Trudná nálada na burze v čínském městě Chang-čou (27. července 2015)

Trudná nálada na burze v čínském městě Chang-čou (27. července 2015) | foto: AP

Expert: Na Číně jsme závislí víc, než myslíme. Pád akcií nás ohrožuje

  • 119
Propad na čínském akciovém trhu může zprostředkovaně dorazit i do Česka. Domácí vývoz je totiž na Číně závislý víc, než to na první pohled vypadá. „Když Čína půjde přechodně dolů, nás to se zpožděním zabrzdí,“ říká v rozhovoru pro iDNES.cz investiční stratég Raiffeisenbank Aleš Michl.

Čínské akcie za poslední měsíc ztratily třetinu své hodnoty. Je to jen korekce na trhu, nebo se investoři bojí, že čínskou ekonomiku čekají problémy?
Na burze se odráží reálná ekonomika. Podobně jako když akcie padaly před recesí v USA. A já se těším na to, až spadnou ještě víc, abych si je nakoupil. Ale ten pád nemusí být způsoben jen vývojem v Číně samotné. Když se v roce 2013 spekulovalo na růst úroků v USA, taky akcie padaly. A nyní se spekuluje znovu.

Přibrzdí se tedy růst v Číně?
Zpomalení růstu je zdravé a Číňané to vědí. Už teď tvoří investice, například do infrastruktury asi polovinu HDP. Nemůžete donekonečna takto stavět a stimulovat ekonomiku, protože byste skončili s kupou nadbytečných kapacit a spoustou špatných úvěrů.

Čínské trable

Čínské akcie od poloviny června výrazně klesají. V pondělí vykázaly nejvyšší denní propad za více než osm let. Pokles akcií vyvolal obavy o finanční stabilitu druhé největší ekonomiky světa. Vláda přijala řadu opatření, mimo jiné zakázala prodej akcií všem akcionářům s vyšším než pětiprocentním podílem ve firmě.

zdroj: ČTK

Byl jsem v Číně tuším pětkrát. Třeba v Čching-tao si stavěli přes jeden záliv nejdelší most a tunel na světě. Mít přes jeden záliv dvě stavby, to je nesmysl. Čína nemůže hnát růst pořád jen betonem. Pokud se realitní bublina příliš nafoukne a nebude krýt skutečné potřeby měst, začnou se v ní pod tíhou nadbytečných kapacit objevovat díry a splaskne.

Je to prostě stejný bankovní socialismus, který nefungoval v Česku v 90. letech a i v Americe vybublal do recese.

Co tedy budou Číňané dělat, přestanou investovat?
Čína potřebuje sladit změny ve své ekonomice tak, aby naučila své obyvatele utrácet. A aby využila jejich útraty k dalšímu růstu, kdy bude vliv průmyslu oslabovat. Potřebují to prostě přetočit z betonu na trochu víc spotřeby. Zatímco dříve čínská propaganda nabádala lidi ke spoření, současná reformující se Čína má před obchodními domy nápisy vybízející k útratám.

Čínu tenhle proces bude stát několik let zpomalení, možná i recesi. Pak ji ale nakopne další urbanizace, stěhování se lidí do měst a vznik velkých megaměst. Něco podobného co zažila Evropa při průmyslové revoluci.

Které sektory zasáhne případný pokles nejvíce?
Kvůli pádu cen může být postižen realitní byznys. A pak banky kvůli špatným úvěrů. A také veškeré šedé bankovnictví, kdy úvěry dávají i velké státní podniky.

Hrozí Číně vedle té akciové bubliny, která teď splaskla, ještě nějaké další bubliny?
Brzy vyrostou z mediální bubliny, že jsou nejlevnější, že tam se vyrábí levně. Nebude to pravda. Lidé budou chtít přidat. Do Číny se již nebude chodit jako do super nejlevnější země. Čína bude o průmyslových klastrech, které propojují firmy s dodavateli, a o lidech stěhujících se do megaměst kvůli touze vydělat peníze a utrácet. To, co tam bude zahraniční firmy držet, již nebude nízký plat, ale třeba to, že v okruhu hodiny budou mít na výběr ze stovky dodavatelů.

Může se propad v Číně přelít i do české ekonomiky?
Traduje se, jak jsme závislí na Německu. Na první pohled to vypadá jasně, do Německa míří třetina českého exportu. Ale všechny díly, dráty, kabely, displeje a sedadla jsou hodnotově pro český vývoz do Německa dvakrát podstatnější než auta. Většina těch dílů se v Německu dá dohromady, přidá se k tomu výzkum, vyleští se to, zabalí a zamíří do USA nebo Číny.

Proto je klišé říkat, že jsme šíleně závislí na Německu, když vyvážíme díly, které jsou tam smontovány a exportovány dál. Jsme závislí na Číně - a USA - víc, než si myslíme. Tam se rodí poptávka po německých, potažmo českých exportech. Když Čína půjde přechodně dolů, nás to se zpožděním zabrzdí.