Veganská strava může být hazard se zdravím, tvrdí expertka na výživu

  1:00aktualizováno  1:00
Strava založená pouze na rostlinné bázi může představovat zdravotní rizika, a to zejména s ohledem na vývoj lidského mozku v době těhotenství. Na potenciální problém upozorňuje odborný článek zveřejněný v renomovaném britském medicínském magazínu The British Medical Journal.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Adobe Stock

Veganství, které stojí na odklonu od spotřeby živočišných produktů, jako je hovězí a kuřecí maso, vejce nebo mléčné výrobky, může mít „nezamýšlené důsledky“ na zdraví člověka. Málo se o nich mluví, píše expertka na výživu.

Právě zmíněné potraviny totiž obsahují velké množství cholinu, živiny, která nejen zabraňuje hromadění cholesterolu a tuku v organismu, ale také vytváří ochranu jater a je stavební látkou pro acetylcholin, jenž je hlavním přenašečem nervových vzruchů do mozku. Cholin si člověk částečně dokáže vyrobit sám, ale ne v dostatečném množství.

S boomem veganského stravování či diet hrozí podle britské výživové poradkyně Emmy Derbyshirové snížení přísunu této látky, důležité pro funkci mozku. Odbornice svou studii, která možná rizika zmínila, publikovala ve respektovaném zdravotnickém magazínu The British Medical Journal. Výživová poradkyně je ředitelkou a hlavní konzultantkou poradenské společnosti Nutritional Insight. Získala vysokoškolské tituly v oboru biochemie výživy a také titul v rámci studia specializovaného na výživu matek.

Největší rizika může mít prý nedostatek cholinu na vývoj plodu. Na druhé straně tato látka je v menším množství také v oříškách, fazolích a jiných luštěninách nebo například v brokolici, tedy v potravinách, na nichž stojí veganská strava.

V článku nazvaném „Máme přehlížet možnou cholinovou krizi ve Velké Británii?“ odbornice uvedla, že britská vláda selhala, pokud jde o sledování a stanovení obsahu doporučených živin ve stravě. O cholinu se například nezmiňuje britská databáze složení potravin, výživové průzkumy, ani doporučení.

Podle výživové expertky by měli být odborníci na zdraví i spotřebitelé lépe poučeni o tom, jak důležitá je pro člověka strava bohatá na cholin. A případně zvážit doplnění hladiny této látky zejména v době těhotenství, protože je zásadní pro vývoj mozku u dětí.

„Vzhledem k přibývajícím důkazům o důležitosti cholinu je důležité, aby se význam této živiny nepřehlížel. Je to důležitější než kdykoliv jindy, protože se zrychluje trend konzumace rostlinné potravy a veganství,“ uvedla.

Derbyshirová je však zároveň členkou Meat Advisory Panel, který sdružuje zdravotníky, vědce a výzkumníky, kteří se zabývají dopadem konzumace masa na zdraví člověka. Právě to je trnem oku zastánců alternativní stravy.

Mimo jiné ji označují za advokátku masného průmyslu. Podle emeritního profesora výživy a dietetiky na londýnské King’s College Toma Sanderse, zmíněného na portálu plantbasednews.org, je však možné získat dostatek cholinu z rostlinné stravy. „Cholin může být produkován přímo v těle a hojně se vyskytuje také v mnoha rostlinných potravinách včetně sójových bobů,“ řekl.

„Neexistuje důvod pro tvrzení, že rostlinná strava ohrožuje vývoj mozku. Můj vlastní výzkum v Evropě a v USA zjistil, že vývoj veganů a vegetariánů odpovídá je normální,“ dodal. Hlavním rizikem veganské stravy s ohledem na neurologický vývoj však podle něj představuje nedostatek vitamínu B12, tomu však lze snadno zabránit vhodnou obohacenou stravou.

Autor:

Nejčtenější

S bezkontaktními platbami do 500 korun mohou být od soboty problémy

Ilustrační snímek

Kvůli nový pravidlům pro ověřování karetních plateb, která budou platit od 14. září, mohou platební terminály zamítat...

Koruna jako rozvojová měna. Od intervencí se neoklepala, sráží ji riziko

Ilustrační snímek

Už je to skoro dva a půl roku od ukončení devizových intervencí a koruna ne a ne výrazněji posílit. Spíše naopak....

Míra klientelismu v Rakousku mě šokovala, řekl v Rozstřelu Radim Jančura

Majitel RegioJetu Radim Jančura v diskusním pořadu Rozstřel. (11. září 2019)

Budoucnost svého byznysu vidí dopravce RegioJet spíše ve vlacích než v autobusech. Ve středečním Rozstřelu to řekl...

Smrt při sexu jako pracovní úraz. Firma musí rodině vyplatit odškodné

Ilustrační snímek

Podivnou situaci museli do včerejška řešit právníci francouzské společnosti TSO. Její zaměstnanec totiž zemřel na...

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Další z rubriky

Jablek se urodí skoro o třetinu méně, sadaře čeká jedna z nejhorších sklizní

Jablka z Polska s nadlimitním obsahem pesticidů skončila v síti inspektorů...

Letošní úroda jablek v sadech českých pěstitelů by podle posledního odhadu k 1. září měla meziročně klesnout o 30...

Rekordní červenec. Českým pivovarům se daří, byly pro ně ideální teploty

Točení piva.

České pivovary mají důvod k oslavě. V letošním červenci totiž překonaly rekordní výstav. Vyrobily o více než 33...

Urychlit a usnadnit boj s kůrovcem má novela, kterou schválila Sněmovna

Pohled z Poledníku ukazuje, že stromy v okolí známé rozhledny v uplynulých...

Urychlit a zjednodušit boj s kůrovcovou kalamitou má novela lesního zákona, kterou schválila Sněmovna. Norma mimo jiné...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz