Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Výrobci cigaret budou platit za sběr a likvidaci vajglů. Obsahují plasty

  1:00
Cigaretové špačky obsahují škodlivé plasty, výrobci proto budou muset nově zaplatit jejich likvidaci. S novou směrnicí Evropské unie zakazující řadu jednorázových plastů se do dvou let musí vypořádat i české zákony.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Reuters

Jsou všude. Na chodnících, silnicích, v kanálech, v přírodě, obsahují řadu toxických látek a plasty, které se rozkládají odhadem patnáct let, k tomu. Řeč je o všudypřítomných nedopalcích z cigaret, na které si nyní chce více došlápnout Evropská unie.

Konec kouře z cigaret. Firmy vidí budoucnost v bezdýmných alternativách

V nové směrnici zakazující řadu jednorázových plastů, která začne platit letos na jaře a do dvou let musí být i v českých zákonech, se část věnuje i nedopalkům.

Nově budou muset výrobci cigaret platit nejen za osvětu vysvětlující, že zbytek cigarety patří do koše, ale i za sběr odpadů z cigaret a za úklid volně pohozených cigaretových nedopalků. Důvod je ten, že nedopalky patří k nejrozšířenějším pohozeným odpadům na světě.

Ročně se prodá kolem šesti bilionů cigaret, z čehož je devadesát procent s filtrem. A až dvě třetiny z nich skončí pohozené na ulicích, v kanálech, v přírodě, píše ve své analýze o dopadech tabákového průmyslu na životní prostředí z roku 2017 Světová zdravotnická organizace (WHO).

Problém s nedopalky je dvojí. Jednak obsahují koktejl nebezpečných látek a jednak acetát celulózy. To je plast, který se špatně rozkládá. Za správné teploty a vlhkosti se rozložit může, píše ve své analýze WHO, ale zbudou z něj malinké částečky, z nichž se louhují chemické látky.

„Spousta lidí si myslí, že se jedná o přírodní materiál, a proto považuje jejich odhození za neškodné. Zde je třeba edukovat a říci, že se jedná o stejný dopad, jako bychom do přírody vyhazovali jakýkoliv jiný druh plastu,“ upozorňuje Soňa Jonášová, šéfka Institutu cirkulární ekonomiky Incien.

Jednoho dne už nebudeme muset vyrábět cigarety, říká šéf tabákové firmy

Podle statistik americké organizace Ocean Conservancy zabývající se od 80. let každý rok celosvětově čištěním pláží patří nedopalky k těm nejčastějším a do první trojky volně pohozeného odpadu jej řadí i Evropská komise.

Otázkou je, jak se bude směrnice zavádějící rozšířenou odpovědnost výrobců cigaret prosazovat v praxi. „Lze předpokládat, že tito výrobci budou zakládat nové kolektivní systémy,“ uvádí za ministerstvo životního prostředí Ondřej Charvát z tiskového oddělení.

Financování sběru cigaretového odpadu by mohlo fungovat podobně jako dnes u elektrošrotu, obalů nebo pneumatik. Výrobci budou platit autorizované společnosti, která se bude starat o sběr odpadu. Podobný bič jako na cigaretáře bude zaveden i na výrobce plastových nádob na potraviny, kelímků či plastových tašek.

„Výrobci budou například platit osvětové kampaně, že spotřebitelé nemají vhazovat hygienické potřeby do toalet nebo že vlhčené ubrousky se v životním prostředí nerozloží a mají být vyhazovány do směsného komunálního odpadu,“ přibližuje za ministerstvo Charvát.

Nová opatření mohla být přísnější, myslí si ochránci přírody

Organizace zabývající se ochranou životního prostředí nová opatření zaváděná směrnicí vesměs vítají, i když někteří dodávají, že mohla být v lecčems přísnější.

Spokojeni jsou vlastně i cigaretoví výrobci, protože původní návrh Evropského parlamentu byl ještě tvrdší a požadoval i postupné snižování filtrů s plastem. Výrobcům se nakonec podařilo největší nebezpečí odvrátit a důvodem je mimo jiné to, že zřejmě neexistuje alternativa nynějších filtrů.

„Během posledních desetiletí bylo vyzkoušeno více než dvacet různých filtračních materiálů, které však dosud bohužel nenabídly vhodnou náhradu za acetát celulózy,“ uvádí například za British American Tobacco Martin Lupa.

Důvod je ten, že ve filtrech se zachycují škodlivé látky z kouře, a to jak tuhé, jako je třeba nikotin či dehet, tak plyny. Testované papírové alternativy umějí podle Martina Lupy zachytit sice lépe pevné částice, ale hůře ty plynové.

