Na konci června končí mandát guvernérovi ČNB Jiřímu Rusnokovi, viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi.
Příští rok v únoru, těsně před koncem funkčního období prezidenta Zemana, vyprší ještě angažmá v bankovní radě viceguvernérovi ČNB Marku Morovi a členovi rady Oldřichu Dědkovi. Ten na rozdíl od Mory už znovu jmenován být nemůže, protože členem bankovní rady v minulosti jednou byl.
Nová rada už sazby nejspíš zvyšovat nebude
„Hlavním úkolem banky je boj proti inflaci. Zatím byl veden pomocí zvyšování úrokových sazeb. Nebudu hodnotit, zda a jak to bylo úspěšné. Chci v zájmu objektivity připomenout negativní efekty, které spočívají v nastupující hypoteční krizi. Vedle úrokových sazeb má ČNB k dispozici další nástroje k boji proti inflaci, které nebyly zcela využívány. Mám na mysli kurzové operace a další,“ uvedl Zeman během svého projevu.
Právě výrok Miloše Zemana možná pomohl k tomu, že koruna v reakci na jmenování nových členů vůči euru obratem posílila o více jak deset haléřů. „K posílení koruně mohl nepřímo pomoci i explicitní výrok prezidenta ohledně zapojení devizových rezerv jako měnověpolitického nástroje v boji s inflací,“ vysvětlil Miroslav Novák, analytik společnosti Akcenta.
Hlavní ekonom České bankovní asociace Jakub Seidler se přiklání k tomu, že nová rada už dále úroky zvedat nebude. „Eva Zamrazilová v době, kdy byla v radě patřila mezi jestřáby. V současné situaci už se ale hlásila k tomu, že by dále sazby nezvyšovala. Jan Frait dříve patřil spíše do holubičího křídla, takže také nečekám, že by chtěl sazby dále zvyšovat. Karina Kubelková pochází z toho korporátního prostředí, takže bude také opatrná,“ uvedl na dotaz iDNES.cz Seidler.
Od července tak nastoupí nová bankovní rada, která nejspíš opustí jestřábí politiku a už dále sazby zvyšovat nebude. Seidler také upozornil, že nelze vyloučit, že by úrokové sazby nezvyšovala ani současná rada. Na červnovém zasedání ale zvýšení ještě očekávat můžeme.
Jmenování Michla guvernérem ČNB vzbudilo na trzích strach, koruna oslabuje |
„Je pozitivní, že končí nejistota, a také to, že rada bude směřovat ke genderové diverzitě,“ komentoval jmenování pro Reuters hlavní ekonom společnosti UniCredit Pavel Sobíšek.
Kladně jmenování nových členů hodnotí i premiér Petr Fiala. „S Evou Zamrazilovou a Karinou Kubelkovou jsem měl možnost osobně spolupracovat a mohu potvrdit, že se jedná o rozumnou volbu pro nadcházející nelehké období,“ napsal na svůj Twitter.
Jan Bureš,hlavní ekonom Patria Finance ovšem varoval, že může hrozit diskontinuita ve směřování ČNB. Pro trhy je podle něj špatnou zprávou, že ani jeden ze stávajících členů bankovní rady není znovu nominován.
„Bankovní rada tak v důležité chvíli prochází výraznou obměnou a hrozí určitá míra diskontinuity v měnové politice a horší čitelnosti ČNB, míra posunu holubičím směrem nebude určitou dobu jasná. Koruna proto může být v nejbližších týdnech hodně volatilní a vracet se do defenzivy,“ vysvětlil Bureš.
Dvě ženy ve vedení ČNB
Hned dvě křesla v radě ČNB obsadí ženy, Eva Zamrazilová (61), která bude od července novou viceguvernérkou, a Karina Kubelková. První zmíněná v radě České národní banky nebude poprvé, zasedla v ní už v letech 2008 až 2014. Od srpna 2014 působila jako hlavní ekonomka České bankovní asociace. V současnosti je předsedkyní Národní rozpočtové rady. Vystudovala Národohospodářskou fakultu Vysoké školy ekonomické v Praze.
Zamrazilová je známá tím, že než ekonomické modely, upřednostňuje širší pohled na hospodářskou situaci. „Věřím, že bankovní rada bude zárukou kontinuity a důvěryhodnosti. Děkuji předchozí radě, že začala včas bojovat s inflací. Zvyšování sazeb není populární, ale bylo to nezbytné. Věřím, že se to začne projevovat ve zpomalování inflace už brzy. Nicméně současná situace vyžaduje hlubší analýzu a každý další krok musí být pečlivě zvažován, “ uvedla během jmenování.
Karina Kubelková je hlavní analytičkou Hospodářské komory. Od roku 2008 pedagogicky působí na Vysoké škole ekonomické, kde v roce 2015 získala doktorát. Vzhledem k tomu, že má Kubelková díky svému působení v Hospodářské komoře blízko k podnikové sféře, dá se odhadovat, že nebude pro další zvyšování úroků. Firmy by totiž nižší úroky a spolu s nimi i levnější půjčky uvítaly.
Do třetice v radě zasedne Jan Frait (56), který je od roku 2007 v České národní bance zodpovědný za oblast finanční stability a makroobezřetnostní politiky. Dosud radě připravoval podklady a z části se tak podílel na její politice. Obrat do ČNB tak nejspíš nepřinese. Frait stejně jako Zamrazilová v radě také není poprvé. Jejím členem byl v letech 2000 až 2006.
Vystudoval obor ekonomika průmyslu na Ekonomické fakultě Vysoké školy báňské v Ostravě. Na stejné fakultě absolvoval i doktorské studium v oboru ekonomie, o tři roky později se ve stejném oboru habilitoval a v roce 2002 byl jmenován profesorem.
Ostře sledované zasedání
Než zasedne nová rada, proběhne ještě 22. června zasedání ve starém složení pod vedení Jiřího Rusnoka. Předpokládá se, že ještě přistoupí k dalšímu zvyšování sazeb. Na svém posledním zasedání ČNB zvýšila základní úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu, což bylo o čtvrt procenta více, než analytici očekávali.
Novým guvernérem ČNB je Aleš Michl, slíbil stabilitu sazeb |
Je možné, že část členů bude v červnu hlasovat pro razantnější nárůst. Michl totiž při svém jmenování avizoval, že na prvním zasedání, které povede, bude hlasovat pro ponechání sazeb na úrovni z červnového zasedání.
Sedmičlenná Bankovní rada ČNB určuje měnovou politiku země a rozhoduje o zásadních měnověpolitických opatřeních. ČNB je vedle utváření měnové politiky zodpovědná za dozor nad celým finančním trhem, včetně bank, pojišťoven a kapitálového trhu. Bankovní rada je sedmičlenná. Členové bankovní rady nesmějí zastávat funkci více než dvakrát.