Corton Charlemagne: císařova značka

  7:00aktualizováno  7:00
Karel Veliký byl patrně nejvýznamnějším panovníkem středověku. Franská říše si pod jeho vedením podmanila obrovskou část Evropy a on sám se stal prvním císařem obnoveného římského impéria. Velkou roli měl i v oblasti vina: dal jméno slavné vinné značce.

Jeho výboje a násilné šíření křesťanství se zapsaly i do dějin českých zemí. V mlžném dávnověku naší historie se tak nečekaně z evropských kronik dozvídáme o našich prapředcích, kteří se mocnému Karlu Velikému postavili v roce 805 v bitvě kdesi za řekou Ohří.

Skrytou památku na Karla Velikého máme i ve slově "král", odvozeného z latinské verze jeho jména - Carolus Magnus. Do povědomí milovníků vína na celém světě se však tento zbožný a přitom poživačný muž zapsal díky svému francouzskému pojmenování, jež zní "Charlemagne".

Corton Charlemagne je jedním z největších světových bílých vín a současně jedním z mála vín, která jsou určena pro dlouhé zrání v lahvi. Jeho kvalita dosahuje ideálu po 6-12 letech, lze se však setkat i s dvacetiletými, a přitom stále vynikajícími a harmonickými víny.

Rodí se přímo uprostřed Burgundska, v místech, kde slunci vystavují svoji tvář jihovýchodní svahy kopce jménem Corton. Kam oko dohlédne, najde jen a jen vinice s odrůdou Pinot Noir. Zdejší vína jsou tedy vesměs červená. Podle jednotlivých parcel nesou různá jména, ale ať už se jedná o Corton Renardes, Corton Bressandes či Corton Clos du Roi, patří všechny mezi prestižní „Grand Cru“.

V tomto království vynikajících červených vín je část nazývaná Corton Charlemagne zvláštní a podivuhodnou výjimkou. Představuje souvislou vinici o rozloze přibližně 50 hektarů, která je osázena bílou odrůdou Chardonnay. Není pochyb o tom, že pokyn k nahrazení červeného vína bílým na tomto místě dal v osmém století právě Karel Veliký.

Z dnešního pohledu udělal dobře - specifická půda v místech Corton Charlemagne obsahuje více vápence, a je proto pro Chardonnay vhodnější. To mohl Karel Veliký jen těžko vědět.

Co ho tedy vedlo právě k tomuto kroku? Královu tvář zdobil nepřehlédnutelný, dlouhý plnovous. S přibývajícím věkem se jeho barva stávala stále bělejší a panovníkova ruka s pohárem vína méně jistou.

Stopy po pití červeného vína tak byly čím dál více patrny. Pověst nejmocnějšího krále a císaře coby zbožného křesťana těžce trpěla a výčitky manželky Luitgardy se stupňovaly. „Carolus Magnus“ se však své lásky k vínům z Cortonu vzdát nehodlal, a tak mu žena podsunula šalamounské řešení - pít dál, ale přejít na bílé. Tak se také stalo a dnešní rarita jménem Corton Charlemagne byla na světě.

Tato legenda už samozřejmě oporu v historii nemá, na rozdíl od letopisů mapujících pestrý Karlův život a dokládajících jeho početná válečná tažení. A jak tedy vlastně obstálo české vojsko v bitvě u Ohře roku 805?

Plně v duchu pozdějších tradic - na poslední chvíli se schovalo do lesů. Karel Veliký ke svému úžasu neměl s kým bojovat. Chvíli tak plenil okolní českou kotlinu a poté se otráveně vrátil domů. Nakonec hasit žízeň nelze pořád jenom vodou a labské stráně tehdy ještě burgundská réva nezdobila. Ta musela počkat až na mnohem pozdějšího jmenovce tohoto dávného vojevůdce - Karla IV.

Autoři:
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Premium

Penzion na farmě jako dotační past. EU chce zemědělcům omezit podporu

Většinu příjmů by farmář měl mít ze zemědělství. Jinak od roku 2021 přijde o dotace, chce Evropská unie. Výdělky...

Premium

Rychlý nástup robotů. V Česku má zaniknout 40 procent pracovních míst

Téměř třetina pracovních míst by v následujících letech mohla celosvětově zaniknout v souvislosti s robotizací. Analýza...

Česká pošta shání zaměstnance. Uchazeče láká na úsměvy zákazníků

V období před Vánoci hledá Česká pošta nové zaměstnance. Na webovém portálu jobs.cz láká uchazeče na úsměvy zákazníků...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz