Spolubydlení už není pouze pro studenty, i do Česka míří co-living

  6:00aktualizováno  6:00
I když si kolektivní domy někteří pamatují ještě z dob socialismu, jejich novodobá verze sem nyní přichází ze zahraničí. Ve Spojených státech je dnes tzv. co-living hitem. Na podobném principu funguje například spolubydlení v­ brněnském projektu Chillhills Apartments, který nabízí ubytování studentům a pracujícím lidem do 35 let.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Botic Student House

„Fungujeme na principu co-livingu, moderního trendu bydlení. Tento studentský a mladistvý styl bydlení je určen svou povahou lidem do té doby, než se páry rozhodnou pro založení rodiny,“ vysvětluje ředitelka platformy Milana Vernerová. Chillhills Apartments v Brně provozují 11 bytových komplexů tohoto typu. Maximální délka ubytování tam však nesmí přesáhnout jeden rok.

„Umím si představit, že by princip co-livingu fungoval jako střednědobé bydlení (v rámci měsíců) například pro pracovní stáže. Střednědobé bydlení má v Čechách poměrně velkou poptávku, ale stále téměř žádnou nabídku,“ uvádí Gabriela Machovská ze studia Jestico + Whiles.

Střednědobé pronájmy v Česku nabízí například portál Flatio. Jeho spoluzakladatel Ondřej Dufek věří i v postupné rozšiřování co-livingu. „Těšíme se, až v Česku bude běžná výstavba developerských projektů založených na myšlence co-livingu, tak jak to vidíme v zahraničí,“ tvrdí Dufek.

Aby si nekradli jídlo

Spolubydlení neboli co-living je způsobem, jak se vyhnout pasti vysokých cen nemovitostí. Ty pro většinu mladých učinily z pořízení vlastního bytu či domu nedostupný sen. Co-living nabízí řešení.

Ve své podstatě jde o komunální způsob života, v němž rezidenti sdílejí veškeré ubytovací prostory kromě ložnic. Mnohdy se dělí také o­ koupelny. Výměnou za to, že se vzdají značné části soukromí, získají obyvatelé co-livingových projektů nižší nájem a ­spoustu potenciálních přátel okolo.

Tento nový druh spolubydlení, který zdaleka nevyužívají pouze studenti, zažívá v současnosti celosvětový boom. Obzvlášť vysoká koncentrace těchto „kolejí pro dospělé“ se nachází v okolí Sanfranciského zálivu.

V San José plánuje platforma Starcity otevřít komplex 800 obytných jednotek, čímž podle představitelů firmy vznikne největší co-livingový prostor na světě. Současně půjde o jeden z mála komplexů tohoto typu, jenž vznikne na zelené louce. Co-livingové platformy totiž v drtivé většině případů zprostředkovaně pronajímají starší nemovitosti.

Provozovatelé těchto prostor však nejsou pouze „bytnými“. Většinou zajišťují úklid společných prostor, jejich vybavení a také vybírají vhodné nájemníky, kteří nebudou krást lidem jídlo ze sdílených lednic.

Klientela těchto moderních ubytoven je značně různorodá. Jejím společným znakem je nejspíš relativně mladý věk. Může jít o studenty, zaměstnance, kteří byli nuceni se přestěhovat za prací, ale i lidi v těžké životní situaci.

Co-livingové projekty však v drtivé většině cílí právě na mileniály a­kladou důraz na mezilidské vztahy. Podle některých odborníků je tento životní styl atraktivní pro mladou generaci, protože tolik nelpí na materiálním vlastnictví. Psychologové míní, že mileniálové místo toho vyhledávají spíš zážitky, které mohou sdílet na sociálních sítích.

Vzrůstající popularitě co-livingu napomáhá také důraz některých zaměstnavatelů na flexibilitu. Na pracovním trhu mnohdy uspěje ten, kdo je ochotný se kvůli vysněné pozici přestěhovat. Mladí lidé navíc mění zaměstnaní častěji než starší generace.

Možná pro chudé

Bytové komplexy nabízející co-living jsou na vzestupu i v dalších amerických velkoměstech. New York tento měsíc dokonce nabídl finanční pobídku developerům, pokud se pustí do výstavby projektů sdíleného ubytování.

Zejména velké světové metropole už totiž zaznamenávají, že do nich proudí stále víc obyvatelstva. Podle OSN bude do roku 2050 žít ve městech o 2,5 miliardy lidí víc než dnes. I to zvyšuje poptávku po inovativních řešeních bydlení.

Ze Spojených států se tak fenomén co-livingu postupně přelévá do Evropy a zbytku světa. V Česku si však na jeho výraznější rozmach budeme muset nejspíš několik let počkat. Projekt Chillhills Apartments je totiž zatím ojedinělý.

„Co-living nemůže v Česku fungovat kvůli komunistické minulosti. Lidé u nás mají potřebu něco vlastnit. Pokusy o kolektivní domy tu byly již v době socialismu, ale neměly úspěch,“ říká Jiří Houda, vedoucí ateliéru pozemní stavby Obermeyer Helika.

Zvýšený zájem o spolubydlení už se projevuje i na trhu s nemovitostmi. Podle ředitele portálu Bezrealitky.cz Hendrika Meyera jsou mezi zájemci stále častěji dospělí lidé. „Spolubydlení se tak může stát běžným standardem pro nízkopříjmové skupiny obyvatel,“ míní Meyer.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Husákovy hradby. Symbol minulého režimu poskytl domov milionům Čechů

Sídliště na Slezském předměstí v Hradci Králové (5.2.2019).

Pozůstatek minulého režimu v podobě rozsáhlých betonových sídlišť bývá často kritizován jako nevzhledné, nekvalitní či...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Levná data? Musíme porovnat skutečné ceny a mluvit s operátory

Ilustrační snímek

Česko má jedny z nejvyšších cen mobilních dat v celé Evropě. Podle posledních porovnání u nás ceny mobilních služeb...

Zdraví jednoho Čecha stojí ročně přes 36 tisíc, sám nejvíc zaplatí za léky

Ilustrační snímek

Zdravotní péče v Česku stála v roce 2017 v průměru přes 36 500 korun na jednoho obyvatele, přitom v roce 2010 to bylo o...

Cestovatele Zikmunda s Hanzelkou uctí i nově vydaná speciální známka

Příležitostný aršík Století cestovatelů Hanzelky a Zikmunda.

Cestovatel Miroslav Zikmund slaví 100. narozeniny a ke gratulantům se přidává i Česká pošta. Od čtvrtka budou na...

Najdete na iDNES.cz