Pondělí 27. června 2022, svátek má Ladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 27. června 2022 Ladislav

Zdraží cigarety i tabák. Ministerstvo potřebuje víc peněz ze spotřební daně

Zdražení řezaného a zahřívaného tabáku anebo další skokový růst ceny cigaret od příštího roku, a to až o osm korun za krabičku. Zda z Poslanecké sněmovny nakonec vyjdou vítězně baliči tabáku, nebo kuřáci cigaret, není podstatné. Prohrají obě skupiny. Ministerstvo financí totiž potřebuje získat na spotřební dani z tabákových výrobků o 2,3 miliardy korun více než letos.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

„Chtěli jsme v první řadě vybrat víc na řezaném a zahřívaném tabáku, zvýšit jeho daňové zatížení alespoň na 75 procent toho, co z cigarety,“ řekla MF DNES ministryně financí Alena Schillerová. Na rozpočtový výbor minulý týden proto poslanec Jan Volný (ANO) přinesl pozměňovací návrh z dílny ministerstva, který zvyšuje spotřební daň na řezaný tabák o 80 procent.

Výdaje Čechů za „hříchy“ stouply za dvě dekády dvojnásobně, u drog klesly

Pro vyznavače řezaného tabáku by to znamenalo, že třicetigramový balíček nejlevnějšího druhu tabáku, postačující asi na 40 cigaret, zdraží z dnešních 123 na 202 korun. Tabák by tak cenou předstihl cigarety. Nejlevnější krabička v současné vyjde na 97 korun. Letos od března přitom krabička cigaret zdražila v průměru zhruba o 13 korun.

Rozpočtový výbor sice Volného návrh nepodpořil, nicméně ministerstvo ho může nechat načíst ve Sněmovně při druhém čtení.

Peníze navíc resort neodmítne

Ve hře je navíc také pozměňovací návrh, se kterým je ministerstvo ochotno se spokojit. Opoziční poslanec Zbyněk Stanjura (ODS) navrhl, aby se spotřební daň z řezaného tabáku neměnila, ale aby se daň na cigarety zvyšovala rychleji. Příští rok by tak měla vzrůst místo o čtyři koruny za krabičku o osm korun.

„Není to v souladu s naší strategií, ale jako ministryně financí nemůžu odmítnout vyšší příjem ze spotřební daně z cigaret. Uvidíme, co projde na plénu Poslanecké sněmovny,“ říká k tomu Schillerová.

Původní myšlenka podle ministerstva byla přitvrdit s daněmi na zahřívané tabákové výrobky. Ty dnes zatěžuje jen zhruba čtvrtinová spotřební daň oproti tomu, kolik lidé platí v ceně krabičky cigaret. Daň se totiž počítá jinak – podle gramáže tabáku. Podle ministerstva je zvýšení daně na kuřivo v souladu s doporučeními Světové zdravotnické organizace. Navíc podle Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj jsou spotřební daně na tabák a spotřebitelská cena cigaret v Česku v mezinárodním srovnání nízké.

Zdražování cigaret, tabáku i doutníků za posledních 16 let. (13. září 2020)

V Česku prodávají přístroje na zahřívaný tabák dva výrobci. Philip Morris nabízí zařízení iQOS s tabákovými náplněmi Heets (podle odhadů má přes 90 procent trhu), British American Tobacco (BAT) prodává Glo s náplněmi Neo.

Zatímco z krabičky cigaret v hodnotě stokoruny jde dnes 80 korun státu (spotřební daň a DPH), u krabičky náplní Heets nebo Neo jde státu pouhých 32 korun. Celkem tak spotřební daň ze zahřívaných tabákových výrobků vynesla v roce 2019 asi 600 milionů korun, vybírat se přitom začala teprve od dubna, předtím nebyly zdaněné vůbec.

Hrozba skokového zdražení se firmě Philip Morris nelíbí. „Je vhodnější zvyšovat sazby na všechny tabákové výrobky rovnoměrně, protože to více odpovídá relativní škodlivosti jednotlivých výrobků,“ říká Petr Šebek, ředitel vnějších vztahů Philip Morris ČR. Počet uživatelů iQOS v Česku odhaduje na 320 tisíc.

Úřad požehnal zahřívanému tabáku, může se prezentovat jako „zdravější“

BAT s vyšším zdaněním kupodivu souhlasí. „Zahřívaný tabák by byl i po navýšení daněn méně než cigarety, což je rozumný kompromis. Daňové příjmy budou optimalizovány, přitom však bude zohledněn i potenciál nižší rizikovosti zahřívaného tabáku,“ říká mluvčí Tomáš Tesař. Připouští přitom, že prozatím neexistují dostatečné důkazy, které by nižší rizikovost potvrzovaly.

Firma očekává, že spotřeba zahřívaného tabáku, který byl v Česku uveden na trh v roce 2017, nadále dynamicky poroste a může tak být tahounem daňových příjmů pro stát. „Pro rok 2030 se předpokládá, že zahřívaný tabák bude představovat již celých 30 procent trhu s tabákovými výrobky,“ říká Tesař. BAT uvádí, že jejich zařízení Glo si koupilo více než 80 tisíc tuzemských uživatelů.

