Chcete pošpinit konkurenta? Zaplatíte, plánuje Pospíšil zpřísnění insolvencí

  10:14aktualizováno  11:49
Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zamezit takzvané insolvenční šikaně. Některé firmy na sebe totiž podávají v rámci konkurenčního boje návrhy na insolvenci. Jméno firmy v insolvenčním rejstříku přitom poškozuje její pověst a kvůli ztrátě zákazníků ji může přivést až ke krachu. Zápis do rejstříku by měl v budoucnu stát pět tisíc korun a soud ho bude moci úplně zamítnout.

Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil chce zamezit pošpiňování v konkurenčním boji skrze insolvenční rejstřík. | foto: Otto Ballon Mierny, MAFRA

Současná praxe je taková, že pokud firma podá na dlužníka návrh na zahájení insolvenčního řízení, do dvou hodin se jméno firmy objeví v rejstříku. Teprve pak začne soud zkoumat, zda návrh splňuje například podmínky k vyhlášení konkurzu.

V praxi se ale objevovaly případy, kdy návrhy podávali "bílí koně", tedy narychlo založené společnosti, které kvůli tisícikoruně dostávaly do problému firmy s milionovými obraty.

"Pamatuji si případ, kdy jedna realitní společnost využila systém v rámci konkurenčního boje. Chtěla tak svému obchodnímu soupeři zabránit v chystaném obchodu v řádech milionů korun," uvedl příklad Pospíšil.

True

Veřejnost a obchodníci totiž vnímají zapsání do insolvenčního řízení jako signál o finančních problémech firmy. Přitom je to jen formální informace, která ještě automaticky neznamená její úpadek.

Podle nového zákona, jehož předlohu dostane vláda na stůl na začátku nového roku, by měl nyní navrhovatel zaplatit poplatek pět tisíc korun. V případech, kdy bude návrh jasně bezdůvodný, ho soudce rovnou zamítne. Pokud se nakonec v rejstříku dlužník objeví, soud bude dále podrobně zkoumat, zda je vše v pořádku. Zaměří se například i na to, zda ten kdo návrh podával, má v pořádku všechny dokumenty, které se musí evidovat v obchodním rejstříku.

Důvody k okamžitému zamítnutí návrhu bude jasně definovat zákon a bude mezi nimi i jasný nepoměr mezi pohledávkou a majetkem firmy. Navrhovatel může navíc dostat za jasný případ šikany pokutu.

True

V současné době firmám nejvíce vadí, že insolvenční návrh může na firmu podat jakýkoliv obchodní partner, který čeká na zaplacení faktury více než 30 dnů. Bez ohledu na to, zda jde například o fakturu na špatně provedené práce, o jejíž uznání se firmy soudí, se dlužník dostává do insolvenčního řízení. Navíc se k návrhu nemůže ani vyjádřit, jeho jméno se prostě v rejstříku objeví. To ho většinou poškodí, v krajním případě zlikviduje.

Podávání šikanovacích návrhů má dva hlavní důvody. Pokud to není konkurenční boj, pak zpravidla jde o opožděné platby. Malé firmy tímto způsobem mohou efektivně dosáhnout zaplacení za odvedenou práci, kterou generální dodavatel odkládá i několik měsíců. Což je obvyklá praxe.

Na neoprávněné zařazení do insolvenčního řízení si v minulosti stěžovala například okenářská firma RI Okna. V insolvenci se prý ocitla kvůli falešné faktuře, které na ní podala společnost ATP Dukla, po jejímž majiteli Stanislavu Krejčířovi pátrala policie.

"Vůbec nikdo nekontroluje oprávněnost insolvenčního řízení, a pokud jsou splněny formální podmínky, je řízení zahájeno," řekl v srpnu místopředseda okenářské firmy Roman Kozumplík

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Inspekce zveřejnila tři restaurace s podivným původem hovězího masa

Ilustrační snímek

Od propuknutí kauzy s nevyhovujícím hovězím polským masem provedla Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI)...

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Máme o 30 procent hostů méně, podáme dvě žaloby, říká restauratér Moťovský

Restaurace U Moťáka v pražském Karlíně. (7. února 2019)

Pražská restaurace U Moťáka se chystá na dvojitou odvetu za to, že se její jméno objevilo v kauze dovozů pochybného...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Konec kšeftů. Stát se rozhodl, že si dálnice bude opravovat sám

Ilustrační snímek

Během následujících deseti let postupně zmizí z dálnic sypače a pluhy soukromých firem. Stát se totiž rozhodl, že...

Další z rubriky

Ukážeme vám cestu, říká šéf Googlu. A slibuje, že soukromí uživatelů pohlídá

Šéf společnosti Google Sundar Pichai.

Společnost Google v mnoha oblastech určuje směr, kterým se začne hýbat Země. „Technologie se dál rozvíjejí v oblastech...

Potravinové peklo 2018. Plesnivé salámy i chléb s kusem dřeva

Salám s nakladenými vajíčky much z obchodu "Můj obchod" v Holešově.

Přes 100 milionů korun rozdala loni Státní zemědělská a potravinářská inspekce (SZPI) na pokutách za hříšné potraviny,...

Uniknout pokutě? V Praze stačí neplatit, úředníci totiž nestíhají

policie velikonoce řidič alkohol kontrola

Pražským řidičům projde daleko více přestupků bez postihu, než je tomu jinde. Alespoň si to myslí ministerstvo dopravy,...

Najdete na iDNES.cz