Úterý 29. listopadu 2022, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 29. listopadu 2022 Zina

Dálnice D11 do Polska se dostaví možná až v roce 2020

  11:24
Pokud si teď vůbec někdo troufne odhadnout termín dokončení dálnice či rychlostní silnice k hranici s Polskem na Trutnovsku, mluví nejméně o roce 2019. A to pouze v případě, že na stavbu budou peníze a nevyvstanou problémy s výkupem pozemků či jiné komplikace. Pro města a obce severně od Jaroměře to nejsou dobré vyhlídky.

Otevření dálnice D11 z Hradce do Polska nabere zpoždění možná až do roku 2020. - Dálnice D11 | foto: ŘSD

Třeba pohraniční Náchod, který se už teď potýká s obrovskými dopravními problémy, zřejmě čeká dopravní kolaps. Podle současných informací je totiž jen málo pravděpodobné, že se dálnici k hranici u Trutnova podaří dostavět v příštích deseti letech, a začíná být také jasné, že se smělé plány na výstavbu technicky a finančně náročného obchvatu města nepodaří v dohledné době uskutečnit.

Městem, kudy vede hlavní tah z Prahy přes Hradec do polského Kladska, se tak ještě dlouho budou valit kolony kamionů. A bude jich stále víc.

Nová dálnice do Královce je pro Náchod důležitá z toho důvodu, že odvede z města tranzitní kamionovou dopravu. Předpokládá se, že pro většinu řidičů bude cesta po plánované dálnici přes Královec lákavější než trasa ucpaným Náchodem.

"Sliby či prognózy teď nejsou na místě. Máme úřednickou vládu, která má mandát do května, a po volbách přijde někdo jiný. Nepředpokládám však, že by si nová vláda vzešlá z letošních voleb dostavbu dálnice D11 k hranicím stanovila jako prioritu," upozornil mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

"Bude úspěch, když se v tomto volebním období podaří dostavět dálnici do Hradce a když se v roce 2012 začne stavět další úsek do Jaroměře," míní hradecký hejtman Lubomír Franc.

Do Hradce po dálnici? Možná už příští rok

Co se dostavby dálnice D11 do Hradce týče, tam je situace o něco příznivější. Zbývá dostavět tři kilometry a peníze na tento krátký úsek jsou. Stát se jen musí dohodnout s farmářkou z královéhradeckých Plačic Ludmilou Havránkovou, která má pole v trase dálnice. Spor o pozemky však trvá více než patnáct let.

Nyní je na stole nový návrh, kterým by se ještě tento měsíc či v únoru měla zabývat vláda. Podle něj by stát pro dostavbu dálnice do Hradce už nepotřeboval deset, ale jen necelé tři hektary farmářčiných polí a navíc by ušetřil. Umožní to změna stavebních plánů dálnice, podle které by se dálniční sjezd na okraji Hradce posunul dál a byl by menší.

"Po paní Havránkové budeme chtít méně pozemků, možná ani ne ty tři hektary, a probíhají s ní jednání. Vláda by o návrhu mohla rozhodnout do několika týdnů, nemá ho však důvod nepřijmout," uvedl Hanzelka.

Farmářka by pak dostala přesně tolik parcel, kolik silničáři potřebují. Za necelé tři hektary svých parcel v trase dálnice před Hradcem by dostala necelé tři hektary v jejich těsné blízkosti, jež už dříve stát vykoupil od jiných majitelů.

Ředitelství silnic a dálnic zatím pokračuje v přípravě stavby navazujícího úseku dálnice z Hradce do Jaroměře. "Dokončujeme výkup pozemků. Původně jsme plánovali, že do konce letošního roku požádáme o stavební povolení a příští rok začneme stavět. Problém je ale v tom, že v rozpočtu nemáme na výkup zbývajících pozemků peníze. Pokud bychom však přece jen letos pozemky vykoupit stihli, mohli bychom příští rok stavět a na konci roku 2012 či spíše začátkem roku 2013 by se mohlo jezdit po dálnici až do Jaroměře," uvedlamluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Dálnice do Královce? Zatím jen sen

Mnohem horší situace je s přípravou dalšího úseku dálnice z Jaroměře do Trutnova a Královce, který je označován jako rychlostní silnice R11. Tato stavba je teprve ve fázi řešení studie o vlivu stavby na životní prostředí.

"Ke studii se musí vyjádřit ministerstvo životního prostředí, pak se teprve žádá o územní rozhodnutí a k tomu se opět musí vyjádřit všechny dotčené subjekty jako třeba občanská či ekologická sdružení. To by v ideálním případě mohlo být nejdříve v roce 2013. Dalším krokem je výkup pozemků a pak žádost o stavební povolení. Bude záležet hlavně na penězích a na tom, jestli vláda dá stavbě prioritu," uvedla Vápeníková.

"V ideálním případě počítáme od zahájení příprav do začátku výstavby tak čtyři až pět let. Přitom stále platí nařízení vlády nezahajovat nové stavby. Nyní se soustředíme ta to, co je rozestavěné, jako je třeba okruh kolem Prahy nebo dokončení dálnice D47," uvedl mluvčí ministerstva dopravy Karel Hanzelka.

Z informací expertů na dopravu, kteří chtějí zůstat v anonymitě, lze o dostavbě dálnice získat alespoň přibližnou představu. Pokud by jednotlivé fáze přípravy stavby následovaly bez větších zádrhelů a pokud by se na stavbu našly ve státním rozpočtu peníze, pak by se se mohlo začít stavět nejdříve v roce 2017. Na samotnou výstavbu úseku, který má vést poměrně členitým horským terénem, je nutno počítat nejméně dva roky. Velmi optimistické odhady jako o možném termínu zprovoznění autostrády mezi Jaroměří a Královcem hovoří o roku 2019 či spíše 2020.

Zatím to vypadá, že z Jaroměře k hranici by měla dálnice D11 pokračovat jako rychlostní silnice R11. Takové silnice oproti dálnicím mohou mít ostřejší zatáčky, mají o něco užší jízdní pruhy, mohou prudčeji stoupat či klesat a je na nich méně odpočívadel.

V podhůří se dají čekat spory s ekology

Přípravu úseku z Jaroměře do Královec zřejmě čekají značné problémy a zpoždění. Rychlostní silnice má vést horskou krajinou, kde se stát může častěji než jinde dostat do sporu s ekology či se zájmy místních obyvatel. Čtyři obce na Trutnovsku už teď proti výstavbě rychlostní silnice R11 ve schválené trase protestují. Tvrdí, že silnice v úseku Kuks-Kocbeře rozdělí vesnice, zbytečně zabere zemědělskou půdu, bude těsně míjet obytné domy, znečistí ovzduší v obcích a ohrozí zdroje pitné vody. Jsou tak proti plánované trase, kterou schválil a nadále podporuje Královéhradecký kraj.

"O změně trasy stále vedeme jednání. Zatím nebylo nic rozhodnuto, další jednání by měla být v první polovině letošního roku," řekla nedávno starostka Kocbeří Eva Rezková.

ZANIKLÉ TRATĚ: Freiberská dráha vozila přes Moldavu uhlí do Saska

  • Nejčtenější

Česku, Maďarsku i Rumunsku hrozí měnová krize, varuje Nomura

České republice, Maďarsku a Rumunsku hrozí v příštím roce měnová krize, a to kvůli rostoucím rozpočtovým a vnějším...

Krize bude delší než jednu sezonu. Může nastartovat změnu, říká sociolog Prokop

Premium Česko drtí inflace a stále víc Čechů se kvůli zdražování uskrovňuje. Sociolog Daniel Prokop v rozhovoru pro MF DNES...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj i celé...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Paušál na obědy se neosvědčil. Smysl dávají digitální stravenky nebo kantýny

Stravenky v digitální podobě s denním limitem a zaměstnanecké kantýny jsou podle Centra ekonomických a tržních analýz...

Cítím hořkost. Bývalý šéf mordparty poprvé promluvil o svém odchodu

Premium Nejznámější český kriminalista Josef Mareš sloužil u policie téměř třicet let, stál za objasněním řady vražd a...

Jím jednou denně a často mi stačí spát jen čtyři hodiny, říká kardiolog Neužil

Premium Mluví rychle, a i když sedí, máte pocit, že je v neustálém pohybu. Jinak by nejspíš nemohl stihnout to, co dělá. Petr...

Poté, co se vyrojil Řezník, jsme v podstatě mainstream, říkají Morčata na útěku

Premium Místo ženy se v hitu od Mandrage hledá děda a ve známé písni Richarda Müllera o tom, že kvůli poruše výtahu musí jít...

Chovatelé prasat prodávají pod náklady. Prodělávají až tisícovku na každý kus

Chovatelé prasat prodávají vepřové maso pod náklady. Někteří dokonce zavírají, jiní zmenšují své chovy, jak MF DNES...

Šéfům firem na sběr odpadu policie obstavila majetek včetně rodinných domů

Policie obstavila majetek předsedovi představenstva kolektivních systému skupiny REMA Davidu Benešovi i jeho bratrovi...

Česko chudne. Zaměstnanci bude ročně průměrně scházet čtyřicet tisíc

Česko prochází nejprudším propadem reálných mezd v rámci zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj i celé...

Novým „superhajným“ bude stávající ekonomický ředitel Lesů ČR Šafařík

Lesní inženýr Dalibor Šafařík se stane novým generálním ředitelem státního podniku Lesy ČR. Do skoro rok neobsazené...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Ivan Trojan si s manželkou vypořádal majetek, bulvár spekuluje o rozvodu

Ivan Trojan (58) a Klára Pollertová-Trojanová (51) si v září podle veřejně dostupných dokumentů vypořádali společný...

Přemýšlím o sebevraždě, říká Obermaierová kvůli plynu a drahým energiím

Herečka Jaroslava Obermaierová (76) prozradila, že má strach z drahých energií a nedostatku plynu. Kvůli tomu dokonce...

Vsadil na neobvyklý nápad, už má 35 zaměstnanců a rostou i do světa

Lukáš Legát začal podnikat před devíti lety. Z původně garážové firmy je dnes společnost s pětatřiceti zaměstnanci,...

Raketa byla Ukrajince, nebo Rusa? rýmuje Nohavica na kanálu Bobošíkové

Problematiku rakety dopadlé na polské území zpracoval ve své nové písni Jaromír Nohavica. „Ta raketa byla Ukrajince,...

Metro v plamenech. Londýnská tragédie odhalila nový fyzikální jev

Metro patří k nejbezpečnějším dopravním prostředkům na světě. Přesto ani jemu se nevyhnou nehody s desítkami mrtvých....