Čtvrtá největší kampelička Unibon padla, ČNB jí odebrala licenci

  11:18aktualizováno  12:46
Družstevní záložna Unibon končí. Česká národní banka jí odebrala povolení kvůli přetrvávajícím nedostatkům. Záložna sídlící v Ostravě spravuje vklady ve výši 2,8 miliardy korun zhruba 4 400 klientů. Firma uvedla, že její pobočky normálně fungují a lidé si své vklady mohou kdykoli vyzvednout.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Česká národní banka odebrala záložně povolení minulý týden, rozhodnutí nabylo právní moci ve čtvrtek. "Důvodem (odebrání povolení) byly přetrvávající nedostatky v podnikání záložny, které významně a negativně ovlivňovaly její bezpečnost a stabilitu, uvedla ve zprávě pro média Česká národní banka (ČNB).

Záložna podle ČNB dlouhodobě porušovala limity angažovanosti vůči některým svým členům a ekonomicky spjatým skupinám osob. Jinými slovy: záložna uzavírala nevýhodné smlouvy, čímž ohrožovala majetek svých členů.

Klienti o peníze nepřijdou

To, že záložna skončí v likvidaci, ještě neznamená, že nebude schopna dostát svým závazkům, tedy vyplácet vklady. V případě, že by soudem jmenovaný likvidátor zjistil opak, byly by podle ČNB pohledávky těchto vkladatelů hrazeny Fondem pojištění vkladů.

Firma podle svého vyjádření vklady zatím vyplácí. Lidé si je mohou vyzvednou na pobočkách kampeličky, které normálně fungují. Běží také trvalé příkazy a platby, které mají klienti nastavené.

Česká národní banka klientům nicméně doporučuje vyčkat na jmenování likvidátora, který posoudí aktuální situaci a určí postup likvidace. Likvidátora na návrh centrální banky jmenuje soud.

Unibon nesmí od čtvrtka přijímat vklady, poskytovat úvěry a provozovat další činnosti, s výjimkou těch, které jsou nezbytné k vypořádání jejích pohledávek a závazků. K tomu patří například vybírání vkladů.

Členům družstva ČNB doporučuje vyčkat na jmenování likvidátora, který posoudí aktuální situaci a určí postup likvidace. Likvidátora na návrh centrální banky jmenuje soud.

Mluvčí Unibonu Jaroslav Odstrčilík řekl, že rozhodnutí ČNB o odejmutí licence bylo právníkovi záložny doručeno dnes v 10:30. "Provoz Unibonu v tuto chvíli není omezen, pobočky jsou otevřeny. Máme likviditu na to, abychom mohli vyplácet vklady, také trvalé příkazy a platby, které mají lidé nastaveny, normálně běží," řekl Odstrčilík.

Dodal, že další kroky už bude řešit likvidátor, který převezme pravomoci vedení Unibonu. ČNB by jej podle Odstrčilíka měla navrhnout bez zbytečného odkladu. "Současné vedení Unibonu musí prostudovat rozsáhlý spis k rozhodnutí o odejmutí licence. Následně bude své členy informovat o tom, co vlastně byly hlavní důvody, které vedly ČNB k tomuto kroku," řekl Odstrčílík.

Úvěry nesplácela téměř polovina klientů

Nové vedení záložny v prosinci slibovalo výrazné posílení kapitálu. Výhledově plánovalo další velké investice a chtělo žádat o bankovní licenci.

Během správního řízení, které ČNB zahájila loni v listopadu, se ale ukázalo, že téměř polovina úvěrů, které záložna poskytla, byla nesplácená déle než 90 dnů. Poměr kapitálu k rizikově váženým aktivům se u Unibonu téměř rok pohyboval pod požadovanou osmiprocentní hranicí.

Situace Unibonu souvisela podle Hospodářských novin s problémy holdingu Geofin ostravského podnikatele Daneše Zátorského. Prostřednictvím své stavební firmy VOKD a Geofinu ovládal Zátorský skoro třetinový podíl Unibonu, loni v létě pak větší část podílu prodal. Záložna poskytovala Geofinu úvěry, jenže holding je kvůli potížím nesplatil, napsal list.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Škodovka rozdává tučné bonusy. Každý zaměstnanec dostane k výplatě 65 tisíc

Ilustrační snímek

Přes třicet tisíc kmenových zaměstnanců společnosti Škoda Auto dostane k výplatě za duben bonus 65 tisíc korun....

Z práce o půlhodiny dřív. Budeme pracovat méně, shodují se politici

Bankéři Goldman Sachs už kravatu do práce už striktně nosit nemusí.

Dobrá zpráva pro zaměstnance: politici ostatních velkých stran jsou ochotni bavit se o nápadu ČSSD zkrátit Čechům...

Už žádné inzeráty. Aplikace Letgo v Česku koncem března končí

Ilustrační snímek

Pokud jste v posledních dnech chtěli cokoliv prodat přes aplikaci Letgo, měli jste smůlu. Bezplatná platforma pro...

Slavná Íránka nenosila hidžáb, firma Nike jí ho přimalovala a sklízí kritiku

Íránská matematička Maryam Mirzakhaniová

Íránská matematička Maryam Mirzakhani si po celý život, který prožila v zahraničí, demonstrativně nevzala na hlavu...

Nenechte se podvést a koření kupujte vcelku, radí expertka na potraviny

Stres u zvířat snižuje kvalitu masa, říká auditorka bezpečnosti potravin Leona...

Nejen med a víno, často se se šidí také koření a ryby. „Podvádí se hlavně u mletého koření,“ říká auditorka bezpečnosti...

Další z rubriky

Mladý, svobodný a pořádně bohatý. Do Sazky přišel výherce 123 milionů

Ilustrační snímek

Svobodné dámy z jižní Moravy by se měly v následujících dnech kolem sebe pořádně rozhlížet. Je možné, že mezi jejich...

Manažer JCDecaux ladil noty s politikem ODS. Firma mu platila statisíce

Radnice Prahy 1

Česká dvojka na trhu s venkovní reklamou JCDecaux má problém. Její manažer Tomáš Tenzer čelí obvinění z korupce a...

Odpad se v Česku hromadí na skládkách, stát recyklaci nepodporuje

Skládka Celio na Mostecku, kde pomáhají vězni.

Komunální odpad je možné využít mnoha způsoby, třeba škváru ze spaloven lze použít na výstavbu silnic a z vytříděného...

Najdete na iDNES.cz