Cizinci pomáhají české ekonomice a bohatnou

  1:00aktualizováno  1:00
Česká ekonomika se už bez pomoci cizích rukou a mozků neobejde. Dokazují to také poslední čísla evropského statistického úřadu Eurostat, podle nichž si u nás cizinci loni vydělali miliardu eur čistého (přibližně 27 miliard korun). To je téměř o 43 procent více než v roce 2005.
Ukrajinští dělníci často podléhají druhému "zdanění" mafií. Ilustrační foto.

Ukrajinští dělníci často podléhají druhému "zdanění" mafií. Ilustrační foto.

Statistika přitom podchycuje jen oficiálně zaměstnané cizince, kterých bylo v Česku ke konci listopadu přes 239 tisíc. Při započítání cizinců pracujících na živnostenský list nebo rovnou načerno bude jejich čistý výdělek ještě podstatně vyšší.

Eurostat při skládání ojedinělé statistiky vycházel z dat, která mu poskytly jednotlivé členské země EU. Od čistého výdělku cizinců se navíc pokusil odečíst náklady na cestu do cílové země.

Nejvíc vydělali Slováci, ale...
Podle této metodiky plynula největší část z peněz vydělaných cizinci v Česku do peněženek občanů Slovenska. Těch u nás pracuje přibližně 103 tisíc a po odečtení daní si loni vydělali přes deset miliard korun. Na rozdíl od jiných cizinců se nemusí potýkat s jazykovými problémy a pracovním povolením. Často mají dobré vzdělání a ve firmách zastávají vysoké posty. Je také zřejmé, že většinou nepracují načerno.

Česko zároveň patří mezi pět evropských zemí, kde si oficiálně vydělává nejvíce lidí pocházejících ze zemí mimo Evropskou unii. Celkem si tady zaměstnanci bez unijního pasu vydělali přes osm miliard korun, což je podle Eurostatu stejně jako v Británii a Itálii a jen o něco méně než ve Španělsku a vedoucím Nizozemsku. Tam si cizinci pocházející ze zemí mimo EU přišli přibližně na 13,5 miliardy korun.

Stále je třeba mít na paměti, že jde o oficiální statistiky a při započítání šedých a černých výdělků by pořadí vypadalo jinak.

Ukrajince obírá o čistý výdělek mafie
V Česku statistikou hýbou Ukrajinci. Pracovní povolení jich má 54 tisíc a z porovnání oficiálních údajů pak vyplývá, že by druhá nejtučnější suma z celkových čistých výdělků cizinců měla plynout občanům Ukrajiny. Jenže neziskové organizace, které se nelegální prací cizinců zabývají, hovoří až o pětinásobku Ukrajinců, kteří v Česku pracují.

V takovém případě by i při podprůměrné mzdě a jen sezonní práci Slováky v čistých výdělcích snadno trumfli. Jejich "pracovní trh" má však nekompromisní specifika. Často musí spoléhat na pomoc mafie, která jim zajišťuje pracovní kontakty, ale tvrdě za to vyžaduje odměnu.

"Jdou do zahraničí bez znalosti jazyka, nevyznají se v úředních věcech, pak jsou snadným terčem obchodníků s lidmi," říká Lenka Samková z Arcidiecézní charity, která se mimo jiné snaží těmto lidem pomoci najít legální cestu k práci.

"Jako pomocné síly v kuchyni berou kolem osmdesáti korun na hodinu, ale půlku odvádějí mafiánům," říká Češka zaměstnaná v pražské restauraci. Podle ní navíc Ukrajinky obvykle platí mafii také za ubytování a z vydělaných peněz jim tak zůstává podstatně méně. Lépe se jim vydělává až v případě, že se jim podaří získat pracovní povolení.

"S trochou štěstí si pak přijdou i na třicet tisíc měsíčně, hlavně profese, jako jsou svářeči či soustružníci," vyjmenovává Samková specializované dělníky, po nichž prahnout tuzemští zaměstnavatelé.

Ženy podle ní nejčastěji oficiálně pracují v hypermarketech, kde berou od 70 do 100 korun hrubého na hodinu. Ukrajinci mají také problém dostat peníze domů a obvykle se přitom nevyhnou dalšímu "zdanění", ačkoli je vozí v hotovosti. Podle Eurostatu oficiálně z Česka odešlo do zemí mimo EU jen 2,7 miliardy korun.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Najdete na iDNES.cz