ČSSD odhalila, jak hodlá snížit daně

  17:39aktualizováno  17:39
Občanští demokraté už vědí, s čím proti jejich plánu na rovnou daň vytáhla ČSSD. Sociální demokracie představila svůj návrh na snížení daní pod názvem Šance pro všechny se zřejmým odkazem na program ODS Modrá šance.

"Likvidujeme možnost prosazení konceptu rovné daně, protože to by znamenalo zvýšení daní pro 70 procent obyvatel," uvedl premiér Stanislav Gross.

"Hlavní vada je, že to není  šance pro všechny, ale jen dárek pro vybrané skupiny s nízkými příjmy," reagoval poslanec ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý.

Pokud svůj návrh ČSSD prosadí ve vládě i ve Sněmovně, polepší si od příštího roku hlavně lidé s nízkými a  středními příjmy. Ale ani bohatší nebudou tratit a mít výplatu zhruba jako dnes.

Většině lidí zůstane po změnách daní tři až čtyři stovky měsíčně navíc. Větší úspory mohou dosáhnout chudší rodiny s dětmi díky nově konstruované slevě na manželku na mateřské. Proti dnešku to bude výhodnější pro lidi s nižšími příjmy.

"Chceme podpořit zaměstnanost, omezit past chudoby a snížit náklady práce," říká ministr financí Bohuslav Sobotka, který návrh připravil.

Práci v Česku prodražuje hlavně vysoké sociální a zdravotní pojištění, které patří k nejvyšším v Evropě. S tím nynější vláda nic neplánuje dělat, protože by to znamenalo významné snížení příjmů do státní pokladny.

Navržené snížení daní bude stát podle Sobotky v prvním roce zavedení zhruba deset miliard korun. "Zaplatí se z vyššího ekonomického růstu, s kterým se ve výhledech na další roky nepočítalo," říká Sobotka. A kromě toho se zlepšují příjmy díky loni zvýšeným daním.

Lepší kondice české ekonomiky vedoucí k více penězům vybraným na daních však nesouvisí s reálným zrychlením růstu, ale spíše s tím, že ministerstvo financí je vždy v odhadech velmi konzervativní a podstřelí je. "Pak prognózy vždy opraví směrem nahoru," připomíná ekonom Raiffeisenbank a bývalý ministr financí Pavel Mertlík.

Šance pro koho?
Návrh na snížení daní z ministerstva financí je kombinací několika kroků, které prospívají různým příjmovým skupinám. 

Zatímco pokles nejnižších sazeb daně na 12 a 19 procent pomůže všem, zavedení slev na dani ve výši 600 korun měsíčně je určeno hlavně pro ty, kdo vydělávají méně než 22 tisíc korun. Sleva přímo z daně nahradí odečitatelnou položku, která dnes více pomáhá bohatším.

Stejným způsobem se změní i odpočty na manželku, lidi se zdravotním postižením či studenty. To znamená, že budou výhodnější pro domácnosti s menšími příjmy.

Výsledkem všech těchto změn dohromady je, že více na daních zbude většině lidí. Nad 35 tisíc korun hrubého měsíčně už lidé zůstanou více méně na svém.

ODS cílí na opačnou stranu voličské obce. Podle dosud známých návrhů rovné daně by si polepšili proti dnešnímu stavu sice všichni, ale výrazněji lidé s platem nad 30 tisíc korun.

Posledním tahem ČSSD vyrazila občanským demokratům část daňových trumfů z ruky. Pokud začne platit od příštího roku návrh ČSSD, rovná daň by znamenala zhoršení pro všechny vydělávající méně než 22 tisíc hrubého.

Opoziční strana ještě nemá svůj návrh kompletní, a tak stačí, aby pohnula výší odpočtu z daně, a sociální demokraty přebije. Dále by tak prohloubila výpadek příjmů v rozpočtu.

ODS zatím počítá s tím, že by rozpočet přišel zhruba o 40 miliard korun. V dalších letech by je měla nahradil více rostoucí ekonomika rozpohybovaná nižšími daněmi.

Občanští demokraté se navíc netají tím, že jim tolik neleží na srdci přijetí eura, které si vyžaduje snižování dluhů. Sobotka chce naopak naplánovanou cestu k euru dodržet.

Se svými kolegy ve vládě to nemá snadné. Na úsporách v příštích dvou letech za 70 miliard se ještě nedohodli. A tento týden odložili i jednání o tom, aby se ušetřené peníze letos hned všechny neutratily.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

V žebříčku aerolinek České aerolinie propadly

Letadlo ČSA Boeing 737 - 500 míří z Prahy do Ostravy, kde dostane nový lak.

Na žebříčku společnosti AirHelp se České aerolinie umístily na 59. místě ze 72 hodnocených aerolinek. Jako nejlepší se...

Boeingy nikdo nechce. Do firmy nepřišla objednávka ani na jeden typ letadla

Boeing 737 MAX 8

Špatné časy Boeingu pokračují. Poté co si v březnu nikdo neobjednal problémový letoun 737 Max, výrobce letecké techniky...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Vlak jako metro. Na pražské letiště se pojede o 10 minut rychleji

Vizualizace části úseku vlaku na ruzyňské letiště - Masarykovo nádraží v Praze.

Vlakem nebo metrem na pražské letiště? Zatímco Pražáci by raději pro chybějící spojení do centra města preferovali...

Další z rubriky

Růst české ekonomiky letos zpomalí na 2,6 procenta, očekává OECD

Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel...

Růst české ekonomiky v letošním roce zpomalí na 2,6 procenta z loňských 2,9 procenta. Předpovídá to Organizace pro...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Do Česka se z Polska dovezlo 16 tun masa se salmonelou. Mířilo i do Alberta

Kuřecí maso

Z Polska se do České republiky od poloviny dubna dovezlo celkem 16 tun masa se zjištěnou salmonelou. Na všech dvanáct...

Najdete na iDNES.cz