ČNB (na snímku guvernér Singer) snížila základní úrokovou sazbu na nový rekord. Prostor pro zlevnění půjček je ale malý, říká ekonom Hatlapatka.

ČNB (na snímku guvernér Singer) snížila základní úrokovou sazbu na nový rekord. Prostor pro zlevnění půjček je ale malý, říká ekonom Hatlapatka. | foto: Michal Šula, MAFRA

ČNB snížila sazby na rekordních 0,25 procenta. Půjčky mohou zlevnit

  • 247
Česká národní banka podle očekávání srazila základní úrokovou sazbu o čtvrt procentního bodu na 0,25 procenta. Sazba, která má vliv na úroky v komerčních bankách, nikdy nebyla nižší. Krok bankéřů obecně zvyšuje pravděpodobnost, že zlevní půjčky pro lidi i podniky.

ČNB snižuje sazby

Základní sazba 2T: 0,25 % (- 0,25 pb)
Lombardní sazba: 0,75 % (- 0,75 pb)
Diskontní sazba: 0,10 % (- 0,15 pb)

pb = procentní bod

Naposledy ČNB snižovala úroky letos 28. července, také o čtvrt procentního bodu. Ekonomové od té doby postupně upozorňovali, že vzhledem ke zhoršujícím se ekonomickým ukazatelům (například HDP, klesající spotřeba, pokles inflace), se zvětšuje šance na další zásah centrálních bankéřů.

"V praxi se bohužel toto snížení sazeb odrazí žádoucím způsobem zřejmě jen velmi nepatrně," předpokládá ekonom společnosti Cyrrus Marek Hatlapatka. "Jednak jsou sazby již velmi nízko, jednak se zároveň zvyšuje nejistota ohledně vývoje ekonomiky, což může efekt nižších sazeb na export, investice i spotřebu výrazně utlumit," řekl Hatlapatka iDNES.cz.

Sazby ČNB

Diskontní sazba: zpravidla představuje dolní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení přebytečné likvidity, kterou banky u ČNB uloží přes noc.

Lombardní sazba: představuje horní mez pro pohyb krátkodobých úrokových sazeb na peněžním trhu. ČNB ji využívá k úročení likvidity, kterou poskytne přes noc bankám.

Centrální banka nicméně jedná v naději, že tento krok českou ekonomiku povzbudí. To se podle ekonoma může stát v několika ohledech. "Jedním z nich je pomoc pro exportéry skrze slabší korunu, druhým snaha o zvýšení spotřeby domácností a třetím vyšší investice podniků".

Zlevněním půjček by se více projektů mohlo stát ziskových a firmy by mohly být ochotné více investovat. Na druhou stranu vliv na korunu se už projevil, a sice od nedávné doby, kdy někteří bankéři signalizovali, že tento krok může přijít. K euru koruna za poslední dva týdny oslabila o více než 50 haléřů, což pomáhá tuzemskému exportu.

Pokles sazeb tak jako tak zvyšuje tlak na snižování úročení vkladů a teoreticky by mohl vést k větší dostupnosti úvěrů, což by ideálně mělo povzbudit spotřebu na úkor spoření.