Co s O2 arenou? Miliardáři plánují přitáhnout ruský hokej

  2:11aktualizováno  2:11
Libeňská O2 arena, jejíž stavba stála devět miliard korun, je dvě třetiny roku nevyužitá. Věřitelé, hlavně finanční skupiny PPF a KKCG, nyní horečně přemýšlejí o jejím budoucím využití. Ve hře je například nalákat do haly bohatou ruskou hokejovou soutěž KHL.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto:  Nguyen Phuong Thao, MF DNES

Podrobnosti svých plánů ani jedna ze skupin komentovat nechce, avšak podle hlasů ze zákulisí je patrné, že hala se zatím prodávat nebude.

Před několika měsíci podle informací MF DNES skončily námluvy s jediným vážným uchazečem - miliardářem Philipem Anschutzem a jeho skupinou AEG. Dříve kolem arény kroužila také mediální skupina Ringier. Majitelé nyní chtějí halu pro více než 17 tisíc sedících diváků provozovat sami. A mají velké plány, třeba dostat do Prahy ruskou hokejovou soutěž KHL.

Jisté je, že skupina PPF musí už příští týden předložit plán reorganizace. Firma totiž už dvakrát požádala soud o prodloužení lhůty na zhotovení plánu, teď už musí s kartami definitivně ven. "Konečný termín na představení plánu je do 17. února. Pokud by v této lhůtě plán předložen nebyl, celá společnost by rozhodnutím soudu zamířila do konkurzu," vysvětluje Martina Lhotáková, mluvčí Městského soudu v Praze. Podle informací MF DNES plán předloží až v poslední možný den.

Komu Bestsport dluží

Sazka 6 800
BNY Mellon 5 019
(zajištěno halou)
KKCG 222
NLB Factoring 135
OSZO 76
Tuffieh Funds (PPF) 75
Moranda (PPF) 60
PPF Healthcare 53

Poznámka: Jde o výše pohledávek uznaných insolvenčním správcem, údaje v milionech korun.

Z plánu by v první řadě mělo vyplynout, jak se na nové podobě firmy budou podílet věřitelé a jaké části ze svých pohledávek se budou muset vzdát, případně jaký podíl zůstane současným akcionářům. Těmi jsou sportovní organizace z Občanského sdružení Zelený ostrov. Fakticky ovšem mají Bestsport v tuto chvíli pevně v rukou skupiny PPF a KKCG.

Největším zajištěným věřitelem je správce dluhopisů The Bank of New York Mellon, kde mají přes 70 % právě finanční skupiny. Mezi nezajištěnými věřiteli kraluje Sazka sázková kancelář, také v majetku PPF a KKCG. Dalšími velkými věřiteli jsou KKCG a PPF přímo. Schválení reorganizačního plánu na schůzi věřitelů tak bude spíše formalita.

Přestože oficiálně má budoucnost O2 areny na starosti společnost PPF Healthcare a nyní v Bestsportu úřadují hlavně manažeři Richard Benýšek a Robert Schaffer, kteří mají k PPF také blízko, je nyní podle lidí z blízkosti arény nejvýraznějším vizionářem, co s předraženým stánkem, sám miliardář Karel Komárek mladší, majitel skupiny KKCG. 

O2 arenu by mohla zachránit ruská hokejová KHL

Podle informací MF DNES se Komárek osobně před několika dny seznamoval se stavem haly a možnými plány s ní přímo v prostorách hokejové arény. "Našim dlouhodobým záměrem je reorganizace a to platí. Další podrobnosti ale komentovat nechceme do doby, než bude reorganizační plán představen ostatním věřitelům," říká Daniel Plovajko, mluvčí KKCG.

Karel Komárek a jeho KKCG jsou podle zdrojů MF DNES velmi aktivní i v otázce budoucího využití. To v současnosti není příliš vysoké. Kromě pravidelných zápasů hokejové Slavie, několika velkých koncertů a jiných kulturních akcí je obří prostor více než dvě třetiny roku opuštěný. Například v roce 2010 se v aréně pořádalo pouze 98 akcí.

Podle osoby blízké Bestsportu je teď pro management úkolem číslo jedna dostat do pražské Libně další pravidelné uživatele - zejména hokejové kluby. Už dříve se objevily spekulace o stěhování pražské Sparty nebo Kladna. To však oba kluby v nejbližší době vylučují.

Stále více se v hokejovém zákulisí hovoří také o tom, že by se do Prahy mohla nastěhovat prestižní ruská KHL. Domácí tým by pak hostil týmy jako CSKA Moskva či Omsk. Na tomto poli se Karel Komárek pohybovat umí, jeho klíčová společnost Moravské naftové doly je jedním z velkých partnerů ruské soutěže. Obě skupiny, KKCG i PPF, jsou navíc v Rusku velmi aktivní.

"Povídá se o tom, nicméně oficiálně na stole nic není. Navíc pokud by šlo o český klub, který by chtěl hrát KHL, tak nás, tedy svaz, obejít nemůže," upozorňuje šéf českého hokeje Tomáš Král. Hovoří se třeba o stěhování česko-slovenského klubu HC Lev Poprad do Prahy. Klub v lednu změnil vlastníka, v čele firmy se objevil například šéf ČKD Group Jan Musil, klub oficiálně vlastní společnost Hockey Club Lev Praha. Mluvčí klubu Jan Rachota však popřel, že by jednání s Bestsportem probíhala.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Sencor stahuje od zákazníků dva typy mobilní klimatizace, mohou začít hořet

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, stahuje z trhu a od zákazníků...

Česko předehnalo Západ. Na byt se u nás šetří nejdéle v Evropě

Klíče od domu

Dostupnost nového bydlení v Česku je ve srovnání s vybranými evropskými zeměmi druhý rok po sobě nejhorší. Nový byt...

Apple Card v Česku? Možná ano. Firma si zaregistrovala ochrannou známku

Na Apple Card firma spolupracuje s Goldman Sachs.

Když Apple v březnu představil svůj Apple Card, očekávaný platební systém, dala veřejnosti informace pouze o tom, že se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz