ČNB nechává základní úrok na 7 procentech. Jde proti trendu zahraničních bank

  14:34
Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na 7 procentech. Na této úrovni ji drží už od června, kdy úrok naposledy zvýšila předchozí bankovní rada. Sazba tak zůstává nejvyšší od roku 1999. Centrální banka také představila čerstvou prognózu. Z ní vyplývá, že ČNB očekává v příštím roce pokles tuzemské ekonomiky o 0,7 procenta.

Výběr uzavírá „matka bank“ - Česká národní banka (ČNB), která na finančními domy dohlíží. „Není to jedna budova, ale celý komplex,“ vysvětlil hlavní archivář ČNB Jakub Kunert. Dominantní je funkcionalistická část, která je vidět z ulice Na Příkopě. Ta vznikla podle upraveného návrhu architekta Františka Roitha, mimo jiné autora zmiňované budovy Komerční banky na Václavském náměstí nebo Městské knihovny na Mariánském náměstí v Praze. Výstavba probíhala v letech 1935 až 1942 a původně pro potřeby tehdejší Živnostenské banky. | foto: Profimedia.cz

Podle guvernéra ČNB Aleše Michla sice se zvýšením sazeb počítal základní scénář makroekonomické prognózy, většina rady ale upřednostnila snahu zachovat stabilní podmínky pro ekonomiku. Pro stabilitu bylo pět členů bankovní rady, dva by upřednostnili růst na 7,75 procenta.

„Podle makroekonomického modelu bychom teď měli výrazně zvýšit úrokové sazby a za pár čtvrtletí je výrazně snižovat. Většina rady se rozhodla vyslat jasné poselství a být kotvou stabilizující podmínky v ekonomice,“ vysvětlil rozhodnutí guvernér.

„Na příštím zasedání vyhodnotíme data a rozhodneme, zda sazby zvýšíme, nebo je necháme stabilní. Tak budeme pokračovat každé další zasedání,“ dodal Michl.

Mzdy se o inflaci zvyšovat nemohou, ohrozilo by to zaměstnanost, říká bankéřka

Hlavní ekonom Deloitte David Marek zachování sazeb při prognóze, která předpokládá jejich zvýšení, kritizoval. Podle něj by makroekonomický model směřoval ke zvýšení sazeb na osm až 8,5 procenta. „ČNB přesto nic nedělá. Tento postup na důvěryhodnosti ČNB nejspíše nepřidá. Možná i toto přispívá k tomu, že inflační očekávání nadále stoupají,“ uvedl.

„Sedm procent je nyní dostatečně vysoko. Sazby už svou práci odvádějí, vidíme ochlazený trh s hypotékami, zpomaluje spotřeba domácností. Propad zažívají také nové korunové úvěry v podnikové sféře. Další navýšení sazeb by podnikům už tak složitou situaci ještě ztížilo,“ vysvětlila důvody pro stabilní sazbu v rozhovoru pro MF Dnes viceguvernérka ČNB Eva Zamrazilová.

Stabilní sazby vítá Lucie Drásalová, hypoteční specialistky ze Sirius Finance. Další zvýšení by totiž mohlo znamenat ještě větší ochlazení na trhu s hypotékami. „Poptávka po nových hypotékách je už tak velmi nízká. Jakékoliv citelné zvýšení sazeb by bylo pro klienty již velmi složité,“ uvedla.

Podpora koruny bude pokračovat

Analytici ponechání sazeb na současné úrovni očekávali. Podle nich tomu nahrával i vývoj inflace, která sice v září vzrostla na 18 procent ze srpnových 17,2 procenta, zůstala ale o 2,4 procentního bodu pod odhadem ČNB.

„Základní úroková sazba podle naší prognózy zůstane na současných sedmi procentech až do srpna příštího roku, kdy by mohla začít postupně klesat. Ještě na konci roku 2023 by se ale měla pohybovat poblíž pěti procent a politicky neutrální hladiny tří procent by měla dosáhnout až v závěru roku 2024,“ očekává Martin Gürtler, ekonom Komerční banky.

Vratislav Zámiš, analytik Raiffeisenbank uvedl, že tamní analytický tým čeká, že ČNB bude nadále pokračovat také v intervencích na podporu koruny.To na tiskové konferenci po zasedání potvrdil i guvernér Michl.

„V posledních týdnech byla aktivita centrální banky na devizovém trhu umírněnější a podle předběžných dat v říjnu nemusela být aktivní vůbec,“ uvedl Zámiš s tím, že první snížení sazeb čeká až v druhé polovině příštího roku.

„Stále ale v ekonomice zůstávají proinflační hrozby, při jejichž zhmotnění by bankovní rada mohla na konci roku naopak přistoupit ke krátkodobému zpřísnění měnové politiky,“ doplnil.

Za hranicemi sazby šponují

V jiné situaci jsou zahraniční centrální banky. Například Americká centrální banka ve středu zvedla své úrokové sazby již počtvrté za sebou o 0,75 procentního bodu na nejvyšší úroveň za téměř 15 let.

Její šéf Jerome Powell zároveň nevyloučil další růst. Připustil ale, že příště může být navýšení menší. Úroky by i tak ve výsledku podle Powella mohly být výše, než se dříve předpokládalo. Na tento výhled reagovaly americké akcie poklesem.

Inflace znovu zrychluje. V září ceny meziročně vzrostly o 18 procent

Základní úrok navýšila koncem října také Evropská centrální banka, která stejně jako její americký protějšek přidala 0,75 procentního bodu. Sazba je tam ale stále nízko, a to jen na dvou procentech. ECB totiž boj s inflací, která v eurozóně dosahuje deseti procent, komplikuje předlužené jižní křídlo. Tomu totiž vysoké úroky prodražují dluh. Šéka ECB Chrisitne Lagardeová ale uvedla, že může přijít i další zvýšení.

Do třetice o srovnatelných 0,75 procentního bodu zvýšila sazby i Bank of England. Přikročila tím k nejvýraznějšímu zvýšení úroků za 33 let. Základní úroková sazba se tak vyšplhala na tři procenta a je na nejvyšší úrovni od roku 2008. Centrální banka zároveň uvedla, že britská ekonomika už vstoupila do recese, která by mohla trvat až do poloviny roku 2024.

Ekonomika příští rok klesne

Centrální banka na základě své prognózy snížila odhad inflace, letos podle ní vystoupá na průměrných 15,8 procenta. V srpnu odhadovala její růst na 16,5 procenta. V příštím roce ČNB počítá s poklesem spotřebitelských cen na 9,1 procenta, ještě v srpnu odhadovala snížení na 9,5 procenta.Do konce roku ČNB očekává inflaci pohybující se kolem 20 procent. Do roka a půl má podle prognózy klesnout k žádoucí úrovni kolem dvou procent.

„Naše kroky budou dostatečné k tomu, aby obnovily cenovou stabilitu. Rada je připravena adekvátně reagovat na inflační tlaky,“ ubezpečil Michl.

Jako proinflační hrozbu vnímá rada ČNB například rychlejší růst mezd. „Čekáme růst mezd o 6,3 procenta napříč ekonomikou,“ uvedl Michl s tím, že vnímá riziko mzdově-inflační spirály.

V příštím roce pak centrální banka čeká pokles ekonomiky o 0,7 procenta. Letos čeká růst HDP o 2,2 procenta. V předchozí srpnové prognóze přitom ČNB pro letošek počítala s růstem o 2,3 procenta a příští rok o 1,1 procenta. Pro srovnání loni ekonomika stoupla o 3,3 procenta.

Autoři: ,

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Nejčtenější

Test řeckých jogurtů: Tučné i plné bílkovin. Který je ale nejlepší?

Premium

Jako superpotravina se dnes označuje kdeco. Přitom jogurtu – zvlášť originálnímu řeckému, který je plný bílkovin, vápníku, vitaminu D a probiotik – by takové ocenění slušelo.

Americké značky pod palbou. Číňané na sítích odhalují, kde se vyrábí luxus

Napětí mezi USA a Čínou se přelévá i do světa módy. Čínští uživatelé sociálních sítí ve videích ukazují, že luxusní zboží s etiketou Made in USA ve skutečnosti často vzniká v čínských továrnách....

Pět let a čtyři miliardy. Bývalý hotel InterContinental v Pařížské se opět otevřel

Po pěti letech znovu otevřel luxusní hotel na kraji Pařížské ulice v Praze. Bývalý hotel InterContinental se po rozsáhlé rekonstrukci za čtyři miliardy korun proměnil v pětihvězdičkový Fairmont...

Velikonoční otevírací doba obchodů. Co můžete očekávat letos

Většina obchodů bude otevřená v průběhu Velikonoc, ale zákonné omezení na Velikonoční pondělí stále platí. Čerpací stanice, lékárny a obchody na nádražích zůstanou v provozu. Své prodejny uzavře také...

