Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

  10:00aktualizováno  10:00
Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí registrovat do systému Track & Trace, který zaručuje sledovatelnost a dohledatelnost tabákových výrobků. Trafikanti, kteří se nepřihlásí do sledovacího systému, už nemohou objednávat cigarety.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Aktuálně je v Česku registrováno 15 tisíc prodejců. Státní tiskárna cenin však uvádí, že registraci bude potřebovat celkem 40 tisíc provozoven.

V každé zemi Evropské unie je určen úřad, který má systém sledování na starosti. V Česku je to zmíněná Státní tiskárna cenin spadající pod ministerstvo financí. A její zaměstnanci mají momentálně spoustu práce s vydáváním číselných kódů, protože obchodníci si vzpomněli na poslední chvíli, že se chtějí zaregistrovat.

„Denně registrujeme přes dva tisíce subjektů. Registrace vyřizujeme obratem, při větším objemu maximálně v řádu několika hodin,“ říká Tomáš Hebelka, generální ředitel tiskárny cenin.

INFOGRAFIKA: Cigarety v Evropské unii

INFOGRAFIKA: Cigarety v Evropské unii

Čekání na kód se tak může prodloužit i na dny. Mnoho prodejců totiž zaznamená novou povinnost až v okamžiku, kdy pošlou objednávku dodavateli, který vyžaduje, aby na objednávce uvedli unikátní kód přidělený Státní tiskárnou cenin.

Zásobování v některých trafikách proto může v těchto dnech drhnout. Trafikanti si zpravidla objednávají zásobu jen na pár dní, protože nechtějí mít ve zboží uloženo zbytečně moc peněz.

Až o 13 korun dražší krabička. Kuřáci si připlatí víc, než se zdálo

Hebelka apeluje na prodejce, aby se zaregistrovali na webu www.znacenitabaku. cz a v případě potřeby zavolali na infolinku, jejíž číslo je uvedeno tamtéž. „Registrace je velmi jednoduchá, zabere pár vteřin, jde o jméno firmy, IČO, DIČ a adresu,“ dodává. Je to zdarma, kód prodejci přijde mailem a má ho jednou provždy.

Vietnamské večerky patří často podle informací MF DNES mezi ty vzorné, kteří se registrovali včas. Výrobci a distributoři cigaret totiž šíří letáky pro drobné prodejce i ve vietnamštině. Například na webu velkoobchodníka Peal najdou provozovatelé vietnamských večerek podrobný návod k registraci v rodné řeči.

Legenda o čipu v cigaretě

V obchodech se postupně začnou objevovat krabičky cigaret a pytlíky s řezaným tabákem, které budou mít speciální číselný kód (viz grafika nahoře). A časem převládnou s tím, jak se vyprodá staré, dosud neznačené zboží. Od 20. května nicméně smějí z továrních linek sjíždět jen tabákové výrobky s kódem.

K čemu je kód trafikantovi či majiteli večerky dobrý? Napíše ho na fakturu a velkoobchodník pak do systému Track & Trace na internetu zadá, u kterého prodejce skončily konkrétní krabičky cigaret. Data se sbíhají do datového úložiště Evropské unie.

Dál už se cigarety nesledují, zákazník se nemusí znepokojovat. Městské legendy o tom, že jsou krabičky, nebo dokonce jednotlivé cigarety očipované, takže stát nebo Unie mají dokonalý přehled, u koho se kuřivo nachází, jsou smyšlené.

Na krabičce se navíc nenachází žádný čip, ale zmíněný kód. Jde o změť až 30 znaků – zčásti čitelných pouhým okem, zčásti zakódovaných v dvoudimenzionální matrici, z nichž lze vyčíst, kde byla krabička vyrobena, kudy putovala a pro který trh byla určena. Výrobci cigaret si kódy kupují od tiskárny cenin, která je generuje. Cena je čtyři haléře za kód na krabičku cigaret.

Systém financují výrobci tabákového zboží a náklady se odhadují na miliardy eur, takže se výhledově promítnou do ceny cigaret. Pro spotřebitele ale má být novinka kromě kódů prakticky neviditelná. Zabránit má hlavně pašování cigaret mezi státy s nižší a vyšší spotřební daní a také karuselovým podvodům na DPH.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Druhý měsíc bez zakázek. Aerolinky přestaly objednávat letadla Boeing

Zaparkované Boeingy 737 MAX v továrně ve městě Renton na severovýchodě USA

Krize společnosti Boeing nekončí. Jeden z největších výrobců letecké techniky na světě oznámil, že už druhý měsíc v...

Další z rubriky

Prodat MUS byla priorita. Kupující nebyl nedůvěryhodný, zaznělo u soudu

Obviněný Jiří Diviš (vlevo) míjí exministra financí Pavla Mertlíka cestou do...

Přímý prodej státního podílu v Mostecké uhelné společnosti vnímala vláda Miloše Zemana jako ekonomicky nejvýhodnější,...

U táty a u mámy je dobře. U rodičů bydlí teenageři, třicátníci i starší

ilustrační snímek

Bydlení u rodičů není v Česku ani náhodou záležitostí teenagerů a čerstvých dvacátníků. Podle dat Eurostatu bydlí tak...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Najdete na iDNES.cz