Nezdaněné e-cigarety

Inkaso spotřební daně z řezaného tabáku v roce 2019 činilo podle propočtů ministerstva financí 2,6 miliardy korun. Pravidelně ho kupuje podle odhadů tabákové branže asi 300 tisíc uživatelů.

Ministerstvo se nebojí, že by zdražení tabáku lidi významně odradilo od jeho spotřeby a nasměrovalo jejich poptávku na černý trh. „V uplynulém období rostla velmi rychle průměrná mzda, což přineslo vyšší disponibilní důchody domácností, a tím ochlazení motivací k vyhledávání příležitostí na černém trhu,“ uvedlo.

Pašeráci vozí každý týden cigarety z Polska, stát přichází o miliony korun

Ani zvýšeného dovozu ze sousedních zemí se stát nebojí. Na západ od Česka je tabák dražší, na východ se země jako Polsko, Slovensko a Maďarsko chystají spotřební daň zvyšovat také.

Se zvýšením spotřební daně nesouhlasí největší dodavatel tabáku ke kouření na český trh, firma Imperial Brands (má 53 procent trhu). Ta společně s výrobci Japan Tobacco International (JTI) a Philip Morris varuje před přesunem spotřebitelů na černý trh nebo před pašováním z Ukrajiny a Ruska.

„Výběr spotřební daně z řezaného tabáku naopak významně poklesne,“ říká Jiří Sochor, mluvčí JTI. „Může dojít ke změnám v chování spotřebitelů, kteří mohou přejít například na spotřební daní nezatížené e-cigarety,“ tvrdí Šebek.

V elektronických cigaretách dosud nezatížených spotřební daní vidí určitou rezervu pro státní rozpočet i ekonom a člen Národní ekonomické rady vlády Jan Švejnar. „U tabáku je třeba více zvyšovat daně na cigarety a tabákové výrobky ke kouření a méně zvyšovat daně na méně škodlivé alternativy. Stejnou chybou je však současně nezdanění e-cigaret, které nejsou zdraví neškodné,“ uvedl minulý týden na Twitteru. Kuřáků e-cigaret může být řádově 600 tisíc.

Miroslav Kalousek kritizoval plán vlády na zvýšení daně z alkoholu:

25. září 2019

Autor:
  • Nejčtenější

Největší turistické lodě na světě vůbec nevyplují, jedna zamíří do šrotu

Největší turistická loď Global Dream z dílny německé společnosti MV Werften vůbec nevypluje a míří do šrotu, druhá je...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...

Úsporný tarif má lidem ušetřit až 9000 korun, řešení pro firmy se hledá

Prostřednictvím takzvaného úsporného tarifu na energie by mohly domácnosti, které topí plynem nebo elektřinou, dostat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Rusko se ocitlo v platební neschopnosti. Je to fraška, peníze máme, zuří Moskva

Rusko se poprvé za více než 100 let ocitlo v platební neschopnosti. Moskvě v neděli večer vypršela lhůta na zaplacení...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

  • Další z rubriky

Polovina Čechů se cítí chudší než před rokem. Čekají, že bude hůř

Ekonomická nálada Čechů je v první polovině roku značně pesimistická. Index finanční situace domácností klesl v květnu...

Pošta měla problémy s výpisy přes Czech POINT. Vnitro prověřuje důvod výpadku

Kontaktní místa veřejné správy Czech POINT nemohla v pondělí zhruba hodinu a půl vydávat výpisy z rejstříků, důvodem...

Obchodní centra spustila letní výprodeje, kvůli inflaci čekají vyšší poptávku

Tuzemská obchodní centra spustila letní výprodeje. Většinou potrvají zhruba do poloviny srpna a výše slev bude postupně...

Idea zdanění energetik a bank dorazila do Česka, experti jsou skeptičtí

V Česku sílí volání po sektorové dani, která by odčerpala peníze od firem s vysokými zisky, hlavně od bank či...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Aerolinky ruší tisíce prázdninových letů. Pilot vysvětluje proč

Tisíce zrušených letů, mnohahodinové fronty, vyčerpaný personál ostřelovaný výpověďmi. Současné letectví je v těžké...

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Kladivo na ruské dělostřelectvo. HIMARS se zapojil do bojů

Americký dělostřelecký systém HIMARS, po kterém Ukrajina volá už několik týdnů, byl konečně dopraven k bojujícím...

Někde bědují nad benzinem, jinde už hladoví. Zdražování pociťují lidé všude

To, že je všechno dražší a že pravděpodobně bude ještě o něco hůř, se rozhodně netýká jen Česka. Britský deník The...

Tradiční hluboká orba vadí Bruselu. Čeští farmáři mohou přijít o peníze

Premium Jarní ječmen, který se používá v pivovarnictví a sladařství, ztratí kvalitu. Česká pole už nebudou jako dřív a farmáře...