S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

  9:49aktualizováno  18:24
Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat některé bezkontaktní platby kartami do 500 korun bez informace o důvodu zamítnutí. V takovém případě lze platbu provést vložením karty do terminálu a zadáním PIN. Upozornila na to Česká národní banka.

Důvodem je podle banky skutečnost, že některé platební terminály nemusí být na nová pravidla připraveny.  Varování ČNB se týká jen fyzických platebních karet, bez komplikací bude možné podle centrální banky bezkontaktní platbu provést kartou nahranou v mobilním telefonu či jiném zařízení.

„Od 14. září se v České republice uplatní nová pravidla pro ověřování karetních plateb stanovená evropským nařízením. Česká národní banka v této souvislosti upozorňuje, že při platbě fyzickou platební kartou v kamenných obchodech mohou v některých případech nastat určité komplikace,“ uvedla ČNB.

Jen dočasné problémy

„Je to jen dočasné a očekáváme, že se to bude týkat pouze malého počtu terminálů,“ řekl serveru Penize.cz ředitel rozvoje produktů a inovací kartové asociace Mastercard pro Česko, Slovensko a Rakousko Luděk Slouka.

Terminály proto budou muset projít aktualizací, popřípadě budou nahrazovány novějšími. „Do konce roku už bude většina terminálů aktualizována,“ uvedl pro iDNES.cz generální ředitel Visa pro Česko a Slovensko Marcel Gajdoš. 

Zamítání bezkontaktních plateb bude v některých případech pravděpodobné i na terminálech využívaných k prodeji jízdného v prostředcích hromadné dopravy. „Ty obvykle nedisponují možností provést kontaktní platbu se zadáním PIN, v případě zamítnutí tak musíte využít jinou bezkontaktní platební kartu nebo si jízdenku zakoupit prostřednictvím SMS, mobilní aplikace či u řidiče,“ upozornila centrální banka.

Podle šéfa obchodu a rozvoje Mastercard Martina Dolejše ale problémy při bezkontaktních platbách v MHD a při parkování nehrozí. Přísnější ověřování se na tento typ plateb prý nevztahuje.

„V případě plateb v kamenných obchodech se zavádí počítadla na sčítání po sobě jdoucích transakcí bez ověření, kterých může být maximálně pět. Poté se musí uživatel ověřit. Na počátku se může stát, že zákazník může narazit na terminál, který jeho platbu bez PIN zamítne. V takovém případě je nutné kartu vložit do terminálu, který si pak požádá o zadání PIN, a vše proběhne, jak má,“ uvedl Dolejš.

Souhlasí s ním i mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Daniel Šabík. „Nové nařízení Evropské komise se netýká nákupu jízdenek přes bezkontaktní terminály v tramvajích, metru nebo v jízdenkových automatech. Tyto úhrady jsou jednou z výjimek uvedených v článku 12 nařízení Evropské komise/České národní banky,“ uvedl Šabík. Jízdenkové automaty ve stanicích navíc umožňují platbu i kontaktně, to jest se zadáním PIN.

Nově začne pro banky v celé EU platit také jednotný strop, kdy celkový součet zaplacených částek od posledního silného ověření (zadání PIN) nesmí přesáhnout 150 eur (3800 korun) nebo přesáhnout pět plateb za sebou. Česká spořitelna, která má v Česku nejvíce klientů, proto spouští aplikaci George klíč pro všechny klienty. Klienti spořitelny, kteří ji nepoužívají, mohou nadále potvrzovat všechny transakce v digitálním bankovnictví pomocí SMS kódu, řekl dnes novinářům ředitel digitálních služeb ČS Filip Zeman.

Příliš pomalá bezpečnost. Online platby budou bezpečnější, ale složitější

Podle nařízení EU by měly mít platby kartou silné, dvoufaktorové ověření uživatele. To by mělo být vyžadováno při on-line přístupu k platebnímu účtu, při provádění elektronické platební transakce nebo při jakémkoli úkonu prostřednictvím prostředků komunikace na dálku, který by mohl vést k riziku platebního podvodu nebo jiných zneužití. Zároveň jsou v nařízení také výjimky, mezi něž patří bezkontaktní platby nízkých částek, důvěryhodní příjemci či opakující se transakce se stejnou částkou a stejným příjemcem.

Banky jsou na případné potíže připraveny

Banky, které v Česku vydávají karty svým klientům, jsou na novou povinnost plně připraveny. Řekl to poradce České bankovní asociace pro platební styk a kyberbezpečnost Tomáš Hládek.

Úprava terminálů bude podle mluvčí ČSOB Michaely Průchové probíhat postupně. „Zavádíme funkcionalitu, abychom mohli terminál, pokud tuto funkcionalitu bude podporovat, požádat pouze o zadání PINu, a nenutili klienta kartu vkládat,“ uvedla pro iDNES.cz Průchová. 

ČNB podle Hládka svým sdělením upozorňuje na to, že ne všechny terminály u obchodníků jsou připraveny při použití karty v bezkontaktním režimu vyslat do banky on-line informaci o jejím použití. Tuto informaci však banky nutně potřebují, bez ní nemohou transakci provést. Proto centrální banka doporučuje při odmítnutí provedení bezkontaktní transakce provést takovou transakci kontaktně, tedy zasunutím do terminálu a zadáním PIN.

Při použití bezkontaktních platebních karet i nyní komunikuje terminál, který provozuje obchodník, s bankou. Jinak by se banka nedozvěděla, že se platba uskutečnila. Dosud ale byla kontrola, kolikrát byla bezkontaktní karta použita, prováděna „off-line“. Podle nových pravidel je povinností každé banky, která vydala bezkontaktní platební kartu, kontrolovat počet provedených bezkontaktních transakcí danou kartou „on-line“, podotkl Hládek.

