Myšlenka na projekt těžařské firmy se státní majoritou vzešla podle listu od firmy Severní energetická, která se oddělila od Czech Coalu Pavla Tykače. Podnikatelé Jan Dienstl a Tomáš Fohler, kteří ji vedou, by se v novém projektu spokojili s menšinovým podílem.
Na další těžbě mají zájem, aby si zajistili budoucí zisky i surovinu pro svou elektrárnu ve Chvaleticích. "Stát by do společné firmy vložil své pozemky na Mostecku, podle přijatého usnesení by však neměly vzniknout žádné nároky na státní rozpočet," doplnil deník.
Podle Ciencialy by stát díky tomuto projektu získal kontrolu nad těžbou. Nová firma by navíc měla být zárukou, že velká část výnosů z těžby půjde do rozvoje Ústeckého kraje. "Tím by (stát) získal možnost rozhodovat o případné těžbě za dnešními limity, mohl by určovat, komu bude uhlí směrováno podle aktuálních potřeb státu, mohl by více prostředků ze zisku investovat do regionu a především by byl garantem toho, že s vlastníky nemovitostí bude jednáno seriózně," píše se v dokumentu, který na ministerstvu vznikl 22. listopadu. Nyní čeká na projednání.
Na závěr svého chystaného vystoupení na vládě, jehož plné znění Lidové noviny otiskly, ministr průmyslu a obchodu v demisi vysvětluje, proč by o prolomení limitů měl rozhodnout Rusnokův kabinet. "Protože celý problém není věcný, ale politický, a my jsme vláda nepolitická, nýbrž odborná. Mám vážnou obavu, že pokud tento problém nevyřešíme my, bude to politicky neprůchodné i u příští vlády, tak jako u všech předchozích vlád," dodal Cienciala.