Cótes du Ventoux: všední vína

  10:13aktualizováno  10:13
Cótes du Ventoux, tedy "Větrná hora" dala své jméno kraji, který je každodenní kulisou práce vinařů, jež v širokém okolí obdělávají vinice. Mont Ventoux se podobá obřímu hřbetu dinosaura a zvedá se v mírumilovné krajině jižní Rhóny do výšky 1909 metrů.

Jedno z míst světové biosféry UNESCO je ojedinělým fenoménem pro přírodovědce a meteorology i noční můrou pro závodníky Tour de France.

I při obvykle blankytném nebi nabídne Mont Ventoux jen málokdy návštěvníkům přívětivou tvář. Větrné jméno nemá hora nadarmo a zdivočelý mistral se tu dokáže prohánět rychlostí až 250 km za hodinu.

Pokud vítr naopak ustane zcela, stává se vybělená kamenná poušť na vrcholu hotovým peklem. Výškový rozdíl mezi úpatím a špičkou hory je takový, že dole rostou olivy, cedry a fíkovníky, ale na vrcholu dosahuje v zimě mráz až minus 25 °C, a na severní straně jsou dokonce v provozu dva krátké lyžařské vleky.

Vinice Cótes du Ventoux dnes pokrývají úctyhodnou rozlohu 7000 hektarů a přítomnosti Mont Ventoux mohou děkovat především za to, že je před nebezpečným větrem chrání. Z 95 % jsou osázeny modrými odrůdami, mezi nimiž dominuje - tak jako v mnoha jiných horkých evropských oblastech - odrůda Grenache, hojně doplňována Syrahem, Carignanem a Cinsaultem a mnohými dalšími.

Bez ohledu na jejich složení a styl výroby se pod etiketou Cótes du Ventoux skrývají typická "vína pro všední den". Levná a nenáročná, nicméně s poměrně sympaticky nastavenou laťkou kvality, která jen málokdy sklouzne do podprůměru.

Mezi nejuznávanější reprezentanty této apelace patří La Vieille Ferme, Chateau la Verrerie či Ch. Pesquié. Historie zdejšího vinařství váže na tradici z dob příchodu římských legií, ale na významný rozvoj si počkala do 14. století. Těžká církevní krize v dobách papežského schizmatu byla tehdy pravým požehnáním pro rozmach vinařství v celé oblasti jižní Rhóny.

Díky papežům usídleným v Avignonu se proslavilo především Chateauneuf-du-Pape, ale svůj díl přízně si vybraly také rozsáhlé plochy vinic pod Mont Ventoux. V historických záznamech se tak můžeme například dočíst, že na papežském koncilu, konaném roku 1365 ve městě Apt, si papež Urban V. nechal přinést víno z Ventoux a poručil si k němu kandované ovoce naložené ve vinném sirupu.

Tato poněkud překvapivá volba svědčí o tom, že tehdejší vína musela být velmi sladká, ačkoli dnes jednoznačně dominují vína suchá - červená, růžová a v malé míře i bílá.

Mont Ventoux je pro mnohé příslušníky cyklistického národa Mekkou, kterou musí za život alespoň jednou zdolat. Bez ohledu na kruté podmínky a nelidskou dřinu.

Vína z Cótes du Ventoux se snaží tuto námahu vynahradit - jsou udělána tak, aby je každý mohl zdolávat často, bez námahy a s velkým potěšením.

Autoři:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Další z rubriky

EET děsí řemeslníky. Někteří raději zváží penzi nebo systém obejdou

Pokladní systém Dotykačka.

Třetí a čtvrtou vlnu elektronické evidence tržeb, která odstartuje na jaře 2020, zatím podnikatelé vyhlížejí s největší...

Pozor, tady hlídá sokol. Dravec jako pomocník střeží vinice před špačky

Sokolník Ivan Išpold se dvěma sokoly chrání 35 hektarů vinic nad Syrovínem na...

Zatímco většina vinařů chrání na podzim dozrávající hrozny před hejny špačků zejména plynovými děly nebo s pomocí...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz