„Prodej bezfiltrové varianty cigaret byl ukončen z důvodu trvalého poklesu poptávky po této variantě. I přesto, že dospělí kuřáci této varianty ubývali, snažili jsme se ji udržet co nejdéle. Její podíl na trhu se pohybuje lehce nad 0,1 procenta, proti roku 2020 je navíc tento údaj poloviční,“ uvedl Vojtěch Severýn z Philip Morris International.
Právě kutnohorská tabačka až do nedávna vyráběla bezfiltrové cigarety značky Chesterfield. Jejich předchůdce byla v Československu oblíbená značka Start, kterou v Kutné Hoře vyráběli od roku 1962. Startky byly určeny pouze pro český a slovenský trh.
Legendární cigarety Start a Petra vyklízejí trh. Firma značky utlumuje![]() |
„Kuřáci této varianty jsou upozorněni na blížící se konec dostupnosti a možnost přejít na variantu s filtrem. Nejlepší je ale samozřejmě nekouřit vůbec. Pokud se však dospělý kuřák nechce nikotinu vzdát, je přechod na méně rizikové bezdýmné alternativy lepší volbou, než je pokračování v kouření cigaret, doplnil Severýn.
Kouření a rakovina
Kouření cigaret lékaři spojují hlavně s rizikem rakoviny plic. Každý rok jí v Česku onemocní asi 6 600 osob a 5 400 na ni zemře. U alternativních výrobků odborníci zmiňují hlavně kardiovaskulární rizika. Nikotin jako jeden z rizikových faktorů zmínil například ministr zdravotnictví Vlastimil Válek (TOP 09) na tiskové konferenci ke screeningu výdutě břišní srdeční tepny. Problém je podle lékařů také závislostní potenciál nikotinu, v alternativních výrobcích ho může být větší dávka než v cigaretě.
Souvislost mezi kouřením a rakovinou plic prokázala již v polovině 50. let minulého století studie Richarda Dolla a Bradforda Hilla, zveřejněná 26. června 1954 v časopise British Medical Journal. Oba epidemiologové úplně první výstup zveřejnili už o čtyři roky dříve, když zkoumali vzorek pacientů s rakovinou plic ve 20 londýnských nemocnicích.
Nejprve se vědci domnívali, že nemoc souvisí s používáním asfaltu či s výfukovými zplodinami z aut. Posléze však zjistili, že na vině je kouření tabáku. Teprve následná studie na vzorku asi 40 000 lékařů ale přesvědčila britskou vládu k vydání oficiálního varování.
3. prosince 2013 |