Odvolejte vedení Lesů ČR kvůli kšeftům s pozemky, vyzvala vládu ČSSD

  12:13aktualizováno  12:13
Výměnu vedení státních Lesů ČR požaduje od vlády opoziční ČSSD. Vadí jí zásadní chyby v hospodaření firmy, na které poukázal Nejvyšší kontrolní úřad a z nichž některé byly podle NKÚ v rozporu se zákonem. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka připomněl nevýhodnou směnu pozemků v lesní oboře Radějov v chráněné krajinné oblasti za několik roztříštěných pozemků.

Výměnu vedení státních Lesů ČR požaduje opoziční ČSSD od vlády Petra Nečase kvůli výsledkům kontroly NKÚ. | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Státní podnik se podle kontrolorů dopustil chyb také tím, že vyměnil více než tisíc hektarů v Radějově, který patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty, za kusy lesních pozemků roztříštěných do pěti krajů. A to s podnikatelem Leošem Novotným (více zde).

"Budeme chtít, aby k problematice státních lesů ve Sněmovně vystoupil předseda vlády Petr Nečas. Pokládáme kontrolní závěry NKÚ za alarmující," uvedl Sobotka. Vyměněno by podle ČSSD mělo být nejen přímé vedení Lesů ČR, tedy generální ředitel Svatopluk Sýkora, ale i lidé z dozorčí rady.

Sociální demokraty bude ve Sněmovně zajímat, zda pasivita vlády vůči státním lesům není dána tím, že spadají do kompetence ministerstva zemědělství, které má pod palcem ODS. Nyní je ministrem Petr Bendl, před tím Petr Gandalovič a Ivan Fuksa a dozorčí radu vedli dva současní místopředsedové občanských demokratů Pavel Drobil a Pavel Blažek.

NKÚ upozornil i například na to, že šéf podniku Sýkora byl i místopředsedou představenstva společnosti, v níž neměly Lesy ČR majetkovou účast a jejíž podnikání bylo částečně shodné s činností státního podniku.

Důkazy o špatném hospodaření firmy našli kontroloři také při najímání nábytku do kanceláří. Státní podnik zaplatil za nájem nábytku přes 800 tisíc korun, ačkoliv cena nábytku byla necelých 200 tisíc. Dalších 860 tisíc zaplatil podnik za prostory, které vůbec nevyužíval. Penězi plýtvaly státní lesy také u právnických služeb.

Velké nesrovnalosti našli kontroloři u sponzoringu. Dary na akce, jako byly Jihomoravské dožínky, muzikál Baron Prášil či koncerty rádia Blaník, evidovaly jako výdaje za propagaci a reklamu.

"Se závěry NKÚ podnik nesouhlasí, nejsou podloženy racionálními podklady, mají výrazně subjektivní charakter," odmítl už dříve výsledek kontroly mluvčí Lesů České republiky Zbyněk Boublík. Na člena NKÚ Jiřího Kalivodu, který vedl kontrolu, dal dokonce státní podnik trestní oznámení (více zde).

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Kraje chtějí víc na dani z paliv, každoročně bojují o peníze na opravu silnic

Oprava povrchu Západní ulice od Chebského mostu po křižovatku s ulicí Dr....

Vedení krajů došla trpělivost s každoročním dohadováním o státním příspěvku na opravy silnic druhé a třetí třídy. Z...

Tlak na Huawei zatím nechává Čechy chladnými. Firmě v ČR rostou tržby

Ilustrační snímek

Mobilům Huawei se v Česku zatím daří, v prvním čtvrtletí letošního roku se jejich prodej zvýšil o 40 procent. Loni se...

Máme se dobře a naše země vzkvétá, soudí podle průzkumu CVVM Češi

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů považuje životní úroveň svojí domácnosti za dobrou. A téměř polovina lidí hodnotí kladně i...

Najdete na iDNES.cz