Cote-Rotie: návrat ke slávě

  7:08aktualizováno  7:08
V soutěži o nejvíce fotogenický vinohrad světa by jedno z předních míst jistě zaujaly terasové vinice u obce Ampuis. V krátkém úseku tu jinak mírné svahy nad údolím Rhony náhle ke hladině řeky spadají pod velmi strmým úhlem. Rodí se tu elitní vína.

Díky tomu se paprsky slunce opírají do vinic s mimořádnou intenzitou, a tak není divu, že toto místo dostalo jméno Cote-Rotie - "pečený kopec". Podobně extrémní sklon vinic, dosahující až 55 stupňů, lze v Evropě nalézt již jen v údolí německé Mosely a na pyrenejských svazích jihofrancouzské apelace Banyuls.

Použití mechanizace je v takových podmínkách zcela vyloučeno a na mnohých místech neuspěje ani kůň nebo osel.

Člověku tu nezbývá, než aby veškerou dřinu vzal na svá bedra a do svých rukou stejně tak, jak tomu bylo před 2000 lety, kdy zdejší vinohrady vznikaly. Již tehdy musela tato lokalita své první tvůrce zaujmout svou mimořádně atraktivní polohou. Dnes je Cote-Rotie nejdražším francouzským "velkým" vínem, jehož původ neleží v Bordeaux či Burgundsku.

Špičková kvalita, omezená produkce a schopnost zrát až několik desítek let žene ceny zdejších vín trvale nahoru. Cote-Rotie tvoří jeden souvislý svah, který má dva oblé vrcholy - Cote Brune a Cote Blonde. Komu by toto jméno v uších znělo jako vzpomínka na nějakou brunetu či blondýnu, bude na správné stopě.

Středověký pán tohoto kraje Maugiron údajně rozdělil Cote-Rotie jako věno svým dvěma dcerám, z nichž jedna měla světlé a druhá tmavé vlasy. Podle nich potom dostaly svahy své jméno.

Může to být i pravda, ačkoli jiné vysvětlení původu jmen nabízí již sama barva půdy. Cote Brune je tmavší, složená především z břidlic a žuly, na Cote Blonde najdeme podstatně větší zastoupení písků a vápenců.

Obě části mohou posloužit jako názorná ukázka vlivu geologického složení půdy na charakter vína: Cote Brune dává tvrdší, mohutnější víno, které k harmonickému tvaru potřebuje dlouhá léta zrání, zatímco Cote Blonde je přece jen jemnější a také vyzrává rychleji. A to přesto, že na celé ploše Cote-Rotie najdeme jednu a tutéž odrůdu.

Téměř neomezeným samovládcem zdejších svahů je totiž Syrah, sytá, výrazná odrůda s velkým množstvím přírodních tříslovin. Skutečností je, že vinaři mohou do Syrahu přidávat také omezené množství bílé odrůdy Viognier. Této možnosti však využívá jen menší část výrobců a i potom podíl Viognieru málokdy přesáhne pět procent.

Zlé časy nastaly pro Cote-Rotie koncem 19. století a vyvrcholily druhou světovou válkou, kdy nebyl dostatek mužské pracovní síly k obdělávání vinohradů. Zanedbané vinice se od padesátých let pomalu začaly zvedat zpět ke své někdejší slávě, o níž lze nalézt řadu zápisů i dávno v historii.

Třeba v pochvalné zmínce pozdějšího amerického prezidenta Jeffersona, který si na "pečeném kopci" objednával víno v roce 1787. Poučnější je však jiná poznámka z jeho zápisků, která říká: "Víno se pro mne stalo každodenní nezbytností..."

Autoři:

Nejčtenější

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Delší než Eiffelova věž. V Evropě přistála největší nákladní loď na světě

MSC Gülsün

V německém Bremerhavenu přistála v pondělí největší kontejnerová loď na světě a dokončila tak svou první cestu z Číny...

Nejplastovější máte padáka. Tesco vyřadí výrobky, které přehánějí balení

ilustrační snímek

Společnost Tesco slíbila, že zintenzivní své úsilí v boji proti plastům na jedno použití. Jedním z opatření, které...

Další z rubriky

Firmy dostanou dvojnásobek Ukrajinců, rozhodla vláda. Stále málo, míní Dlouhý

Ilustrační snímek

Od 1. září se bude postupně zvyšovat kvóta pro příjem kvalifikovaných pracovníků z Ukrajiny. Z nynějších 19 600 lidí...

Dobojováno. Poslední smrk na Dačicku padl, říká šéf městských lesů

Kůrovcová zkáza na Dačicku. Boj s lýkožroutem městské lesy prohrály, nezbyl...

Lesy na Dačicku patří mezi nejvíce zdevastovaná místa řáděním kůrovce. Brouk už tam zničil prakticky všechny starší...

Ovzduší prospívá vítr, letadla znečišťují méně než auta, říkají meteorologové

Pavel Machálek a Eva Krtková

Povinná obměna technologií a domácích kotlů by v Česku měla přinést výrazné zlepšení kvality ovzduší, věří Pavel...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz