Velký tabákový bratr. Do trafik přicházejí kódované cigarety

  10:00aktualizováno  10:00
Obchodníci s tabákem musejí od pondělí plnit novou povinnost. Podle evropské směrnice proti pašování se musí registrovat do systému Track & Trace, který zaručuje sledovatelnost a dohledatelnost tabákových výrobků. Trafikanti, kteří se nepřihlásí do sledovacího systému, už nemohou objednávat cigarety.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Aktuálně je v Česku registrováno 15 tisíc prodejců. Státní tiskárna cenin však uvádí, že registraci bude potřebovat celkem 40 tisíc provozoven.

V každé zemi Evropské unie je určen úřad, který má systém sledování na starosti. V Česku je to zmíněná Státní tiskárna cenin spadající pod ministerstvo financí. A její zaměstnanci mají momentálně spoustu práce s vydáváním číselných kódů, protože obchodníci si vzpomněli na poslední chvíli, že se chtějí zaregistrovat.

„Denně registrujeme přes dva tisíce subjektů. Registrace vyřizujeme obratem, při větším objemu maximálně v řádu několika hodin,“ říká Tomáš Hebelka, generální ředitel tiskárny cenin.

INFOGRAFIKA: Cigarety v Evropské unii

INFOGRAFIKA: Cigarety v Evropské unii

Čekání na kód se tak může prodloužit i na dny. Mnoho prodejců totiž zaznamená novou povinnost až v okamžiku, kdy pošlou objednávku dodavateli, který vyžaduje, aby na objednávce uvedli unikátní kód přidělený Státní tiskárnou cenin.

Zásobování v některých trafikách proto může v těchto dnech drhnout. Trafikanti si zpravidla objednávají zásobu jen na pár dní, protože nechtějí mít ve zboží uloženo zbytečně moc peněz.

Až o 13 korun dražší krabička. Kuřáci si připlatí víc, než se zdálo

Hebelka apeluje na prodejce, aby se zaregistrovali na webu www.znacenitabaku. cz a v případě potřeby zavolali na infolinku, jejíž číslo je uvedeno tamtéž. „Registrace je velmi jednoduchá, zabere pár vteřin, jde o jméno firmy, IČO, DIČ a adresu,“ dodává. Je to zdarma, kód prodejci přijde mailem a má ho jednou provždy.

Vietnamské večerky patří často podle informací MF DNES mezi ty vzorné, kteří se registrovali včas. Výrobci a distributoři cigaret totiž šíří letáky pro drobné prodejce i ve vietnamštině. Například na webu velkoobchodníka Peal najdou provozovatelé vietnamských večerek podrobný návod k registraci v rodné řeči.

Legenda o čipu v cigaretě

V obchodech se postupně začnou objevovat krabičky cigaret a pytlíky s řezaným tabákem, které budou mít speciální číselný kód (viz grafika nahoře). A časem převládnou s tím, jak se vyprodá staré, dosud neznačené zboží. Od 20. května nicméně smějí z továrních linek sjíždět jen tabákové výrobky s kódem.

K čemu je kód trafikantovi či majiteli večerky dobrý? Napíše ho na fakturu a velkoobchodník pak do systému Track & Trace na internetu zadá, u kterého prodejce skončily konkrétní krabičky cigaret. Data se sbíhají do datového úložiště Evropské unie.

Dál už se cigarety nesledují, zákazník se nemusí znepokojovat. Městské legendy o tom, že jsou krabičky, nebo dokonce jednotlivé cigarety očipované, takže stát nebo Unie mají dokonalý přehled, u koho se kuřivo nachází, jsou smyšlené.

Na krabičce se navíc nenachází žádný čip, ale zmíněný kód. Jde o změť až 30 znaků – zčásti čitelných pouhým okem, zčásti zakódovaných v dvoudimenzionální matrici, z nichž lze vyčíst, kde byla krabička vyrobena, kudy putovala a pro který trh byla určena. Výrobci cigaret si kódy kupují od tiskárny cenin, která je generuje. Cena je čtyři haléře za kód na krabičku cigaret.

Systém financují výrobci tabákového zboží a náklady se odhadují na miliardy eur, takže se výhledově promítnou do ceny cigaret. Pro spotřebitele ale má být novinka kromě kódů prakticky neviditelná. Zabránit má hlavně pašování cigaret mezi státy s nižší a vyšší spotřební daní a také karuselovým podvodům na DPH.

Autor:

Nejčtenější

Čech vyhrál v loterii Eurojackpot 1,4 miliardy, k výhře už se přihlásil

Ilustrační snímek

V evropské loterii Eurojackpot v pátek vyhrál sázející z České republiky 1 411 860 488 korun. Je to druhá nejvyšší...

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Obchod s vyřazeným zbožím skupuje věci, které nechtějí ani některé řetězce

ilustrační snímek

Skleničky, hrnečky, brýle, baterie, džíny, sekačky na trávu, sponky do vlasů nebo krém na ruce, to je jen zlomek toho,...

Zemřel Štěpán Popovič, uznávaný manažer, který pomohl Petru Kellnerovi

Předseda představenstva a generální ředitel AGC Flat Glass Czech Štěpán Popovič

Ve věku 73 let zemřel Štěpán Popovič, nejvýraznější polistopadový manažer, který působil na severu Čech, a jeden z...

Jak vyvést stamiliony z dopravního podniku? Plán vznikal už v roce 2016

Bývalý ředitel DPMLJ Luboš Wejnar, jehož v roce 2017 spolu s Pavlem Šulcem...

MF DNES rozplétá složitou korupční síť, kdy se lidé napojení na firmu BusLine pokoušeli vytunelovat a zničit liberecký...

Další z rubriky

Podnikatelský „zázrak“ socialismu. Za úspěchem JZD Slušovice stála StB

JZD Slušovice - socialistický zázrak 80. let

Fenomén, socialistický zázrak – tak se o třítisícových Slušovicích obvykle mluví. Legenda praví, že JZD Slušovice byl...

Česká pojišťovna mění generálního ředitele, od září ji povede Roman Juráš

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od 1....

Generálním ředitelem a předsedou představenstva České pojišťovny bude od letošního 1. září Roman Juráš. Vedení...

Kůrovec sežral tři miliardy. Připravil Lesy České republiky o celý zisk

V roce 2018 státní Lesy ČR vytěžily skoro 11 milionů metrů krychlových dřeva, z...

Státnímu podniku Lesy České republiky loni propadl čistý zisk na 70 milionů korun ze 3,08 miliardy korun v roce 2017....

Najdete na iDNES.cz