"Navíc mi bylo řečeno, že po vstupu Česka do Evropské unie by se měla Praha stát jakousi branou Východu pro podniky a že město hodně poroste," říká Bradshaw.
Cizinců, kteří takto ukládají peníze do českých nemovitostí, rychle přibývá. Stavitelé nových bytových domů spolupracují se zahraničními agenturami, které dodávají kupce rovnou pro několik bytů najednou.
České hypoteční banky mají stovky smluv s cizinci. Holanďané ve velkém stavějí horské chalupy v Krkonoších. A některé pražské čtvrti už jsou v rukou Italů, zájem mají i Rusové, Irové, ale i Vietnamci či Číňané.
Nový zákon podepsán
Poptávka z ciziny je silná už roky, ale nyní realitní makléři spoléhají, že vstup do EU rozhýbe i podezíravé skeptiky. "Jděte na Východ, dokud není pozdě," psal v březnu britský týdeník Observer.
Prezident Václav Klaus pak minulý týden podepsal čerstvě upravený devizový zákon, ve kterém se cizincům otvírají nové cesty. Občané západní Evropy a USA budou smět kupovat nemovitosti i bez trvalého pobytu, stačí jen pobyt přechodný.
Pro cizince je však nejdůležitější, že zákon nezměnil nic na nejčastěji používané metodě: založit v Česku firmu a skrze ni koupit cokoli. Tak lze totiž obejít omezení, aby si cizinci mohli v Česku přímo nakupovat nemovitosti.
VÝVOJ CEN SLEDUJTE NA CENYBYTU.IDNES.CZ |
Podobně bude postupovat také kaskadér Brandshaw. A stejnou cestou jdou i stovky Holanďanů, kteří si v Podkrkonoší nechávají stavět celé enklávy rekreačních domků. "Zájem pořád narůstá," říká Jiří Sedláček ze Dvora Králové.
Jeho firma už po dvaadvaceti domcích ve Stupné na Jičínsku připravuje další projekt u Vrchlabí. "Holandsko je placka, proto se jim tu líbí. A hlavně pozemek, jídlo i pivo jsou tu daleko levnější," uvádí Sedláček.
Kup a pronajmi
Za jednu novou chalupu Holanďané utratí nejméně dva miliony korun, za metr pozemku jsou ochotni zaplatit i pět tisíc korun. "Mezi sebou si chalupy pronajímají za 600 až 700 eur týdně, takže do čtyř let mohou mít peníze zpátky," popisuje Sedláček.
Vidina, že budou vydělávat na pronájmu a na zhodnocení nemovitosti, táhne do Česka většinu kupců. Málokdo tu chce bydlet. V Praze mají cizinci zájem hlavně o dražší byty, které pak také draze pronajmou.
"V kategorii okolo 50 tisíc korun za metr tvoří cizinci až patnáct procent klientely, ale u nejdražších bytů až šedesát procent," říká Jakub Sedmihradský z firmy Lexxus, která prodává nové byty a orientuje se na Irsko, Německo, ale i Rusko.
Kdo koupí stometrový byt, může podle něho na pronájmu získat přes 30 tisíc měsíčně. Po bytech se však neptají jen Evropané, ale i Číňané či Vietnamci.
"Chtějí hlavně panelákové a levné byty a jeden byt kupuje často pět i šest lidí dohromady," popisuje Lucie Buková, šéfka realitní firmy Oligo. Největší zájem mají Vietnamci o Prahu 4, kde to znají, protože tam pracují na tržištích.