Nenechte se zaskočit. Jeden z řetězců zavře obchody i na velikonoční neděli

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že ty s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít zavřeno během některých svátků. Mezi ně patří Velikonoční pondělí, které letos připadá...

Unijní peníze jsme utratili dobře. Jih Itálie spojí nová vysokorychlostní trať

Kvalitní železniční spojení napříč Evropou se dlouhodobě řadí k největším unijním prioritám. Ačkoliv třeba Česká republika se v této oblasti zatím příliš neposouvá, nové vysokorychlostní železniční...

21. dubna 2025

Čína staví nejvyšší most světa, šest set metrů nad řekou. Cestu zkrátí z hodin na minutu

Čína se chystá otevřít nejvyšší most na světě. Jeho stavba na jihozápadě země se blíží ke konci a autům se otevře už v červnu. Most usnadní dopravu a s výškou přes šest set metrů přeroste Eiffelovu...

21. dubna 2025  16:14

Nike je pod palbou čínských influencerů. V Šanghaji vybuduje nové kreativní studio

Společnost Nike chystá otevřít v Šanghaji nové kreativní studio. Volba země je nasnadě. Největší světová společnost vyrábějící sportovní oblečení investuje do jednoho ze svých nejdůležitějších trhů....

21. dubna 2025

Soutěžím poprvé, za výhru asi koupím novou lednici, říká další vítěz Megahry

Soutěž Megahra o auto zná svého čtvrtého týdenního vítěze, stal se jím pan Petr Hnilica ze Štramberka. Protože hraje v soutěži poprvé, výhra ho o to víc překvapila. Ještě si není stoprocentně jistý,...

21. dubna 2025  12:36

Jižní Korea se chystá na vyjednávání s USA o clech. Trumpovi nabídne loděnice

Na náročné vyjednání se Spojenými státy o clech se připravuje i Jižní Korea, jejíž ekonomika je na vývozu i do Spojených států citelně závislá. Pochází odtud spousta známých značek včetně automobilek...

21. dubna 2025

Kanaďané, my vás máme rádi. Americké Palm Springs zaplnily vzkazy sousedům

Navzdory eskalujícímu napětí mezi USA a Kanadou vyvěsilo kalifornské Palm Springs po ulicích transparenty, aby obyvatele Kanady ujistilo, že zde jsou a vždy budou vítáni. Čtyři desítky reklamních...

21. dubna 2025

Staré textilce zasvětil život. Po více než třiceti letech se otevře veřejnosti

Premium

V roce 1992 koupil Dušan Barnáš starou textilní fabriku v podhůří Krkonoš. V příštím roce bude na jejím místě stát volnočasový resort. Původní továrnu, která stojí v Žacléři 200 let, však nikdy...

21. dubna 2025

Zelená elektřina a stabilní ceny. Rakouské komunitní energetiky se účastní i mniši

Rakousko sází do budoucna plně na obnovitelné zdroje energie. Od roku 2030 se má veškerá elektřina v zemi vyrábět pouze z obnovitelných zdrojů. Deset let poté, v roce 2040 chce Rakousko dosáhnout...

21. dubna 2025

Čína pod tlakem. Pracovní místa jsou v ohrožení, firmy čekají na jasnější signály

Obchodní válka Číny s USA může citelně zasáhnout exportně orientovanou čínskou ekonomiku. Odborníci varují, že 145procentní cla ohrozí až dvacet milionů čínských pracovníků, kteří i bez ohledu na...

20. dubna 2025

Letiště, které hýbe světem. Dubaj kraluje mezinárodní dopravě

Mezinárodní letiště v Dubaji se loni opět stalo tím nejvytíženějším na světě. Odbavilo celkem 92,3 milionu cestujících, což představuje meziroční nárůst o 6,1 procenta. Pokud by se ovšem do statistik...

20. dubna 2025

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Velmi se bojím. Změny ochromily americké spotřebitele, pod tlakem nakupují

Celní šachy prezidenta Donalda Trumpa matou americké domácnosti. Někteří lidé pospíchají s nákupy, další si pod tlakem vytvářejí zásoby. Jiní rovnou přiznávají, že je rychlé změny ochromily....

20. dubna 2025

Japonsko bude s USA jednat o clech. Bezpečnost do nich však zahrnovat nechce

Japonská vláda nebude do rozhovorů se Spojenými státy o clech zahrnovat bezpečnostní témata, prohlásil dnes japonský premiér Šigeru Išiba. Americký prezident Donald Trump přitom před několika dny...

20. dubna 2025  10:40