ČSSD chce zrušit poplatky u malých dluhů, advokátům se to nelíbí

  4:40aktualizováno  4:40
Vysoké poplatky za advokáty častokrát několikanásobně převyšovaly dlužnou částku, kterou měli právníci vymáhat. Ministerstvo spravedlnosti je sice snížilo, sociální demokracie je nyní chce zrušit úplně. Advokátní komora ale namítá, že v takovém případě by se dluhy už nevyplatilo vymáhat.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Brněnský Dopravní podnik své pohledávky za nezaplacené pokuty nevymáhá sám, ale stejně jako řada dalších dopravců je přeprodává dalším firmám. Přesto, že vymahatelnost takových pohledávek činí zhruba třicet procent, inkasní agentury je rády skupují za sto i více procent jejich nominální hodnoty.

Až donedávna totiž měly jistotu v podobě odměny advokátovi, která častokrát výrazně převyšovala dlužnou částku. Opomenutý dluh v řádu několika stovek se tak mohl kvůli vysokým advokátním poplatkům vyšplhat na několik desítek tisíc korun.

Problém léta nikdo neřešil, v posledních týdnech však poplatky rychle klesají. Nejdříve snížil ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil výši poplatků o polovinu, minulý týden se dlužníků zastali i ústavní soudci.

Ti rozhodli, že věřitel, kterému brněnský Dopravní podnik přeprodal 11 pohledávek, dostane za každý dluh místo 6 000 korun jen jistinu ve výši samotného dluhu, v tomto případě 1 022 korun.

Podle předsedy senátu Vojtěcha Güttlera je totiž podání takové žaloby velice jednoduché, nevyžaduje žádný čas ani odborné znalosti. Rozhodnutí proto platí pro všechny budoucí i probíhající spory na základě takzvaných "formulářových" žalob.

ČSSD: Do deseti tisíc zrušte poplatky úplně

Podle Daniela Hůleho z organizace Člověk v tísni, která se zabývá pomocí dlužníkům, tak přijdou firmy zabývající se odkupem pohledávek o miliardy. "Systém je navíc donutí slučovat pohledávky a nebudou si tak moci účtovat za každý dluh zvlášť," říká Hůle.

Sociální demokraté však chtějí jít ještě dál a poplatky u dluhů do deseti tisíc korun zrušit úplně. "Z 95 procent se jedná o kauzy, kde je právní zastoupení jen nástroj, jak se domoci poplatku, a ve skutečnosti tam žádná práce není," vysvětluje senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Týkalo by se to především dluhů za nezaplacené pokuty dopravním podnikům nebo poplatky stanovené zákonem. "To jsou například zdravotnické poplatky, poplatky za televizi nebo školné, pokud bude zavedeno," dodal Dienstbier. V ostatních případech, kdy by se prokázalo, že věřiteli vznikly větší náklady, by je mohl soud stanovit.

Advokáti se bouří

Pozměňovací návrh k novele občanského soudního řádu a exekučního řádu však neprošel ústavněprávním výborem Sněmovny.

"Mohlo by dojít k tomu, že by se pohledávky nevymáhaly vůbec, protože náklady by výrazně převýšily vymoženou částku," zdůvodnil poslanec Pavel Staněk (ODS), který je zpravodajem novely, a stejný názor zastává i advokátní komora. ČSSD se přesto pokusí prosadit svůj návrh ještě ve druhém čtení.

Brněnský dopravce se ale podle své mluvčí Lindy Škrancové poklesu vymožených pokut neobává a nemá strach ani z dalších legislativních změn.

"Pohledávky budeme důsledně vymáhat, i když se případně změní podmínky a způsoby jejich vymáhání. Nepředpokládáme, že by mělo dojít k nárůstu počtu neplatičů," uvádí Škrancová. Podnik naopak nyní zvažuje, že bude po šesti letech místo přeprodávání spravovat své nesplacené pokuty sám.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Strašné podmínky i mzda, popsal exzaměstnanec Agrofertu. Lžou, tvrdí Babiš

Drůbežárna

Ve firmách z holdingu Agrofert pracují zahraniční dělníci často za velmi špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

Důvěřují a neprověřují. Čechům bezpečnost na internetu moc neříká

Ilustrační snímek

Češi netuší, co jim hrozí na síti. Spolu s Rakušany a Švýcary patří k nejdůvěřivějším v Evropě. Jak ukazuje...

Proslulé kladenské věžáky čeká rekonstrukce, bývaly symbolem komfortu

Šest rozdělovských věžáků vyrostlo mezi lety 1953 a 1958. Městský architekt...

Kladenské věžové domy čeká v nejbližších letech rekonstrukce, její rozsah zatím není daný, město nechává prověřit stav...

Českem se šíří prašivé dluhy. Roste počet firem, které přestaly splácet

peníze, ilustrace

Na trhu dluhopisů přibývají firmy, které si půjčily od drobných investorů peníze na další rozvoj a nyní jim je nechtějí...

Najdete na iDNES.cz