ČSSD potopí daňové úpravy, vláda podle ní zatajila finanční dopady

  • 411
Sociální demokracie v Senátu zamítne úpravu daní, která souvisí s novým občanským zákoníkem. "Hrozí tunel pro veřejné rozpočty," zdůvodnil rozhodnutí ČSSD předseda Bohuslav Sobotka. Pro stranu je skupina zákonů, kterou schválila Sněmovna, nepřijatelná kvůli tomu, že ruší zdanění dividend a obsahuje úlevu pro investiční fondy.

Aby mohl začít občanský zákoník bez chyby platit, bude třeba, aby vláda Jiřího Rusnoka přišla s návrhem na přijetí zákonného opatření, které by po rozpuštění Poslanecké sněmovny schvaloval pouze Senát.

"Vláda Petra Nečase zatajila skutečné rozpočtové dopady zrušení daně z dividend," řekl Sobotka na adresu minulé vlády, která ve Sněmovně prosadila balík daňových změn, u nějž ještě chybí souhlas Senátu a prezidenta Miloše Zemana. Za další velký problém, pro který horní komora parlamentu s převahou sociální demokracie nemůže s daňovým balíkem souhlas, označil chystanou úlevu pro investiční fondy.

"Je to nášlapná mina, kterou nám zanechala minulá vláda," řekl také kandidát ČSSD na ministra financí Jan Mládek. V příštím roce hrozí výpadek příjmů pro státní rozpočet 4 miliardy korun, ale v dalších letech by to byly desítky miliard.

Chystanou úlevu ve zdanění investičních fondů kritizoval i současný premiér v demisi Jiří Rusnok. "Fond by platil jen pět procent na dani z příjmů a podílníci ze svých podílů na zisku z fondu nic. To je daňový tunel, stali bychom se daňovým rájem uprostřed Evropy," řekl Rusnok. Úleva vznikla letos na jaře na vládě. Má podpořit projekt "Česko - finanční centrum Evropy", který podporoval expremiér Petr Nečas, a přilákat k nám investiční fondy z mimoevropských destinací. (více zde)

Předseda Senátu Milan Štěch v pátek řekl, že daňový balík je jediný ze zákonů, které jsou nutné pro bezchybné fungování nového občanského zákoníku, který horní komora parlamentu odmítne. Rusnokova vláda má ale podle něj šanci chybějící zákon nahradit tím, že navrhne zákonné opatření bez věcí, které vadí sociální demokracii, a pak Senát zákonné opatření podle něj schválí. Po volbách by ho v takovém případě ještě musela potvrdit nově zvolená Sněmovna.