Krabička cigaret zdraží až o šest korun, na vině je i slabá koruna

  4:58aktualizováno  4:58
Kuřáci příští rok musí sáhnout hlouběji do kapsy, cena cigaret totiž půjde nahoru. Jejich výrobci zdraží minimálně o dvě koruny na krabičku kvůli vyšší spotřební dani, kterou je nutné sladit s Evropskou unií. Další zvýšení ceny přinese oslabená koruna. Krabička cigaret tak může za rok podražit až o šest korun.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: AP

Přestaňte kouřit, nebo se připravte, že vás to bude stát víc a víc. Kvůli oslabující koruně, a to nejen po intervenci České národní banky, podraží v příštích dvou letech krabička cigaret proti dnešku o pět až šest korun.

Navýšení ceny zhruba o dvě koruny na krabičku, které přijde v příštím roce, je v plánu už dva roky. Mělo být na nějakou dobu posledním, ke kterému došlo kvůli slaďování spotřební daně s Evropskou unií.

Od ledna 2014 mělo Česko uvalit minimální daň 90 eur na tisíc cigaret. Až bude bruselský eurokomisař kontrolovat, jestli Česko plní tuto směrnici, využije k tomu směnný kurz z letošního 1. října (25,647 Kč za euro). To je první potíž.

Ministerstvo financí při přípravě zákona před dvěma lety počítalo se silnější korunou. Plánované navýšení minimální daně ze 2,18 na 2,25 koruny na cigaretu tak nyní nepostačí. Podle říjnového kurzu by správná daň činila 2,31 koruny. Na krabičce dělá tento rozdíl 1,2 Kč.

Když bude Brusel urputný, bude vládu nutit doladit daň už během roku 2014 například od června nebo září. Výrobci cigaret to nechtějí příliš komentovat.
"Jsme si vědomi, že se bude zvyšovat daň, ale rádi bychom, aby to bylo až od ledna 2015," uvedl jeden ze zástupců výrobců cigaret. "Po negativních zkušenostech z letošního roku předpokládáme, že klesne prodej i tržní podíly i v roce 2014," dodává další.

Když zůstane koruna slabá, může to znamenat další zdražení

Bude-li však vláda hledat peníze do rozpočtu, udělá tento krok ochotně. Ministerstvo financí už pod vedením Miroslava Kalouska prozíravě připravilo technickou novelu, jenže vládní vakuum vše zastavilo.

Na volby snad bude brát i Brusel ohledy, míní mluvčí ministerstva financí Ondřej Šrámek: "Členské státy jsou povinny respektovat lhůty ve směrnici. Lze však předpokládat, že má Evropská komise pochopení pro dočasné kolize v průběhu už započatého legislativního procesu." Zpoždění by nemělo být "nepřiměřené", aby nehrozily sankce.

V Bruselu zatím neumějí odpovědět na to, jak vehementní budou. "Komise se ještě situací nezabývala, v tuto chvíli tedy neumím odhadnout další kroky," odpověděl Franck Arrii, mluvčí eurokomisaře pro daně Algirdase Šemety. Nedá se ani opřít o zkušenosti z okolních zemí, jako je Polsko a Slovensko. Ty si totiž vyjednaly odklad sladění daně až do roku 2018.

Jenže je tu ještě druhá potíž. Koruna od října ještě více oslabila a ČNB ji hodlá držet dole aspoň rok. Při kontrole sazby daně na počátku roku 2015 pak bude Brusel přepočítávat podle kurzu z října 2014. Pokud ČNB udrží korunu na 27,5 za euro, bude minimální daň na cigaretu činit 2,47 koruny, což znamená takřka o šest korun na krabičku více než dnes.

V každém případě výrobci cigaret mají lepší roky za sebou a i stát si všímá, že vyšší daně neznamenají vždy zisk do státní pokladny.

Jen letos při průměrném zdražení krabičky o dvě koruny klesl například gigantu Philip Morris obrat o čtyři procenta a výzkumníci hlásí i nárůst nelegálního trhu.

Nejčtenější

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Z Prahy do Brna autem na baterky. Jedno nabití elektrickému golfu nestačilo

Volkswagen e-Golf

Budoucnost automobilismu? Zatím ne. MF DNES zkoušela, jak se žije s elektrickým golfem. Ve městě funguje obstojně, ale...

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

Nezaúčtoval koláč, dostal pokutu 11 tisíc. Soud se teď prodejce zastal

293 milionů účtenek se již do včerejška vydalo.

Soud se zastal prodejce, který nevystavil EET účtenku za desetikorunový koláček. Místo původní pokuty 11 tisíc korun...

Češi prodali radar na nespokojené klienty. Mění call centra po celém světě

Ilustrační snímek

Čeští investoři v čele s Jakubem Havrlantem prodávají zlaté startupové vejce jménem Brand Embassy. Úspěšný nástroj péče...

Další z rubriky

Mince s nulovou hodnotou. Blýskavá past na penzisty má stovky obětí

Sběratelská plaketa s hlavou princezny Diany v nabídce Českého mincovního...

Je to šlendrián, který v Česku běží už léta. Do schránky přijde leták se zdánlivě výhodnou nabídkou lesklých...

PŘEHLEDNĚ: Barvy, lepidla, fólie. Co komplikuje recyklaci plastových lahví

Lahve s rukávkem

V českých spalovnách a na skládkách končí více tříděných plastových lahví, než jen ty s takzvanými rukávky. Je tomu tak...

Vážné manažerské pochybení. Ministr odvolal šéfa státního podniku Diamo

Tomáš Rychtařík, ředitel státního podniku Diamo

Ministr průmyslu Karel Havlíček v pondělí s okamžitou platností odvolal ředitele státního podniku Diamo Tomáše...

Najdete na iDNES.cz