Costieres de Nimes: solidní víno

  10:31aktualizováno  10:31
Se jménem vinařského města N"mes se setkal téměř každý teenager na západní polokouli - aniž to však tuší. Právě zde tkali řemeslníci v 17. století vlákno, které se velmi úspěšně prodávalo do celého světa s označením domovské příslušnosti "de N"mes".

Ač tehdy nemělo pranic společného s bavlníkovými plantážemi Severní Ameriky, jeho jméno se stalo synonymem kvality a v podobě "denim" i součástí pozdějšího jeansového fenoménu.

Na jihofrancouzské poměry je stotřicetitisícové N"mes velké město a vládne také příslušně rozsáhlou vinařskou apelací. Ta se rozkládá částečně ve vinařském regionu Languedoc-Roussillon a částečně v údolí Rhony, kam byla nakonec také po dlouholetém úsilí zdejších vinařů (Rhona má společensky přece jen lepší zvuk) v roce 1990 oficiálně zařazena.

Teprve v té době se na etiketách objevilo dnešní pojmenování Costieres de N"mes, které nahradilo dřívější Costieres du Gard. To bylo možná z hlediska prodeje vín marketingově šťastnější, neboť vzpomínku na slavný římský akvadukt Pont du Gard, představující v okolí N"mes hlavní turistickou atrakci, si každoročně odnese několik milionů turistů.

Na kvalitativním žebříčku se Costieres de N"mes nachází v sousedství blízkých Cotes du Rhone či Cotes du Ventoux, s nimiž je váže i velká podobnost charakteru vína. I zde udávají tón modré odrůdy Grenache, Syrah, Mourvedre a Cinsault, doplňované v menší míře bílými Ugni blanc či Bourboulenc.

Většina révy na celkové rozloze 3,5 tisíce hektarů je ošetřována i sklízena mechanicky a vína jsou zpravidla zpracovávána v nerezových tancích, bez použití dubových sudů. Vzniká tak solidní, nepříliš komplikované víno jižního typu, určené k relativně rychlé konzumaci v průběhu dvou až tří let od sklizně.

Výjimku tvoří speciální cuvée, která vyrábějí některá vinařství ze zvláště vybraných hroznů révy a věnují jim péči obdobnou jako u slavných velkých vín. Ač takovéto zajímavosti představují v Costieres de N"mes jen zlomek produkce, za zapamatování docela určitě stojí Chteau de la Tuilerie, ChČteau Beaubois či Ch. de Campuget.

Costieres de N"mes může být červené, růžové i bílé. červená vína však naprosto převažují a jejich krvavě temná barva má v sobě víc než pouhou symboliku. Po španělské Seville je N"mes totiž druhým nejslavnějším dějištěm býčích zápasů. Ty se odehrávají v působivých kulisách obdivuhodně zachovaného římského amfiteátru s kapacitou šestnáct tisíc diváků.

Denně jedna vyprodaná "Fiera", denně dech beroucí show barev a kostýmů, denně drama odvahy, napětí, života a smrti. Tradice sahající k počátku našeho letopočtu si udržuje nesmírnou popularitu i dnes, a to navzdory sílícím protestům ochránců zvířat z celé Evropy.

Mírumilovný klid vinic Costieres de N"mes je však na hony vzdálen dramatické podívané v dávné aréně. Také u jejich vzniku stály římské legie, ale vzpomínka na ně má přívětivou podobu vína francouzského jihu.

Autoři:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Pojďte k nám bydlet, dostanete 650 tisíc na ruku, láká vymírající kraj

Městěčko Castelnuovo al Volturno v italském regionu Molise.

Druhá nejmenší italská oblast Molise se potýká s úbytkem obyvatel, kteří se stěhují za prací do větších měst a rodný...

Další z rubriky

Ať bydlí ve svém. Rodiče kvůli dětem často zastaví dům a riskují jeho ztrátu

Ilustrační snímek

Kvůli novým regulím České národní banky se značně ztížila cesta k hypotéce. Problémy s jejím získáním mívají obzvlášť...

O půdu se staráme stejně jako malí farmáři, říká šéf Agrofertu Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz

Výkonný ředitel koncernu Agrofert Josef Mráz odmítá, že by se o půdu staral hůř než konkurence. V boji proti suchu chce...

EET bude povinná i pro řemeslníky, Piráti a ODS se obrátí na ústavní soud

Premiér Andrej Babiš (vlevo) a ministryně financí Alena Schillerová (vpravo) v...

Elektronická evidence tržeb bude nově povinná i pro řemeslníky, lékaře či advokáty. Rozšíření EET schválili poslanci...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz