Civilní soudy budou moci rušit lichvářské smlouvy

  1:26aktualizováno  1:26
Na rychlé půjčky v Česku doplácí stále více lidí. Podle Asociace občanských poraden, která se snaží lidem pomoci z dluhů, přišli lidé vinou lichvářů za první pololetí letoška zhruba o třináct milionů korun, a toto číslo roste.
Vyděračské smlouvy by nově mohly rušit soudy. Ilustrační foto.

Vyděračské smlouvy by nově mohly rušit soudy. Ilustrační foto.

Tvůrci nového občanského zákoníku chtějí tento stav změnit. Do jeho návrhu proto vložili paragraf, který dovolí soudcům na podnět dlužníka zrušit vyděračské smlouvy.

Pokud by nový návrh platil už nyní, mohl by například pomoci Níle Hladíkové, která si v dubnu půjčila sto tisíc korun na slibovaný třicetiprocentní úrok. Na účet jí však nakonec dorazilo jen 75 000 korun a do schránky dopis požadující zaplacení téměř dvou set tisíc korun.

"Věřila jsem tomu, co mi na pobočce řekli. Některým částem smlouvy jsem nerozuměla a chtěla jsem je vysvětlit, ale poradkyně mě ujišťovala, že se mě to netýká, protože platí zvláštní výhodná akce," popisuje zoufale svůj příběh.

Podobné případy jsou podle policejních statistik spíše na ústupu. Zatímco v roce 2003 Policie ČR vyšetřovala čtyřicet trestních oznámení, loni to byla jen polovina.

"Tuto činnost je těžké vyhledávat. Vyšetřujeme v podstatě jen to, co nám lidé oznámí," vysvětluje mluvčí kriminální policie Pavla Kopecká s tím, že se podle ní naučili lidé také více počítat a už se nenechají tak často napálit.

Občanské poradny však tento argument vyvracejí. "Těchto případů je stále dost a rozhodně jich neubývá," říká Pavlína Šafusová z varnsdorfské poradny Na Křižovatce.

Souhlasí s ní i právník Sdružení obrany spotřebitelů (SOS) Jan Šulc. "Lidé se nás na tyto věci dotazují stále častěji. Loni jsme vyřizovali až tisíc podobných dotazů," říká.

Šafusové tvrdí, že se lichváři zaměřují cíleně na lidi ve finanční tísni. Nevýhodné smlouvy však prý podepisují i takzvaní bílí koně, tedy lidé, které k podpisu přiměl jejich známý s tím, že jemu úvěr určitě dají a že se pak spolu nějak vyrovnají.

Podle SOS je situace tristní zejména u nebankovních institucí. "Regulace je tam vágní, a tak jakýkoliv krok, který pomůže tuto divočinu kultivovat, je rozhodně dobrý," říká Šulc k návrhu nového paragrafu občanského zákoníku. 

"Nový paragraf celou situaci nevyřeší, ale určitě ji bude krotit," domnívá se Kateřina Vosičková z Občanské poradny v Berouně. Ačkoliv SOS novou úpravu vítá obává se toho, že by lidé mohli nový institut zneužívat a snažit se zpochybňovat úvěrové smlouvy jen proto, že se jim nechce splácet.

"Toho se nebojím," říká duchovní otec nového zákoníku Karel Eliáš. Podle něj je totiž nutné před civilním soudem dokázat, že dlužník smlouvu podepsal v tísni, jinak ji soudce nezruší. Paragraf je podle něj sepsán tak, aby postihoval nejenom enormně vysoké úroky, ale i nepřiměřené smluvní pokuty.

"Právě ty často navýší původní úvěr na několikanásobek," vysvětluje sociální pracovnice Dana Kalistová. Podle Šulce by tak bylo dobré výši těchto úroků a pokut limitovat přímo zákonem jako několikanásobek aktuální úrokové míry.

Máte zkušenost s podvodnými smlouvami?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 30. července 2008. Anketa je uzavřena.

Ne 594
Ano 405

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Dopis pošta doručí jen jednou týdně. Vybranou zásilku až za tři dny

Ilustrační snímek

Česká pošta šetří, nestíhá tak doručovat včas, a proto plánuje, že některé druhy zásilek bude roznášet méně často než...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Všechno závadné polské hovězí už je zajištěné, snědlo se 110 kilo

Řezník v obchodě v polském městě Gdyně aranžuje hovězí maso.

Veškeré nezpracované hovězí maso z Polska ze 700 kilogramové zásilky se již dohledalo, řekl v pátek mluvčí veterinářů....

Moneta o miliardu snížila nabídku na převzetí Air Bank a Home Credit

Ilustrační snímek

Společnost Moneta Money Bank se rozhodla snížit nabídku na převzetí konkurenta Air Bank a českého a slovenského Home...

Desítky zakázek bude nutné vyhlásit znovu, ministerstvu se ztratila data

Ilustrační snímek

Národní elektronický nástroj (NEN) má ulehčit zadávání veřejných zakázek, v novém roce však některým soutěžícím práci...

Najdete na iDNES.cz