Čtvrtek ukáže, zda Sazka skončí, nebo pojede dál

  11:53aktualizováno  11:53
Věřitelé největší tuzemské loterijní firmy budou ve čtvrtek rozhodovat o tom, zda Sazka bude žít dál, nebo spadne do konkurzu a po pětapadesáti letech přestane dýchat. Rozhodovat se bude mezi třemi plány reorganizace. Pokud se věřitelé na přeměně zadlužené firmy v novou zdravou společnost nedohodnou, Sazka skončí.
Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto)

Pražské sídlo loterijní společnosti Sazka (ilustrační foto) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

První plán restrukturalizace firmy předložil soudu samotný dlužník, konkrétně šéf Sazky Aleš Hušák. Navrhuje osekat dluhy společnosti, odpustit jejich část a odložit jejich splatnost. Počítá i s tím, že se Sazka zbaví nepotřebných aktiv a některé části podniku prodá.

Další dva plány předložili věřitelé - skupina KKCG s PPF a dále ostravská firma BQ Investment. Ta má u Sazky pohledávku za zhruba 883 tisíc korun a je tak v boji o Sazku pouze malým hráčem.

Návrh BQ Investment

Sazka se rozdělí na dvě firmy. V jedné budou aktiva spojená s provozem hlavní činnosti Sazky a tento podnik by byl oddlužen. Ve druhém podniku by zůstaly všechny závazky a vše, co nesouvisí s hlavní činností Sazky, tedy nemovitosti, pohledávky a jiné investice.

Sazka dále vydá dvě emise akcií. Věřitelům by náleželo z první emise 80 procent akcií a současným akcionářům pětina. Druhá emise by byla částečně nabídnuta finančním investorům a z výtěžku by se obnovil provoz Sazky. Další část druhé emise by náležela tomu, kdo bude pověřen řízením reorganizace.

Naopak skupiny Petra Kellnera a Karla Komárka PPF a KKCG budou mít při rozhodování o osudu Sazky klíčové slovo. Z celkové sumy 15 miliard uznaných pohledávek jim podle odhadu patří vůbec největší část, zhruba 4,5 miliardy. To samo o sobě sice nestačí na bezproblémové prosazení vlastních cílů, na své straně ale mají pravděpodobně další velké hráče - banky, mobilní operátory a společnost GTech, která pro Sazku zajišťuje síť terminálů.

Přezkumné jednání

Přezkumné jednání bude ve čtvrtek předcházet schůzi věřitelů Sazky.  Insolvenční správce bude číst zjištěné pohledávky a řekne, zda je uznal, nebo popřel. Zda je uznává či popírá, se vyjádří i dlužník, tedy Sazka.

Pokud by se přezkumné jednání protáhlo, může se schůze věřitelů konat až v pátek. Jednání věřitelů se bude konat i přes hrozbu bombového útoku.

KKCG a PPF navrhují v hrubých rysech podobné kroky na ozdravení firmy jako Hušák, tedy osekání dluhů, prominutí jejich části a odklad jejich splatnosti. Dále prodání části majetku Sazky, dodání peněz na vyřešení aktuálních provozních problémů společnosti a změny stanov firmy. Svou verzi však podmiňují odchodem Hušáka, počítají s prosazením vlastních lidí do vedení Sazky a navíc požadují od akcionářů, aby se vzdali vlastnických práv. (viz článek Pětinu Sazky, nebo konkurz, tlačí Kellner a Komárek na akcionáře)

KKCG a PPF v úterý oznámily, že pokud akcionáři Sazky jejich plán nepřijmou, budou hlasovat pro konkurz firmy a tedy rozprodej jejího majetku a konec veškeré činnosti.

Žádný další plán na ozdravení největší tuzemské sázkařské firmy už do hry nevstoupí. "Návrhy na reorganizaci jsou tři a tři zůstanou. I kdyby někdo na místě podal jiný, nebude se o něm hlasovat, protože musí být předem přihlášen na soudu," vysvětlil insolvenční správce Josef Cupka.

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Další z rubriky

Hypermarkety začaly znovu brát stravenky. Pokladny rozdělí nákup

pokladní, ilustrační snímek

Velké obchody v Česku až na výjimky opět berou stravenky. Od června je možné jimi platit i za nákupy potravin v...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Kdo „podojil“ Slušovice. O konci družstva s kriminálním pozadím se mlčí

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Konec známého socialistického jednotného zemědělského družstva v obci Slušovice na počátku 90. let měl kriminální...

Najdete na iDNES.cz