Výběr lze obejít jen porušením dopravních předpisů. Ilustrační foto.

Výběr lze obejít jen porušením dopravních předpisů. Ilustrační foto. | foto: Martin Stolař, MF DNES

ČT: Řidiči kamionů přišli na to, jak ošálit výběr mýta

  • 272
Státu na mýtném uniká každý měsíc přes 30 milionů korun. Uvedla to Česká televize, podle níž kromě kamionů jezdících mimo dálnice za to mohou řidiči, kteří přišli na to, jak elektronické brány na dálnicích obelstít.

Podle televize se před mýtnou branou za jedoucí kamion těsně schová další. Kamion schovaný za jiným s odstupem menší než tři metry je totiž pro bránu neviditelný.

O DALŠÍCH FINTÁCH ŘIDIČŮ ČTĚTE ZDE:

Takto riskantně jedoucí vozy prý uniknou i pozornosti celníků. Ti zjišťují neplatící kamiony elektronicky ze speciálních aut. "V případě, že má vozidlo zapnutou palubní jednotku, není to důvod pro to, aby ho celníci zastavovali," řekl televizi mluvčí Generálního ředitelství cel Jiří Barták.

Že se placení mýtného lze takto vyhnout, nevyloučil ani dodavatel systému, firma Kapsch. "Chci upozornit, že to je jedině za cenu extrémního porušení dopravních předpisů," uvedl generální ředitel firmy Karel Feix.

"Pokud řidič nedodrží bezpečnostní vzdálenost mezi vozidly, ohrožuje nejen sebe, ale i ostatní řidiče a za to mu hrozí sankce do výše 2000 korun," reagovala policejní mluvčí Středočeského kraje Soňa Budská.

Podvod může vyjít draho
Dopravcům ale hrozí i další postihy."Mýtný systém umí vyhodnotit data o těchto tzv. skokanech, a spolu s celníky je možné řešit otázku, jakým způsobem ten který řidič jel po zpoplatněné dálnici, když byl zaznamenán pouze na kontrolních branách,“ říká mluvčí Ředitelství silnic a dálnic Martina Vápeníková.

Podle techniků a právníků není problém zpětně prokázat podle doby jízdy mezi jednotlivými mýtnými body, případně i s pomocí tachografů a knihy jízd, kudy a jak rychle jel konkrétní kamion po silniční síti a že se dopustil neplacení mýtného, dodal v tiskové zprávě mediální zástupce Kapsche David Šimoník. Porušení povinnosti platit pak může vyjít až na půl milionu korun.

Tuzemské sdružení autodopravců Česmad se od takto hazardních jízd distancuje. "Dopravce, který zodpovídá za svůj několikamilionový kamion a rovněž několikamilionový náklad, se takovému jednání zcela jistě vyhne a nebude v žádném případě trpět řidičům, aby se tak chovali," řekl televizi mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix.

U bran prý podle tuzemských řidičů riskují hlavně zahraniční kamiony.

Řidiči se placení mýtného snaží vyhnout i jinak. Kapsch odhaduje, že každý dvacátý jede místo po placené dálnici zadarmo jinudy, i když si tak zajede.

Ztráty přitom nejsou zanedbatelné. Například při vybraných 420 milionech korun během prvních dvou měsících roku, státu uniklo každý měsíc až 27 milionů.

O dalších sedm milionů přišel tím, že ani výběr od řidičů, kteří jezdí po dálnicích, není stoprocentní. Pokud by to tak zůstalo po celý rok, byl by celkový únik tak vysoký, jako kdyby se mýtné nevybíralo celý měsíc, uvedla Česká televize.

,