"Někdo v bance falšoval údaje v počítačové síti a místo firem z jeho skupiny zanesl do databáze tyto banky. Díky tomu získával Chvalovský velmi nízko úročené půjčky," sdělil policejní zdroj. Kdo v databázi údaje měnil, policie zatím nezjistila.
Další problém fotbalového bossa
Firmy někdejšího šéfa českého fotbalu Františka Chvalovského využívaly podle závěrů policejního vyšetřování pro vylákání peněz z Komerční banky zfalšované smlouvy. Vyšlo to najevo necelý měsíc před podáním obžaloby, v níž bude Chvalovský čelit obvinění z úvěrových podvodů dohromady za 1,5 miliardy korun.
Až dosud přitom policie oficiálně tvrdila pouze to, že Chvalovský použil úvěry od Komerční banky na jiné než určené účely a peníze nevrátil.
Policie pro potřeby žalobce zdokumentovala historii třinácti pochybných úvěrů. Jeden z nich, kde má vyšetřovatel důvodné podezření z falšování dokumentů, souvisí s obchody Chvalovského firmy ČAS s Plzeňským Prazdrojem. Tuto informaci potvrdil státní zástupce František Fíla.
Zfalšované smlouvy
Chvalovského firma ČAS získala od Komerční banky na začátku druhé poloviny roku 1998 úvěr ve výši několika desítek milionů korun na financování dodávky chmele do Plzeňského Prazdroje. Chmel do plzeňského pivovaru skutečně dorazil, ale v mnohem menším množství a horší kvalitě, než stálo ve smlouvě. Skutečný kontrakt v dokumentaci Prazdroje totiž zněl na částku, která byla zlomkem té, s níž přišel Chvalovský do banky.
Případ prošetřovala speciální policejní protikorupční služba, která vyslechla několik lidí z pivovaru včetně jeho někdejšího dlouholetého šéfa a Chvalovského přítele Vladimíra Peřiny. Vyšetřovatel po výsleších ale dospěl k závěru, že ten dokumenty nepodepsal a šlo o podvrh. Člověk, jehož podpis na obou verzích smlouvy za Prazdroj figuroval, k tomu neměl oprávnění.
V této souvislosti jiná policejní složka prověřuje podezření, zda někdo z vedení Prazdroje podobným způsobem v minulosti nepomohl k úvěrům i dalším firmám, které by je jinak stěží získaly.
"Nikdo ale není v této souvislosti obviněn," sdělil policejní zdroj. Právník Chvalovského Karel Brückler k informacím o falešných smlouvách řekl: "Nemám dojem ani přesvědčení, že by tomu tak bylo." Spolu s Chvalovským je z úvěrových podvodů stíháno i šest bývalých pracovníků Komerční banky v čele s bývalou šéfkou odboru financování obchodů Jiřinou Kaplanovou.
Policie tvrdí, že tito lidé u úvěrů pro podnikatelskou skupinu ČAS/Satrapa záměrně uváděli zkreslené a nepravdivé údaje. Princip byl většinou takový, že jeden nesplácený úvěr banka překryla novým, znějícím na vyšší částku. Chvalovský většinou použil peníze na jiné než určené účely a peníze často dostávaly firmy, které nevyvíjely žádnou činnost.
Zázračně nízko úročené úvěry
Vyšetřovatelé dokonce zjistili, že Chvalovský získal v několika případech velmi nízko úročené úvěry, o kterých se žádné české firmě nemohlo ani zdát. Jeho komplicové v bance totiž zařídili, že v počítačové databázi se namísto firem z Chvalovského skupiny jako dlužníci objevily přední světové banky.
"V době kdy byly roční úrokové sazby úvěrů vysoko nad deset procent, dostával Chvalovský díky tomu úvěry s úrokem okolo osmi procent, v jednom případě dokonce za šest procent. Téměř nikdo v bance nevěděl, kolik vlastně skupina dluží a že si Commerzbank, Citibank a Deutsche Bank bank koruny nepůjčily, zjistil až hloubkový audit firmy Deloitte and Touche," uvedl zdroj blízký vyšetřování.
Kdo konkrétně tyto údaje měnil, lze jen stěží zjistit. Kvůli Chvalovského případům zatím není obviněn žádný bývalý člen vedení banky. Týdeník Respekt loni v březnu v této souvislosti uvedl, že na některé z úvěrových smluv připsali "souhlasím" i někdejší šéf banky Jan Kollert a jeho náměstek Vladimír Šulc.
Případ s falzifikovanou smlouvou s Prazdrojem je zajímavý i tím, že zhruba ve stejné době se Chvalovský, šéf pivovaru Vladimír Peřina a někdejší náměstek IPB Libor Procházka dohodli, že společně ovládnou Jihočeské pivovary prostřednictvím firem Newco 1 a Newco 2, založených na britských Panenských ostrovech.
Transakci měla financovat IPB, která nakonec z obchodu odstoupila a akcie pivovarů si stáhla. Chvalovský se nyní po IPB a Prazdroji dožaduje náhrady 2 miliardy korun, a to u arbitráže v Luganu.