Podle Jana Freidingera z Greenpeace ale stejně rozložitelné filtry nejsou žádným řešením. „Vůbec totiž neřeší problematiku výluhů nebezpečných látek z použitých filtrů. Paradoxně se může stát, že člověk při vědomí toho, že je filtr rozložitelný, bude méně motivován ho vyhodit do koše,“ varuje.

Co se nejčastěji vyskytuje na plážích

Je to jedovaté, ale pst!

Problém navíc podle něj je, že o toxicitě použitých filtrů výrobci mlčí. „To by měl být první krok, informovat uživatele, že filtry se nerozkládají a v nich obsažené látky mohou být smrtelné pro vodní organismy a nejen je,“ dodává Freidinger.

V tomto ohledu směrnice nařizuje výrobcům pouze uvádět informace o tom, že obsahují plasty a jak s takovým odpadem nakládat. Škodlivost nedopalků prokázala řada studií. Zmiňuje je i zmíněná analýza Světové zdravotnické organizace. Například louhování nedopalků ve vodě mělo za následek úhyn poloviny ryb v ní.

Filtry byly vynalezeny v 50. letech minulého století jako odpověď na obavy z rakoviny plic. Cigarety s filtrem byly „prodávány“ jako zdravější. „Nyní už víme, že toto tvrzení se ukázalo jako falešné,“ píše Světová zdravotnická organizace ve své analýze. I tak cigarety s filtrem zcela převálcovaly ty bez něj.

Češi usilovně třídí, recyklaci PET lahví však bojkotuje „rukávek“

Výrobci cigaret by byli nejraději, kdyby se řešení přehodilo na nepořádné uživatele. „Je důležité se zaměřit hlavně na preventivní opatření, včetně osvětových a vzdělávacích kampaní, a dále pak na dodržování předpisů, a to i za cenu pokut pro ty kuřáky, kteří odhazují cigaretové nedopalky na ulici,“ uvádí Martin Lupa za BAT.

Pokutu za odhození odpadu může dát policie už dnes, ale nepatří k těm úplně nejvyužívanějším. Ve všech zemích včetně Česka se také objevují různé iniciativy i podnikatelské nápady, jak se se špačky vypořádat.

Petr Kukla se například od roku 2015 snaží prodávat takzvané kapesní popelníčky, ale zatím mu prodeje moc nejdou. „Prodeje jsou opravdu zanedbatelné. Zatím jen skrze e-shop, a to cca deset zakázek měsíčně,“ říká zakladatel společnosti Bezvajglu.cz s tím, že hlavně s městy jsou jednání na dlouhé lokte. Kukla přesto věří, že jeho čas ještě přijde.

Teplo z uhlí podraží o deset až třicet procent, říká zástupce tepláren

  • Nejčtenější

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

13. dubna 2024

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by...

Zlato místo bankomatu. Američané berou útokem zastavárny a zbavují se ho

15. dubna 2024

Vysoká cena zlata je pro mnohé jeho majitele jasným signálem, že právě nazrál čas jeho zpeněžení....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo je Tomáš Otruba. Klíčový muž v PPF a nový partner Renáty Kellnerové

16. dubna 2024  15:15

Největší česká finanční skupina PPF prochází personální i byznysovou proměnou. Jedním z hlavních...

Za zmizení 12 miliard dolarů trest smrti. Vietnam potrestal historický podvod

12. dubna 2024  17:58

Za největší bankovní podvod ve vietnamské historii padl ten nejpřísnější trest. Rozsudek smrti si u...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Maloobchody na českém venkově ovládnou Maďaři. Kupují další řetězec

17. dubna 2024  14:08

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil maďarské skupině Oriens nákup maloobchodního...

Za zájezd jen čtvrtinu předem, navrhuje EU. Cestovky s tím mají problém

19. dubna 2024,  aktualizováno 

Premium Předem zaplaťte jen 25 procent a doplatek až čtyři týdny před odjezdem na dovolenou. Takový návrh...

Brusel vyčlenil půl miliardy eur na výroby munice, do Česka jdou tři procenta

19. dubna 2024

Dva české podniky uspěly v konkurenci evropských obranných firem, které se ucházely o finanční...

Ruské tankery mohou způsobit ekologickou katastrofu, varuje švédský ministr

18. dubna 2024

Švédský ministr zahraničí Tobias Billström varuje před ekologickou katastrofou, ke které by mohlo...

Google propustil 28 zaměstnanců, kteří stávkovali kvůli smlouvě s Izraelem

18. dubna 2024  19:30

Společnost Google propustila 28 zaměstnanců, kteří protestovali proti smlouvě, kterou firma...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...