Podle prezidenta Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáše Prouzy však banky přípravu na nová pravidla podcenily. 

„Vážím si toho, že Česká národní banka upozornila na možné problémy s aplikací nových pravidel pro větší bezpečnost plateb kartami. Je ale smutné, že takové upozornění vůbec musela vydávat. Banky už měly být dávno připravené a software platebních terminálů dávno aktualizován. Nerozumím tomu, proč banky přípravu na nová pravidla tak zanedbaly. A když už nejsou připravené, měly varovat své zákazníky ony a nemusely spoléhat na Českou národní banku,“ řekl.

Obchodníci problémy nečekají

Obchodníci  velké problémy v souvislosti s novou povinností neočekávají, žádná mimořádná opatření proto nechystají.

„O této záležitosti jsme informovaní. S největší pravděpodobností nebude potřeba přijímat žádná mimořádná opatření. Zamítnutí plateb se může objevit, ale podle našich informací by se mělo jednat řádově pouze o jednotky případů.“ uvedl mluvčí Penny Marketu Tomáš Kubík. 

„O novém opatření nás předem informoval dodavatel platebních terminálů a ujistil nás, že všechny terminály na něj budou připraveny,“ sdělila mluvčí hypermarketů Globus Rita Gabrielová. „Pro zákazníky Globusu budou nastaveny tak, že se při platbě nižší než 500 korun v nahodilých intervalech zákazníka na PIN zeptají. Po jeho zadání zákazník plynule svůj nákup dokončí, aniž by pro něj nastala jakákoliv omezení. Na novou situaci připravujeme také naše zaměstnance na pokladnách, aby mohli v případě potřeby našim zákazníkům poradit či vysvětlit, že k této změně na českém trhu došlo,“ dodala.

Další řetězec Tesco podle mluvčího Václava Koukolíčka nepředpokládá, že by změna například prodloužila dobu potřebnou na obsluhu zákazníka na pokladně. „Komplikací se neobáváme, neboť v tomto roce u nás dochází ke kompletní výměně platebních terminálu,“ doplnila mluvčí internetového prodejce Alza.cz Patricie Šedivá.

Výraznější problémy neočekává ani soukromý dopravce RegioJet. „V případě zamítnutí bezkontaktní platby bude standardně možnost platby kartou prostřednictvím jejího vložení do terminálu. Případné komplikace bychom řešili ve spolupráci s bankami a dalšími institucemi, které jsou našimi smluvními partnery pro provoz platebních terminálů a zpracování karetních transakcí,“ uvedl mluvčí firmy Aleš Ondrůj.

Češi rádi platí bezkontaktně

Podle mezinárodních srovnání patří Češi k přeborníkům v bezkontaktním placení. Pouhým přiložením karty k terminálu loni proběhlo 92 procent plateb.  Podle srpnového průzkumu společnosti Mastercard podíl Čechů platících chytrým mobilem je 31 procent, zatímco v roce 2016 to bylo pouze 13 procent.

Počet vydaných platebních karet v Česku loni stoupl o půl milionu na 11,8 milionu. Počet karetních transakcí v obchodech činil 1,089 miliardy, o 277 milionů meziročně více. Objem plateb v obchodech vzrostl v tomto období o 160 miliard na 700 miliard korun.

Od února je v Česku možné platit pomocí Apple pay:

Autoři: ,
  • Nejčtenější

Největší řetězec v ČR ovládají Vietnamci, mají pětinu trhu, tvrdí šéf svazu obchodu

Největším řetězcem v České republice co do velikosti tržeb je oficiálně Kaufland. Prezident Svazu obchodu a cestovního...

Byty na Manhattanu už nikdo nechce. Cena rapidně klesá, makléři se diví

Američtí realitní makléři čelí zapeklité záhadě. Přestože je ekonomická situace dobrá a úrokové sazby se v USA pohybují...

KOMENTÁŘ: Rozepře mezi Prahou a Pekingem budou Česko stát 23 miliard

Probíhající rozepře Číny a Prahy se promítnou do českého hrubého domácího produktu negativně, čímž poškodí tuzemskou...

Premium

Řekněte, odkud máte miliony. Soud poprvé rozhodl v prokazování majetku

Podnikatelka L. Š. přiznala příjmy ve výši půl milionu korun. Jenže podle zjištění Finančního úřadu pro Zlínský kraj se...

Naštvaná Schillerová. ČSSD nechce zdanit rezervy na životní pojištění

Sociální demokraté ve středu rozladili ministryni financí za ANO Alenu Schillerovou. Hlasovali při jednání rozpočtového...

Premium

Výrazný nos, vzdělání sestry. Proto si Gott vybral Ivanu, říká novinářka

Profesní vztah je pojil pětadvacet let, ona ho však osobně poznala už jako holčička. Navzdory všem turbulencím, které...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Dotace pro zemědělce ovlivní změna klimatu i brexit, říká náměstek

Brexit připraví v příštích sedmi letech české zemědělství o 14 miliard korun. Alespoň tak vypadá návrh společné...

Na jatka, kde se týrala zvířata, míří žaloba. Nejde o běžnou praxi, brání se

Po zveřejnění šokujícího videa z prostředí jatek ve Všeticích na Benešovsku podávají veterináři na zařízení trestní...

Škoda Auto získala ocenění odpovědný zahraniční investor

Předseda vlády ČR Andrej Babiš společně s dalšími ministry udělil v pondělí ceny odpovědný zahraniční investor v České...

Sklizeň byla lepší než loni. Obilí je o desetinu víc, brambor o 4 procenta

Po krizovém roce si zemědělci letos spraví náladu. Úroda bude v dlouhodobém horizontu průměrná. Obilí bude o desetinu...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz