplikují bouřky a silné deště

S letošními prvními sklizňovými pracemi začali zemědělci už v minulém týdnu. Podle mluvčí Agrární komory ČR Barbory...

Rakousko doplatí Čechům přídavky na děti, čeká se na instrukce

Desítky až stovky tisíc korun by mohly získat od Rakouska ty české rodiny s dětmi, jejichž člen nebo členové v zemi...

Pošta měla problémy s výpisy přes Czech POINT. Vnitro prověřuje důvod výpadku

Kontaktní místa veřejné správy Czech POINT nemohla v pondělí zhruba hodinu a půl vydávat výpisy z rejstříků, důvodem...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Proč dřív lidé vypadali na fotce starší. Rychleji se stárnulo, nebo je to klam?

Premium Tak schválně, udělejte si čas a zalistujte rodinnými alby. Podívejte se na svoje rodiče, prarodiče, praprarodiče. A...