Změnu navrhuje ministerstvo zemědělství v novele vyhlášky o kadáverech koňovitých a zvířat v zájmovém chovu. Podmínky tak budou podobnější tomu, když chce chovatel pohřbít zvíře na vlastním pozemku.
Přidání vápna má podle státu opodstatnění pouze v případě, že kůň uhynul nebo byl utracen z důvodu likvidace nákazy, kdy se vápno používá jako dezinfekce. „A bude tedy aplikováno na základě nařízených mimořádných veterinárních opatření při zahrabání kadáverů výhradně v těchto případech,“ vysvětluje důvodová zpráva k vyhlášce.
Koně postavili hasiči na nohy kladkou, ven ze stáje se ale pak podíval naposledy |
Dokument pak vysvětluje, že možnost zahrabání kadáveru koňovitého na vlastním pozemku je pro mnohé chovatele citovou záležitostí, zejména pokud se jedná o šampióny nebo chovatelsky cenná zvířata. „Cílem ustanovení zákona i prováděcího právního předpisu bylo pro tyto účely stanovit jasná a splnitelná pravidla, která zajistí, aby zahrabáním kadáveru koňovitého na vlastním pozemku chovatele nebylo ohroženo veřejné zdraví ani životní prostředí,“ píše se ve zprávě k novele vyhlášky, která mimo jiné řeší i podmínky exhumací na hřbitovech pro zvířata.
Pokud se chovatel rozhodne zahrabat koně „u sebe“, nebude se smět místo podle novely nacházet v záplavovém území pro průtok dvacetileté vody, dále musí být lokalita alespoň 200 metrů od hranice ochranného pásma vodních zdrojů prvního stupně a 30 metrů od útvarů povrchové vody.
Místo musí splňovat spoustu dalších podmínek, na jedné lokalitě může být zahrabán pouze jeden koňovitý kadáver. „A to na tlecí dobu nejméně 10 let. Před uplynutím tlecí doby může být na stejném místě uložen další kadáver koňovitého, pokud je možné jej umístit nad úroveň naposledy zahrabaného kadáveru koňovitého tak, aby vrstva ulehlé zeminy mezi nimi činila nejméně 0,5 m, nad posledním kusem musí být minimálně 1,5 metru zkypřené zeminy, a dalšími 20 centimetry musí vyčnívat nad úroveň terénu.
Ministerstvo nyní dalo novelu vyhlášky do připomínkového řízení, zatím se počítá s její platností od začátku příštího roku. Podle údajů Českého statistického úřadu bylo předloni v ČR více než 37 tisíc koní, jejich počty dlouhodobě od zhruba začátku tisíciletí rostou.