Čínská měna se po 10 letech hnula

  14:35aktualizováno  14:35
Čína po letech ustoupila nátlaku vyspělých zemí a uvolnila pevný kurz své měny. Dosavadní kurz 8,28 jüanu přestal platit hodinu po poledni a Čína povolila růst na 8,11 jüanu za dolar. Čína pevný kurz opustila téměř po než deseti letech. Rozhodnutí zdraží čínské zboží.
Čína

Čína - Čína - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stejný krok oznámila i Malajsie. Na druhou stranu finanční orgány Hong Kongu podle AP setrvají na pevném kurzu vůči dolaru. Jak se zachovají ostatní asijské státy, ukáže čas.

Od pátku začnou v Číně platit nová pravidla pro pohyb kurzu, která mu umožní vychýlit se o 0,3 procenta od centrální parity.

Nejdřív propad, pak růst
Na pevný kurz si v minulosti stěžovaly zejména Spojené státy. Tvrdily, že kurz je podhodnocen. Bushova administrativa rozhodnutí Číny přivítala. Právě USA na změně vydělají.

"V případě, že rozhodnutí čínské vlády znamená, že se kurz bude moci pohybovat tak, jak o tom hovoří první zprávy, bude to znamenat výrazné zlepšení amerického zahraničního obchodu," odhaduje analytik Volksbank Vladimír Pikora. K tomu ale nedojde hned.

"Kontrakty mezi USA a Čínou jsou již nasmlouvané. Zboží bude podle smluv dodáno. Jenomže kvůli silnějšímu kurzu jüanu k dolaru se najednou ceny čínského zboží dováženého do USA zvýší," upozorňuje Markéta Šichtařová z Next Finance.

V první fázi se podle ní obchodní bilance USA propadne do ještě většího schodku, která potopí dolar. "Koruna může k dolaru posít ještě před koncem roku na 24 korun za dolar i více," odhaduje Šichtařová.

Pohyb správným směrem, ale pomalý
Podle Pikory Čína udělala politické gesto, které by mohlo odstranit nejeden problém světového obchodu, včetně dovozních kvót na čínský textil, který v posledních měsících zaplavuje Evropu.

"Kurz by působil podobně jako tarify. S tím rozdílem, že nyní by situaci řešil trh," uvedl. "Na druhou stranu je extrémně brzy na nějaká hodnocení. Pravdou nicméně zůstává, že čínská vláda by neudělala krok, který by Čínu výrazněji poškodil," uvedl v souvislosti s tím, že nový kurz znamená zdražení čínského zboží.

Ekonomové uvolnění měny očekávali, i když je pravdou, že načasování bylo pro většinu z nich překvapením. "Ta dvě procenta jsou ale málo. Trh očekával zhruba tři až pět," doplnil Pikora.

Že Čína zvolila příliš pomalé tempo, upozorňují i další analytici. "Myslím, že trh bude zklamaný," prohlásil hlavní ekonom ústavu Standard Chartered Mike Moran pro ČTK.

"Mírné posílení (o 2,1 % vůči USD) nemůže zásadně pomoci v nápravě globální nerovnováhy mezi investicemi a úsporami, která stlačuje dlouhodobé reálné úrokové sazby dolů. Ani to neznamená významný impuls pro americký, evropský či asijský vývoz do Číny," domnívá se Helena Horská z Raiffeisenbank.

Podle ní ale fakt, že další asijské státy, které také bojují proti posilování vlastních měn, mohou nyní mírně povolit otěže svým měnám, může pozici amerických a evropských firem zlepšit.

Dolar oslabil
Na revalvaci jüanu dolar podle očekávání ihned reagoval.

"Devizový trh bezprostředně reagoval všeobecným oslabením dolaru, což se dá vysvětlit přechodem na koš měn a tím menší potřebou nakupovat dolary. Dolar nejvíce oslabil vůči asijským měnám, což se čekalo," řekl analytik České spořitelny Luboš Mokráš. Podle Pikory by se ale mělo postavení dolaru časem zlepšit.

"Za půl až tři čtvrtě roku začne dolar posilovat," uvedl.

Autoři: , ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Veterináři našli 700 kilo polského masa se salmonelou. Dovozy se zpřísní

Ilustrační snímek

Do České republiky se dostala dodávka zhruba 700 kilogramů hovězího masa z Polska, které obsahovalo bakterii...

Elektronické daňové přiznání nebude, úředníci zrušili tendr na daňový portál

Budova Generálního finančního ředitelství

Generální finanční ředitelství v úterý zrušilo zadávací řízení veřejné zakázky na zpracování portálu Moje daně. Z...

Další zářez v terénu. Veterináři našli v Praze páchnoucí neznámé maso

Ilustrační snímek

Sto třicet kilogramů masa s nejasným původem našla Státní veterinární správa při kontrolách v Praze 10. Páchnoucí...

Najdete na iDNES.cz