Chystá se další vlna privatizace. Může dojít na Lesy ČR i Budějovický Budvar

  1:20aktualizováno  1:20
Ministerstvo financí chystá možná už poslední vlnu privatizace státního majetku. Týkala by se podniků, které už není nutné nadále státem řídit. Vedle státních podniků by mohly přejít do soukromého vlastnictví také některé zkušební a výzkumné ústavy.

Do soukromého vlastnictví by mohly přejít podniky, které ještě neprošly transformací, jako jsou například Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

"Chceme udělat revizi nepotřebného majetku a co nejrychleji vytvořit podmínky pro jeho urychlený prodej. Aby zbytečně nečekali na privatizaci, která nikdy nepřijde, a uvolnili si kapacity," říká Zdeněk Zajíček.

Podle něj půjde o státní podniky, které ještě neprošly transformací, jako jsou například Budějovický Budvar, Lesy ČR či Česká pošta. Ale také zkušební a výzkumné ústavy a zbytkové státní podniky, například rekreační objekty z majetku policie a armády. Některé stát zatěžují, protože musí financovat ostrahu a údržbu.

V příštích měsících proto jednotlivé resorty dostanou za úkol udělat přehled svého majetku a na ministerstvo financí pošlou seznam toho, co by podle nich měli provozovat místo státu soukromníci.

"Stát by si měl říci, jestli některé činnosti místo něj nemůže vykonávat někdo jiný. Například zkoušky advokátů převzala Česká advokátní komora. Proč by například o rybářském lístku nemohl rozhodovat Rybářský svaz," říká Zajíček.

Konečné slovo budou mít ministerstva

Svou představu mají na ministerstvu zemědělství. "V rámci modernizace je možné vyčlenit a privatizovat některé činnosti v poradenství nebo laboratorní a polní testace (test u prasat)," říká Roman Boček, náměstek ministra. Zvažuje se také privatizace výzkumu v zemědělství a inspekční činnosti v oblasti kontroly dotací.

Kandidáti na prodej

Výzkumné ústavy
Potravinářský
Lesního hospodářství a myslivosti
Rostlinné výroby
Zemědělské techniky
Živočišné výroby
Veterinárního lékařství
Meliorací a ochrany půdy

Zkušební ústavy
Elektrotechnický v Praze
Fyzikálně technický v Ostravě
Strojírenský
Technický zkušební ústav Praha
Textilní v Brně

Ministerstvo průmyslu má v úmyslu privatizovat šest svých zkušebních ústavů (proces v květnu 2009 pozastavilo). Stát čeká i transformace podniků, kterých se tak úplně vzdát nechce. Podle Zajíčka se například v případě Lesů ČR předpokládá, že stát by si i po jejich přeměně na akciovku podobně ponechal majoritu a čerpal dividendu. Podobný osud čeká Českou poštu.

Konečné rozhodnutí nicméně bude vždy záviset na jednotlivých ministerstvech. Samo ministerstvo financí žádné státní podniky nevlastní, má jen podíly v desítkách firem, které zdědilo po České konsolidační agentuře a Fondu národního majetku.

"I tady chceme pokročit – podíly prodat v aukci nebo přímo ostatním spoluvlastníkům, někdy jde jen o jednotky procent," dodává Zajíček.

Průhledné rozprodeje

Zatímco privatizaci podniků ministři pečlivě plánují, rozprodej nepotřebných nemovitostí běží naplno. Ministerstvo obrany na webu nabízí 36 pozemků a staveb, které nepotřebuje. Lze si tak například koupit 28 hektarů pozemku bývalé střelnice na Mladoboleslavsku za vyvolávací cenu 6,2 milionu.

"Salámovou metodou rozprodáváme nepotřebné nemovitosti u podřízených organizací Českých drah, SŽDC a Ředitelství silnic a dálnic," říká náměstek ministra dopravy Radek Šmerda.

Rekordmanem v rozprodeji se stalo ministerstvo vnitra, které za ně loni utržilo půl miliardy korun. Aktuálně odprodává asi 240 nepotřebných nemovitostí. "Jde o objekty po bývalé Pohraniční stráži, uvolněné služebny Policie ČR, garáže, sklady, zbytkové pozemky a vybrané bytové domy," vypočítává mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Umožnit větší průhlednost rozprodejů a také usnadnit privatizaci státních podniků má novela zákona o majetku státu, kterou ministerstvo financí připravuje. Platit by mohla nejdříve od roku 2012.

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

První třídou s jízdenkou do druhé. Když je vlak plný, sedne si tam každý

Ilustrační snímek

Pokud cestujete s Českými drahami druhou třídou a vlak je přeplněný, může se stát, že vás průvodčí pustí si sednout,...

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Mladí nechtějí pít to, co jejich rodiče, říká šéf Jägermeisteru

Jiří Štětina, ředitel Mast-Jaegermeister.

Chystané razantní zvýšení spotřební daně z lihu zdraží láhev lihoviny na pultech o deset až patnáct korun, odhaduje...

Další z rubriky

Mattoni mění orly u dálnic v umělecká díla, chce obejít silniční zákon

„Historie vody“ od Radka Smětáka se nachází u dálnice D35. „Zajímám se o...

Obří billboardy ve tvaru orlů Mattoni, které stojí podél českých dálnic, jejich vlastník postupně proměňuje v umělecká...

Noví vlastníci ostravské hutě zavádějí změny, sníží výrobu o 20 procent

Nová huť společnosti Mittal Steel Ostrava

Ani požadovaných sto dnů, které si vyžádali na seznámení se s nově získaným podnikem, nepotřebovali manažeři...

Nejsou lidé ani dřevo. Bednáři vymírají, ale zájem o jejich výrobky roste

A se všemi z nich umí pracovat.

Poslední český bednář se vyučil v 70. letech. V současnosti se ruční výrobě dřevěných sudů a dalších nádob věnuje pouze...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz