Neděle 26. ledna 2020, svátek má Zora
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. ledna 2020 Zora

Dobročinná aukce designových láhví Pilsner Urquell vynesla 2 061 387 korun

  10:40aktualizováno  12. prosince 16:52
Charitativní aukce deseti pivních láhví na portálu iDNES.cz vynesla 2 061 387 korun. V osmileté historii této akce je to druhý nejlepší výsledek. Peníze zamíří na konto Centra Paraple a pomohou lidem na vozíku. Dražitelům děkujeme.

Do předvánoční aukce se zapojily desítky dražitelů, nejvyšší příhoz činil 333 333 korun.

Výsledky aukce najdete zde

Pro vítěze byla dražba napínavá do samého konce, po jejím skončení si s manželkou přiťukl symbolicky pivem. „Láhev je krásná, křišťálová, moc se mi líbí,“ poznamenal muž, který dražil pod přezdívkou „P.U. 2020 jako Pilsner Urquell“. Benefiční aukce na iDNES.cz se neúčastnil poprvé, dosud měl doma designové láhve tři. Po dnešní dražbě mu přibude další.

„Mám z toho nesmírnou radost,“ řekl pár minut po ukončení dražby Zdeněk Svěrák, který stál u zrodu Centra Paraple. Těší ho, že akce již mnoho let přispívá lidem upoutaným na vozík. Těm, kteří umělecké láhve letos získali, přeje, aby se v jejich domácnostech pěkně vyjímaly. Jejich letošní podobu považuje za obzvlášť zdařilou.

Designové láhve vznikly v rodinné sklárně Rückl v Nižboru. Navrhl je výtvarník a umělecký sklář Lukáš Novák. Láhve ozdobil hlubokým brusem, který se zařezává do skla místy až centimetr silného. „Chtěl jsem tím vyjádřit to, že naše kultura, tradice a svoboda stojí na pevných a tradičních základech. My, děti narozené po roce 1989, jsme dostaly svobodu darem. Vnímám to jako nepopsaný list papíru, kterému můžeme vtisknout naše hodnoty, které reprezentujeme,“ uvedl Novák.

V každé láhvi se kromě jeho rukopisu zrcadlí i osobnosti patronů. Je to deset úspěšných lidí narozených v revolučním roce 1989, jejichž výroky o svobodě jsou vypískovány do skla a odlišují jednotlivé láhve.

Do projektu se zapojil třeba herec Patrik Děrgel, pro něhož je svoboda zodpovědnost, pro hokejistu Tomáše Kundrátka zase šance poznat svět. Svobodu poznání si cení paleontolog Daniel Madzia a jako příležitost být sama sebou ji bere lékařka Markéta Pfeiferová.

Výroky o svobodě a hluboký brus ještě doplňují originální zátky, zlatá pečeť a logo pivovaru.

Průběh aukce jste mohli sledovat na www.idnes.cz/aukce2019, poslední příhoz byl naplánovaný na 16:00, ale kvůli napínavé přebíjené v samotném závěru se aukce nakonec protáhla o téměř 45 minut.

Nejvyšší částka, za kterou se v osmém ročníku designová láhev vydražila, dosáhla 333 333 korun, druhá je za 312 tisíc a třetí získá nový majitel za 311 tisíc korun. Rekordní částka, na níž se v historii této akce cena za jednu láhev dostala, činí 700 tisíc korun a padla při aukci v roce 2018.

Za osm let konání přinesl projekt lidem s poškozenou míchou 11 050 490 korun. Centrum Paraple využívá peníze na nákup terapeutických a sportovních pomůcek nebo na mzdy osobních asistentů hendikepovaných.

  • Nejčtenější

E-shop s dálničními známkami uděláme zdarma. Na webu se objevila nová výzva

Hackathon pokračuje, systém k dálničním známkám je ze tří čtvrtin hotový

Amerika hrozí Česku obchodní válkou kvůli chystané digitální dani

Zboží z IKEA bude letos možné vyzvednout nově v sedmi dalších městech

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

Nejdřív studuj, potom raď, vzkázal americký ministr Gretě Thunbergové

Premium

Do dvou let se ukáže neudržitelnost elektroaut, říká bývalý šéf Škoda Auto

Premium

Parkování zadarmo díky fíglu. Stačí si připlatit za vlastní espézetku

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

  • Další z rubriky

Rozhodnutí o tendru na auditora mýta padne do konce ledna, slibuje Rafaj

Bezhlavé navyšování platů skončilo. Mzdy specialistů už tolik nerostou

Miliardy má přinést nová digitální daň pro Facebook, Google či Apple

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!