Co si můžete díky ziskům, které vám plynou z vlastní firmy, dovolit či dopřát?

  15:06aktualizováno  15:06
- Ivo Lukačovič spolumajitel společnosti Seznam Vytvořil nejnavštěvovanější tuzemské internetové stránky. Část společnosti na sklonku roku prodal Švédům. Udělal jsem si výlet k domorodcům do pralesa. Čtrnáct dní jsem strávil na Nové Guineji. Chtěl jsem vidět, jak to tam vypadá.

Olga Girstlová spolumajitelka telekomunikační společnosti Gity

Firma, kterou vlastní společně s manželem, se ucházela o licenci pro třetího operátora mobilních telefonů. Neuspěli, přesto zůstávají jednou z nejrychleji se rozvíjejících tuzemských společností.

Mohu si dovolit udělat radost sama sobě i jiným. Podporuji velkou částkou mezinárodní konferenci "Žena tvůrčí osobnost třetího tisíciletí", což mně činí potěšení, protože to připravuje nové příležitosti pro další české ženy - podnikatelky. A co si mohu dovolit já sama? Pěkné dovolené, na kterých mohu relaxovat s celou rodinou.

Jan Tuláček spolumajitel nakladatelství Linde

Pracoval jako redaktor ve státním nakladatelství, nyní má svoje, a jak sám říká, "nedá se to srovnat".

Pochopitelně, že si můžu dovolit více, než když jsem byl zaměstnaný jako redaktor v nakladatelství. Platy na těchto místech opravdu nebyly z nejvyšších. Za peníze vydělané vlastním podnikáním jsem si mohl pořídit auto, dům, můžu celkem bez problémů jezdit lyžovat třeba do Alp.

Petr Vlasák spolumajitel firmy Styx na výrobu pánského prádla

Nejdříve pracoval jako barman. Protože se mu nechtělo nosit klasické trenýrky, založil společnost, která je šije podle jeho představ.

To hlavní, co mi podnikání dalo, je svoboda. Když přijdu do práce o deset minut později, nikdo na mě neřve. Zase jsem třeba ve firmě déle. Prostě se rozhoduji sám. A co jsem si mohl dovolit? Letos jedu na Silvestra do Anglie a zůstanu tam u svého kamaráda Patrika Bergera tři týdny.

Petr Litoš společník komiksového vydavatelství Crew

Na tuzemském trhu mimo jiné zastupuje pohádkové kreslené postavičky a Mr. Beana. Sám nedávno na televizní obrazovce představil kreslenou erotiku.

Není to zase až tak dávno, co jsem dokončil vysokou školu, takže jsem z podnikání zatím nic zvláštního nevytěžil. Co se peněz týče, snažím se maximum vzápětí reinvestovat, obvykle do vlastní podnikatelské činnosti.

Protože když se získané prostředky použijí pro vlastní nepodnikatelskou potřebu, obvykle žádné další příjmy nepřinesou. Za hlavní zisk dosavadního podnikání považuji navázané kontakty. Přinášejí nové možnosti, informace i zakázky. Dostávám se k lidem, se kterými bych jinak do styku nepřišel.

Jaroslav Novotný spolumajitel realitní kanceláře

Stavební inženýr a právník začali v roce 1990 podnikat jako fyzické osoby, dnes vlastní akciovou společnost.

Mohli jsme si dovolit to, že jsme letos fungovali jako v předchozím roce. Ale museli jsme více vydělat. Já osobně jsem si toho mnoho nedopřál. Možná to, že jsem pořád optimista, že si myslím, že to bude stále lepší.

Hana Havelková módní návrhářka

Necítí se být podnikatelkou, byť navrhuje pro velkou oděvní firmu a má vlastní salon.

Peníze, které vydělávám, mě svým způsobem činí nezávislou a svobodnou. Díky nim si mohu splnit i svůj sen. Odjíždím v lednu na šest týdnů do Austrálie.

Helena Fibingerová majitelka pekárny

Atletika jí dala jméno a ona ho velmi dobře dokázala využít

Každý si asi umí představit, jak vypadá drobné podnikání. Dáváte lidem práci a první roky z toho nemáte nic. Ale dnes už si stěžovat nemůžu. Vzhledem k tomu, že podnikám - máme pekárnu - a zároveň působím jako manažerka atletického svazu, nevede se mi špatně. Já nechci loď ani letadlo, ale žít na slušné úrovni. A myslím, že díky příjmům mohu udělat svým blízkým pěkné Vánoce. A taky sobě jsem si mohla splnit dávný sen, doplnila jsem svůj šatník tak, jak jsem vždy toužila.

David Voverka majitel kurýrní firmy Messenger

Začínal sám s jednou administrativní pracovnicí. Dnes dává práci dvěma stům kurýrům po celé republice.

Podnikání mi především umožnilo dopřát své poměrně početné rodině to, co bych si jako zaměstnanec mohl jen ztěží dovolit. To samé platí i o mých zálibách. Cítím se svobodnější.

Sylvio Spohr majitel kavárny Cafe Louvre

Vlastní kavárnu s tradicí a předsedá sdružení podnikatelů v pohostinství a cestovním ruchu.

Nic jsem si za poslední rok nepořídil. Opravdu nic mě nenapadá. Ne že bych byl přímo workholik, ale všechny vydělané peníze se vrací zpátky do firmy. Díky dobrým výsledkům společnosti můžeme nakupovat lepší suroviny a investovat do nových technologií.
Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

Vydělávají na státu. Nikdo ale neví, kdo za firmami stojí

Ilustrační snímek

Finanční detektivy trápí, kdo skutečně stojí za firmami, které vyvádějí nelegálně získané peníze do daňových rájů....

Chyby za 700 milionů. Ministerstvo práce selhalo při IT zakázkách, tvrdí NKÚ

Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek při obhajobě systému vyplácení

Ministerstvo práce a sociálních věcí selhalo při budování informačních systémů pro výplatu dávek a porušilo rozpočtovou...

Měli bychom více spořit, ať máme polštář na krizi, říká Michl

Člen bankovní rady ČNB Aleš Michl.

Když si dnes vložíte peníze na účet, ve většině bank nedostanete skoro nic. Prostor pro vyšší úroky však existuje,...

Najdete na iDNES.cz