Čokoládovny už nechtějí doplácet na kakao, plánují zdražení

  4:06aktualizováno  4:06
Milovníci čokolády, cukrovinek a kávy si v novém roce připlatí. Výrobci plánují zdražení, které nebude nijak velké, klasická čokoláda může podražit o korunu až dvě, ale přijde po dlouhé pauze. Důvodem je růst cen kakaa nebo mouky. Už na ně nechceme dál doplácet, vysvětlují firmy. Ještě ale budou jednat s řetězci.
Čokoláda ani další cukrovinky nepodraží nijak výrazně, proto se výrobci odlivu zákazníků nebojí. Ilustrační foto.

Čokoláda ani další cukrovinky nepodraží nijak výrazně, proto se výrobci odlivu zákazníků nebojí. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Ceny cukrovinek byly dlouho v klidu. Celkově byly potraviny ještě v polovině roku meziročně o 1,2 procenta levnější, vyplývá z údajů ministerstva práce o životních nákladech domácností. S koncem léta však šly v porovnání s loňským rokem nahoru ceny ovoce, zeleniny a mléčných výrobků.

Zatímco ještě loni prodávali zemědělci kravské mléko za méně než šest korun za litr, letos v září dostávali od mlékáren už o 27 procent více. A mlékárny zvedly cenu másla za stejné období o 43,3 procenta, na 102,30 koruny za kilo. Přesto čtvrtku prodávají do obchodů stále ještě o pětinu levněji než na vrcholu "máselné horečky" na konci roku 2007.

Sladkosti jsou po Novém roce další na řadě. V obchodech patří mezi jednu z největších kategorií potravin podle obratu. Češi za sladké ročně vydají přes osm miliard korun.

"Loni byl zisk dobrý, letos už to takové nebude. Ceny komodit rostou a jejich dlouhodobý růst už nejsme schopni pokrýt. Plánujeme proto od ledna zvýšení cen," popisuje šéf českého Kraft Foods Pavel Šercl s tím, že v průměru půjde o čtyři až pět procent.

Pod značkou amerického gigantu jsou v regále k mání například čokolády Milka, Figaro, káva Jacobs či sušenky Opavia spolu s tatrankami a horalkami, které společnost před třemi lety v rámci celosvětové fúze spolkla. Loni dosáhla v Česku provozního zisku 272 milionů korun.

Kraft Foods si na jednání s řetězci věří

Jak citelné zdražení bude, však ještě není jasné. Teprve totiž začínají vyjednávat s obchodníky. Výrobce, který je nyní na českém trhu v sušenkách jednička díky Opavii a dvojka v čokoládách a kávě, se však cítí silný v kramflecích.

Obchody zvedají ceny nerady, zvlášť v době, kdy tržby stagnují. Ale když jde o silnou značku či jich přijde více najednou, většinou se na růstu cen dohodnou.

A to bude zřejmě i tento případ. Na řetězce se už totiž chystá i další výrobce sušenek, stejnojmenných tatranek, horalek či oplatky Mila, slovenská Sedita.

"Ceny surovin vzrostly o desítky procent. I my jsme bohužel nuceni upravit ceny výrobků v průběhu příštího roku," vysvětluje Aleš Trepka, šéf firmy I. D. C. Praha, která cukrovinky ze Slovenska dováží. Podle něj naposledy zdražovali, a to v průměru o devět procent, na konci roku 2007.

Zvýšení cen u cukrovinek nebude podle Trepka tak výrazné, a tak se nebojí toho, že by je zákazníci zatratili. Prodeje totiž nebyly příliš dobré ani loni a letos. "Můžeme ztratit objem, ale tržby snad ne," doufá Šercl za Kraft Foods.

Obchodníci se k jednotlivým jednáním o cenách vyjadřovat tradičně nechtějí. "Monitorujeme situaci na trhu, konkurenci i ceny surovin a budeme se snažit ceny držet na nejnižší úrovni i v budoucnu," říká pouze za Tesco jeho mluvčí Eva Karasová.

Zdražování kvůli cenám surovin

Výrobci nutnost zdražení vysvětlují vyššími cenami surovin, zejména kakaa, mouky a cukru.

"Cena bílého cukru v Londýně se na začátku roku 2009 pohybovala na úrovni 320 dolarů za tunu, v současnosti stojí přibližně 720 dolarů za tunu," potvrzuje analytik Boris Tomčiak ze společnosti Colosseum. U kakaa naopak došlo jen k mírnému nárůstu cen a nyní navíc mírně zlevňuje.

V blízké budoucnosti lze navíc podle analytika spíše očekávat další zlevnění obou těchto komodit. Když jde totiž cena delší dobu prudce nahoru, zemědělci se přizpůsobí a začnou dané plodiny pěstovat více, čímž zapříčiní opětovné zlevnění.

Očekávat, že by se toto promítlo do cen v obchodech nějak rychle, pokud vůbec, nejde. Výrobci při zlevnění surovin zpravidla vyčkávají a dotlačí je k němu až obchodníci. Avšak až poté, co si obě strany trochu přilepší do své kapsy.

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Témata: Cukr, Dolar, Máslo, Tesco, Zisk

Nejčtenější

Američané zaplavují trhy ropou z břidlic. Hrozí klimatická katastrofa

Těžba břidlicové ropy.

Díky těžbě ropy z břidlicových podloží Spojené státy překonaly Saúdskou Arábii i Rusko a staly se světovým lídrem v...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Nový bodový systém přinese velké změny, telefonování už „neukecáte“

Ilustrační snímek

Kdo na silnici nemyslí, zaplatí na pokutách zase o něco více. Ministr dopravy Dan Ťok připravil revoluční změnu...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

A nechcete náhodou garáž? Předkupní právo obyvatel domu může brzy skončit

Studenti zde mají garáž pro kola, stejně tak jako podzemní garáž pro auta.

Poslance čeká schvalování novely občanského zákoníku, která má zavést výjimku z předkupního práva pro garážová stání....

Češi rádi sladké, na zdravější nápoje si zvykají jen pomalu

Ilustrační snímek

Stále častěji se na etiketách nejrůznějších výrobků objevují nápisy lákající na produkty bez cukru či nízkokalorické...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Najdete na iDNES.cz