Bohorovný ČEZ se pře s partnery. Navíc letos přichází o miliardy

  0:59aktualizováno  0:59
Za prohraný spor s uhlobarony zaplatí polostátní firma ČEZ stamiliony korun. Zanedbaná údržba jaderné elektrárny Dukovany přijde na miliardy. V miliardové ztráty mohou vyústit i trable, s nimiž ČEZ letos zápolí v Bulharsku či Rumunsku. Vše má společného jmenovatele – lehkovážnost, bohorovnost a podceňování rizik.
Jaderná elektrárna Dukovany.

Jaderná elektrárna Dukovany. | foto: Petr Lemberk, MAFRA

S majiteli Sokolovské uhelné, Františkem Štěpánkem a Janem Rokosem, se ČEZ poprvé dostal do otevřeného sporu před pěti lety. Tehdy těžaři odmítli akceptovat ceny, jež jim ČEZ platí za uhlí pro svou elektrárnu Tisová.

Sokolovská je na dodávkách pro Tisovou závislá, elektrárna stojí na jejím velkolomu a uhlí jde od rypadel rovnou do kotlů. Kdyby měla Sokolovská hledat jiné odběratele a­ k ceně za uhlí se připočítávaly náklady na dopravu, bortilo by to celou její ekonomiku.

Obě strany se původně dohodly, že se ceny uhlí budou odvíjet od cen elektřiny. Jenomže po úderu krize a nástupu dotovaných obnovitelných zdrojů se ceny elektřiny začaly nečekaně hroutit.

Sokolovskou začal cenový vzorec trápit, ale ČEZ na něm trval, jen v­ roce 2011 těžařům dočasně ustoupil. Sokolovská si na cenový nátlak stěžovala, finanční úřad jí nakonec dal za pravdu.

ČEZ dostal před měsícem 150milionovou pokutu za bezdůvodné obohacení na úkor Sokolovské v letech 2010, 2012 a 2013. A bude dolům zřejmě platit za stejné období odškodné. Navíc klesá šance, že na Sokolovské ČEZ naopak sám vysoudí kompenzace za ústupky z roku 2011. Kvůli nim žaluje ČEZ uhlobarony o více než 680 milionů korun.

Pro vítězné soukromé hráče pracuje právník Radek Pokorný (ten ovšem u sporu Sokolovske s ČEZ těžaře nezazastupoval, jeho klientem je totiž také sama energetická firma).

Stejní advokáti, stejní vítězové

Celé dobrodružství však může ČEZ stát další stamiliony. Sokolovská se chystá podat stížnost i kvůli dodávkám z posledních dvou let. „Budeme to rozhodně řešit,“ říká šéf Sokolovské Štěpánek.

Stamilionové dopady na státní firmu jsou přitom asi zbytečné. „Opakovaně jsme ČEZ nabízeli smír,“ říká Štěpánek. Také mluvčí ČEZ Ladislav Kříž potvrzuje, že během posledních let ležely na stole opakovaně návrhy obou stran na dohodu.

Kompromis by ČEZ vyšel levněji. Jde o­podobnou situaci jako v případě letitého sporu jiné státní firmy a­ jejího soukromého protihráče: České dráhy letos prohrály obchodní válku se Škodou Transportation a stojí je to miliardu. A také tomu mohly zabránit, kdyby přistoupily na navrhovaný kompromis.

V obou případech jsou hlavním vítězem sporů právníci, jimž se zastupování ve vleklých kauzách vyplatí. A objevují se tu stále stejná jména –­ oběma neúspěšným státním firmám radila česká pobočka kanceláře Weil, Gotshal & Manges vedená Karlem Muzikářem. Pro vítězné soukromé hráče pracuje právník Radek Pokorný (více čtěte zde).

ČEZ ztrácí miliardy

Hrozící stamilionové ztráty ČEZ kvůli sporu se Sokolovskou jsou však jen špičkou ledovce. „Je to drobnost proti jiným průšvihům ČEZ,“ říká analytik a menšinový akcionář ČEZ Michal Šnobr.

Obvinění ze zneužívání dominantního postavení na trhu ČEZ totiž čelí od roku 2013 také v Bulharsku. Platí kvůli tomu pokuty, ale hlavně se pře s tamním antimonopolním úřadem o ceny své elektřiny. Ve čtvrtek ČEZ oznámil, že chystá arbitrážní žalobu proti bulharskému státu za zmaření své investice. Ve hře tu má miliardy korun.

Stejně jako v Rumunsku, kde marně čeká na „zelené certifikáty“ – dotace na své obří větrné parky. I tady proto ztrácí velké peníze, jeho miliardové investice jsou ztrátové.

Nejzávažnější je však podle Šnobra prodlužující se odstávka české Jaderné elektrárny Dukovany, způsobená zanedbanou údržbou. Šéfka jaderného dohledu Dana Drábová označila postup ČEZ při údržbě za „šlendrián“. A energetici za něj platí také v řádu miliard.

Firma tak postupně snižuje odhad svých letošních výsledků. Ještě na jaře předpovídali šéfové ČEZ, že provozní zisk EBITDA letos dosáhne 70 miliard korun, po třech čtvrtletích ale spadl jejich odhad na 64­ miliard.

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Další z rubriky

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Lehčí lahve a sprite v bezbarvém obalu. Coca-Cola šetří plastem

Ilustrační snímek

Už od června uvádí americká firma Coca-Cola v tuzemsku do oběhu lehčí PET lahve. Díky tomu by společnost měla za rok...

Sencor svolává do opravy dva modely mobilní klimatizace, hrozí zkrat

Mobilní klimatizace Sencor, kterou společnost Fast ČR stahuje z trhu

Společnost Fast ČR, která je v tuzemsku autorizovaným distributorem spotřebičů Sencor, informuje o problému dvou modelů...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz