Energetická skupina ČEZ v loňském roce vydělala 30,5 miliardy korun. Stoupl rovněž zisk před zdaněním a odpisy (EBITDA), meziročně se naopak firmě snížil zisk očištěný o mimořádné vlivy, který je rozhodující pro dividendu.
ČEZ vykázal za celý loňský rok velmi silné výsledky, které byly nad očekáváním trhu i samotného vedení skupiny. Podařilo se jí zajistit také nové dodávky neruského jaderného paliva pro elektrárny Temelín i Dukovany.
„Poslední výhled jsme překročili napříč všemi segmenty,“ uvedl Daniel Beneš, předseda představenstva a generální ředitel společnosti.
ČEZ má za sebou další silný rok, čistý zisk skupiny přesáhl 30 miliard![]() |
Mezi nejzásadnější události označil Beneš dokončení převzetí 55,21 procentního podílu v GasNet, největším distributorovi plynu v Česku. Ten zaznamenal čistý zisk za loňský rok 4 miliardy korun.
„Zemní plyn má mít budoucnost jako přechodné palivo,“ uvedl Beneš. Podle něj bude infrastruktura GasNet hrát důležitou roli při zajišťování nezávislé, soběstačné a cenově dostupné energie v Česku. Rozsáhlá síť dálkového vytápění využívající uhelné kogenerační jednotky má být do roku 2030 nahrazena kogeneračními jednotkami na zemní plyn. V dlouhodobém horizontu kvůli dekarbonizaci těžkého průmyslu počítá ČEZ s přechodem na biometan a vodík.
Podpisy smluv se zřejmě posunou
Loni v červenci rozhodla vláda, že preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků je jihokorejská společnost KHNP. V návaznosti na toto rozhodnutí zahájila společnost Elektrárna Dukovany II a ČEZ jednání o smlouvě na výstavbu nových jaderných bloků v Dukovanech. Podpis smlouvy a dalších návazných kontraktů byl plánován na konec března. Generální ředitel Beneš však ve čtvrtek potvrdil, že i když jsou téměř hotové a technicky by je bylo možné podepsat v původně plánovaném termínu, musí se počkat na finální rozhodnutí antimonopolního úřadu, ke kterému podala stížnost francouzská společnost EDF.
Smlouvu s Korejci se snažíme ještě vylepšit, říká ředitel dukovanské elektrárny![]() |
„Je to podepsatelné na konci března, ale rozum velí počkat na duben nebo květen,“ podotkl Beneš.
Podle Beneše vyjednávací tým ČEZ také dolaďuje s Korejci i detaily, kromě jiného zapojení českého průmyslu do výstavby nových bloků. KHNP opakovaně deklarovala, že české firmy se budou účastnit na projektu až na 60 procentech.
Stavba nových jaderných bloků v Česku by měla být největší tuzemskou zakázkou v historii. Náklady při aktuálně preferované výstavbě dvou reaktorů v Dukovanech jsou při současných cenách 400 miliard korun. V příštích třech až pěti letech by ovšem ČEZ měl podle rozhodnutí vlády s Korejci jednat také o opci na výstavbu dalších dvou bloků v Temelíně.
Dukovany nezdražíme a budou i včas, říká zástupce jihokorejské KHNP![]() |
K pokračujícímu šetření Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže týkajícímu se stížnosti EDF ohledně průběhu tendru Beneš pro iDNES.cz uvedl, že ČEZ má základní povědomou informaci o záležitosti. „Samozřejmě v rámci jednání s korejským partnerem se na to ptáme, jestli to může mít nějaký vliv a oni nás ubezpečují, že tomu tak není. Není to však tak, že bychom koordinovali společně kroky vůči antimonopolnímu úřadu, to rozhodně ne, to je nezávislá instituce,“ dodal.
K otázce případného zapojení severoamerické společnosti Westinghouse do jaderného projektu sdělil, že pro ČEZ je partnerem KHNP. „A jestli mají nějaké vztahy se společností Westinghouse, tak to je jejich rozhodnutí,“ řekl.
Navýšení zásob paliva
ČEZ investoval v loňském roce i do obnovy zařízení pro zajištění bezpečného provozu jaderných elektráren Temelín a Dukovany s životností minimálně 60 let. Dosažitelný výkon dukovanských bloků se tak zvýšil o 48 MW, což je 12 MW na blok.
ČEZ vyhrál arbitráž. Gazprom mu musí zaplatit přes miliardu korun![]() |
Navýšeny byly také strategické zásoby jaderného paliva v obou elektrárnách. „První dodávky od společnosti Westinghouse proběhnou již letos. Se společností Framatome jsme podepsali smlouvu na dodávky jaderného paliva pro Temelín, probíhá jednání o dodávkách i pro Dukovany,“ uvedl Beneš. Jak dodal, pokračuje také společný vývoj nového paliva.
ČEZ potvrdil, že má uzavřeny smlouvy na dodávky uranu od neruských dodavatelů i na obohacování paliva se společnostmi Urenco z Velké Británie a francouzského Orano.
Beneš zároveň potvrdil, že ČEZ pokračuje v přípravě projektu výstavby malých modulárních reaktorů (SMR) v Česku. Počátkem března se firma stala akcionářem společnosti Rolls-Royce SMR, se kterou bude spolupracovat na výstavbě 3 tisíc MW výkonu SMR v Česku a na projektech v zahraničí. Podle Beneše by první malý modulární reaktor měl vzniknout v první polovině 30. let v Temelíně.