Cotes de Provence: přátelské rosé

  8:59aktualizováno  8:59
Přestože tomu letošní léto zatím nenasvědčuje, horkých dnů i v našem klimatickém pásmu přibývá a s nimi si stále větší oblibu získává pití růžového vína. Rosé se na vítězné tažení Evropou vydalo z jižních oblastí, kde jsou bílá vína obvykle těžká a mdlá.

Ttradiční roli svěžího, příjemného společníka pro slunečné dny přejímá právě víno růžové. Nevysychajícím pramenem těchto "letních" vín je celá oblast Provence, odkud pochází více než 60 % francouzské růžové produkce. Asi není turisty, který by si při cestě do těchto míst nezakoupil alespoň jednu z oněch podivuhodně tvarovaných láhví nesoucích označení Cotes de Provence.

V minulých dobách jich bylo dokonce několik desítek typů a vyjadřovaly jak postavení výrobce, tak určitou kvalitativní hierarchii. V posledních letech však tvarovaných láhví ubývá, neboť řada vinařů věří, že použitím klasické láhve Bordeaux přidá vínu na "vážnosti". O té se však v souvislosti s rosé příliš hovořit nemusí. Na rozdíl od mnoha červených i bílých vín nepatří žádné růžové k takzvaným velkým vínům a přes rozdíly ve stylu a kvalitě je vždy určeno k rychlé konzumaci.

Vedle možnosti smísení bílého a červeného vína, ve Francii povolené pouze u růžového šampaňského, vycházejí postupy pro výrobu rosé ze dvou základních principů. Oba používají pouze modrých odrůd, mezi nimiž se u vín z Provence nejčastěji vyskytuje Carignan, Grenache a Mourvedre. První metodou je "přímé lisování", zcela obdobné výrobě bílých vín, při němž se lisují modré hrozny. Výsledkem je růžové víno velmi světlé barvy, které má jen minimum tříslovin a svým složením se velmi podobá vínu bílému.

Druhou metodou je takzvané "saignée" neboli krvácení - v tomto případě jsou hrozny po určitou dobu macerovány se slupkami podobně, jako je tomu na začátku výroby červených vín. Posléze je růžový mošt oddělen a zpracováván dále jako bílé víno. Ze slupek se tímto postupem do vína dostane více barviva, tříslovin i dalších látek. Barva rosé může tedy kolísat od nepatrného zabarvení přes tóny lososové či jahodové barvy až na hranici, kde bychom spíše hovořili o světlých červených vínech. Ty představují jakousi samostatnou kategorii, pro niž se vžil název "klaret".

Všechny tyto odstíny jsou v pořádku a souvisí s použitým výrobním postupem. O problémech naopak svědčí oranžová barva či nahnědlé tóny připomínající slupky cibule či měď.

Rosé je populární víno coby nápoj sám o sobě, ale nachází i široké uplatnění v gastronomii. Světlejší růžová se prakticky používají stejně jako svěží bílá vína, tmavší vína jsou trochu výraznější a představují znamenitou alternativu nejen k zeleninovým pokrmům, ale například i k různým pizzám.

Pod jménem Cotes de Provence se ovšem můžeme setkat nejen s růžovým, ale rovněž s bílým a červeným vínem. Také toho se vyrábí velké množství a produkce několika desítek vybraných vinařů nese dokonce prestižní statut "cru classé".

Nic to však nezmění na skutečnosti, že synonymem pro Provence je vedle levandule především jednoduché, svěží a přátelské rosé.

Autoři:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Češi chtějí větší a dražší jízdní kola. Před nákupem si je rádi zkoušejí

Jezdci na bicyklech na cyklotrase Greenway Jizera.

Češi kupují stále dražší a větší kola. Žádanější než dřív jsou speciály do terénu nebo na silnici. V Česku se za rok...

Za výplatu 112 litrů tuzemáku. Cena alkoholu roste úměrně se mzdou

Alkohol (ilustrační foto)

I když Češi pořád pijí nadprůměrně, spotřeba alkoholu v Česku klesá. Z jedné výplaty si pořídí 112 litrů lahví rumu,...

Obsazeno, hlásí koleje. Studentům hrozí, že nebudou mít střechu nad hlavou

Studentské koleje Hvězda na pražském Břevnově

S blížícím se začátkem akademického roku stovkám studentů opět hrozí, že nebudou mít kde bydlet. Ubytovací místa na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz