Vyšetřování se zaměří na různé druhy sýrů, mléka, smetany a dalších. Krok Pekingu zřejmě souvisí se sporem o cla na dovoz čínských elektromobilů do EU.
Zdaleka největším vývozcem mléčných výrobků z EU do Číny je z uvedených zemí Irsko, na než podle Reuters míří Čína především. Irsko loni prodalo této asijské zemi mlékárenské zboží v hodnotě 461 milionů dolarů.
EU byla v loňském roce podle čínských celních údajů druhým největším dovozcem mléčných výrobků do Číny, z hlediska hodnoty dovozu tohoto zboží jí patřilo nejméně 36 procent. První byl Nový Zéland. Podle Generálního ředitelství pro zemědělství a rozvoj venkova, které působí při Evropské komisi (EK), loni Evropská unie vyvezla do Číny mléčné výrobky za 1,7 miliardy eur (42,7 miliardy Kč). Proti roku 2022, kdy měl vývoz hodnotu dvou miliard eur, to znamená pokles.
Z údajů Českého statistického úřadu vyplývá, že se loni z Česka do Číny vyvezlo mléka a mléčných výrobků, medu a vajec za 23,3 milionu korun. Podle předsedy představenstva Českomoravského svazu mlékárenského Jiřího Kopáčka exportují takto daleko na východ pouze jednotky firem, ve větším by se tak českého exportu neměly kontroly dotknout.
V současné době pak nejsou funkční žádné programy na propagaci mléčných výrobků na export, jako tomu bylo třeba dříve u evropského projektu Milky Way, který podporoval vývoz trvanlivých a čerstvých mléčných výrobků do Libanonu, Saúdské Arábie a Spojených arabských emirátů, dodal Kopáček. Dříve pak existoval podobný projekt na propagaci v Rusku.
Evropská komise v úterý navrhla úpravu dodatečných cel na dovoz elektromobilů z Číny do Evropské unie. Podle aktualizovaného návrhu konečných cel by měla maximální sazba činit 36,3 procenta.
Součástí návrhu je i snížení dodatečného cla na dovoz elektromobilů americké společnosti Tesla vyrobených v Číně na 9,6 procenta z dříve ohlášených 20,8 procenta.