Středa 26. února 2020, svátek má Dorota
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 26. února 2020 Dorota

Dobročinná aukce designových láhví Pilsner Urquell vynesla 2 061 387 korun

  10:40aktualizováno  12. prosince 16:52
Charitativní aukce deseti pivních láhví na portálu iDNES.cz vynesla 2 061 387 korun. V osmileté historii této akce je to druhý nejlepší výsledek. Peníze zamíří na konto Centra Paraple a pomohou lidem na vozíku. Dražitelům děkujeme.

Do předvánoční aukce se zapojily desítky dražitelů, nejvyšší příhoz činil 333 333 korun.

Výsledky aukce najdete zde

Pro vítěze byla dražba napínavá do samého konce, po jejím skončení si s manželkou přiťukl symbolicky pivem. „Láhev je krásná, křišťálová, moc se mi líbí,“ poznamenal muž, který dražil pod přezdívkou „P.U. 2020 jako Pilsner Urquell“. Benefiční aukce na iDNES.cz se neúčastnil poprvé, dosud měl doma designové láhve tři. Po dnešní dražbě mu přibude další.

„Mám z toho nesmírnou radost,“ řekl pár minut po ukončení dražby Zdeněk Svěrák, který stál u zrodu Centra Paraple. Těší ho, že akce již mnoho let přispívá lidem upoutaným na vozík. Těm, kteří umělecké láhve letos získali, přeje, aby se v jejich domácnostech pěkně vyjímaly. Jejich letošní podobu považuje za obzvlášť zdařilou.

Designové láhve vznikly v rodinné sklárně Rückl v Nižboru. Navrhl je výtvarník a umělecký sklář Lukáš Novák. Láhve ozdobil hlubokým brusem, který se zařezává do skla místy až centimetr silného. „Chtěl jsem tím vyjádřit to, že naše kultura, tradice a svoboda stojí na pevných a tradičních základech. My, děti narozené po roce 1989, jsme dostaly svobodu darem. Vnímám to jako nepopsaný list papíru, kterému můžeme vtisknout naše hodnoty, které reprezentujeme,“ uvedl Novák.

V každé láhvi se kromě jeho rukopisu zrcadlí i osobnosti patronů. Je to deset úspěšných lidí narozených v revolučním roce 1989, jejichž výroky o svobodě jsou vypískovány do skla a odlišují jednotlivé láhve.

Do projektu se zapojil třeba herec Patrik Děrgel, pro něhož je svoboda zodpovědnost, pro hokejistu Tomáše Kundrátka zase šance poznat svět. Svobodu poznání si cení paleontolog Daniel Madzia a jako příležitost být sama sebou ji bere lékařka Markéta Pfeiferová.

Výroky o svobodě a hluboký brus ještě doplňují originální zátky, zlatá pečeť a logo pivovaru.

Průběh aukce jste mohli sledovat na www.idnes.cz/aukce2019, poslední příhoz byl naplánovaný na 16:00, ale kvůli napínavé přebíjené v samotném závěru se aukce nakonec protáhla o téměř 45 minut.

Nejvyšší částka, za kterou se v osmém ročníku designová láhev vydražila, dosáhla 333 333 korun, druhá je za 312 tisíc a třetí získá nový majitel za 311 tisíc korun. Rekordní částka, na níž se v historii této akce cena za jednu láhev dostala, činí 700 tisíc korun a padla při aukci v roce 2018.

Za osm let konání přinesl projekt lidem s poškozenou míchou 11 050 490 korun. Centrum Paraple využívá peníze na nákup terapeutických a sportovních pomůcek nebo na mzdy osobních asistentů hendikepovaných.

Daně

Přiznání za zdaňovací období 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Ke snadnému vyplnění využijte interaktivní formulář daňového přiznání.

  • Nejčtenější

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Češi začínají panikařit. Vykupují těstoviny i čističe, klidně i za 20 tisíc

Zákaz dvojí kvality potravin narazí u zákazníků, obávají se řetězce

Opatření proti koronaviru odrazují turisty, letní zájezdy jsou v ohrožení

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Rusko musí zaplatit 50 miliard dolarů akcionářům Jukosu, rozhodl soud

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

  • Další z rubriky

Hoteliéři se připravují na propad. Italové hromadně ruší cesty do Česka

Padělků českých bankovek ubývá, ČNB je hodnotí jako „méně zdařilé“

Premium

Léky, roušky, potraviny. Kvůli koronaviru obmění stát rezervy

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Vždycky jsem byla obdařenější prsatice, směje se Lucie Benešová

Hospody, kolo a památky. Orlando Bloom si v Česku užívá se psem i snoubenkou

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

I po více než osmi letech od vydání je Skyrim králem erotických modifikací